StoryEditorWiadomości rolnicze

Jakie silosy zbożowe produkują polskie firmy?

28.10.2017., 14:10h
Postawione na solidnym najczęściej betonowym fundamencie i wyposażone w perforowaną podłogę stanowiącą system konserwacji i utrzymania jakości zboża. Dostępne jest też rozwiązanie droższe, które sprzyja miejscom, w których dokonuje się szybka i częsta dystrybucja ziarna. Dzięki nim rolnicy mogą długo przechowywać swoje plony i sprzedawać je w momencie, kiedy cena jest najbardziej korzystna. Przedstawiamy wybrane zestawienie silosów zbożowych produkowanych przez polskie firmy.

Agremo - silosy z włazem dachowym i bocznym

Jest producentem silosów zarówno płaskodennych (typ ZP), jak i z lejem zsypowym (typ ZL). Zbudowane są z płaskiej blachy ocynkowanej. W przypadku wariantu o dnie płaskim mają  w standardowym wyposażeniu właz dachowy i boczny, drabinę komunikacyjną, spocznik, wywietrzniki dachowe i pokrywy kanałów nadmuchowych. Producent indywidualnie jest w stanie dostarczyć system podłogi z odpowiednim zakresem wentylacji, pomiar temperatury, czujnik napełnienia, wizualizacja parametrów, system wybierania ziarna z silosu oraz wentylatory nadmuchu. Najmniejszy silos płaski Agremo ma ładowność 56 t ziarna. Największy aż 4,8 tys. t. Silosy lejowe typu ZL produkowane są w szerokim zakresie pojemności (4-1002 t.) z wysokojakościowych blach ocynkowanych lub opcjonalnie kwasoodpornych. Umożliwiają pełną automatyzację procesów technologicznych tj. przyjęcie, czyszczenie, suszenie, składowanie, mieszanie i ekspedycja zbóż i pasz (bez udziału prac ręcznych). Dostępne z lejem o różnych kątach pochylenia od 40 do 60 stop. Opcjonalnie mogą zostać wyposażone w system przewietrzania i wentylacji, pomiaru temperatury, pomiaru poziomu surowca. Umożliwiają montaż estakady nadsilosowej mocowanej do części walcowej zbiornika.

BIN - silosy na ponad 2 tys. ton

Najbardziej rozpoznawalna polska marka silosów. Najmniejsze urządzenia mogą pomieścić 10 t  a największe przeszło 2 tys. t. Wszystkie odmiany silosów są budowane z prostych arkuszy blach. Poszczególne elementy płaszcza stalowego są łączone ze sobą śrubami z powłoką antykorozyjną lub śrubami ze stali nierdzewnej. Połączenia śrubowe płaszcza są uszczelnione pianką poliuretanową.


W silosach typu BIN60-BIN2200 zastosowano pierścienie wzmacniające konstrukcję płaszczy. Ponadto większe silosy posiadają system wewnętrznych wzmocnień. Konstrukcja silosu umożliwia konserwację, schładzanie oraz dosuszanie ziarna metodą aktywnej wentylacji. Zainstalowane dodatkowo urządzenia transportowe całkowicie mechanizują załadunek i rozładunek ziarna. Dachy wszystkich silosów mają kształt stożka i są wykonane z blachy ocynkowanej hutniczo. Poszczególne segmenty dachu są połączone ze sobą śrubami stalowymi z powłoką antykorozyjną lub śrubami ze stali nierdzewnej. Silosy BIN są montowane na bloczkach betonowych. Ich ilość to 192 szt. a łączna masa sięga 1,8 t.

Feerum - silosy płaskodenne i lejowe

W swojej ofercie ma zarówno silosy płaskodenne, jak i lejowe. Pierwsze wykonane są z blach konstrukcyjnych ocynkowanych. Firma jest w stanie wyprodukować zbiorniki o średnicy od 3,8 do 33,4 m i pojemności od 20 do 20 400 t. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego materiału konstrukcyjnego. Gramatura cynku wynosi od 275 g/m² do 450 g/m². Zbiorniki są wykonane z blachy falistej, dzięki temu została zapewniona zdecydowanie sztywniejsza konstrukcja, a tym samym, bardziej wytrzymała na wszelkiego typu odkształcenia. Dodatkową zaletą zastosowania blachy falistej w części walcowej zbiorników jest załamywanie promieni słonecznych, zapobiegające nadmiernemu nagrzewaniu się przechowywanych materiałów w okresie letnim. W standardowym wyposażeniu silosów płaskich znajduje się właz dachowy i boczny, słupy nośne, poszycie boczne wykonane ze stali konstrukcyjnej falistej.

Feerum w swojej ofercie ma także silosy oparte na konstrukcji lejowej. Dostępne modele mają średnicę od 1,9 do 8,6 m i pojemności od 5 do 900 t. Także silosy lejowe wykonane są z blachy falistej. Główną ich zaletą jest szybki wyładunek. W ofercie firmy znajdują się modele o kącie leja 40, 50 i 60 stopni.

Konsil - silosy lejowe na solidnej konstrukcji podporowej

To pierwszy autoryzowany i największy w naszym kraju dystrybutor silosów BIN. To także polska marka silosów lejowych. W ofercie firmy znajdują się cztery rodzaje urządzeń sygnowanych oznaczeniem 60 o ładowności 48, 59, 70 i 81 t oraz pięć modeli silosów 100 o ładownościach 89, 105, 121, 137 i 153 t.


Te pierwsze posiadają płaszcz, który stanowi ściany boczne w kształcie cylindra wykonane z blachy cynkowanej hutniczo w gatunku S220GD+Z. Płaszcz składa się z pasów blachy (carg) o wysokości czynnej 0,95 m. Każda carga stworzona jest z arkuszy o długości 2,9 m połączonych ze sobą za pomocą śrub stalowych z powłoką antykorozyjną. Arkusze płaszcza są montowane na zakładkę, a w miejscu ich pionowego łączenia stosuje się dodatkowe uszczelki. Najniższa carga jest wykonana z blachy o grubości 1,5 mm, a pozostałe z blachy o grubości 1 mm. Na zewnątrz płaszcza zastosowano pierścienie wzmacniające o przekroju trójkątnym odpowiedzialne za cylindryczny kształt płaszcza. Dach silosu ma kształt stożka o nachyleniu 30 stopni. Lej ma kształt stożka o nachyleniu 45 stopni. Górna część leja jest wykonana z blachy S220GD+Z o grubości 2 mm, dolna z blachy S350GD+Z o grubości 2,5 mm. Na dole leja znajduje się króciec rozładowczy z przymocowaną zasuwą. Konstrukcja podporowa silosu to osiem słupów wykonanych z rury kwadratowej ze stali S355 o boku 100 mm i grubości ścianki 5 mm. Sąsiednie słupy są połączone ze sobą stężeniami wykonanymi z pręta Ø16 wstępnie napiętymi siłą 4 kN. Pierścień podporowy jest wykonany z ceownika CE160 ze stali S355. Elementy konstrukcji podporowej są cynkowane ogniowo. W przypadku silosów 100 konstrukcja podporowa to dwanaście słupów wykonanych z rury kwadratowej ze stali S355 o boku 120 mm i grubości ścianki 5 mm.

Michał - silosy od 7 do 524 ton zboża

To polska marka produkowanych w Wysokiem Mazowieckiem silosów zarówno lejowych, jak i o dnie płaskim. W tym wariancie są one zbudowane z blachy ocynkowanej płaskiej o grubościach 1–2 mm. Producent stosuje perforowaną podłogę z elementów korytkowych opartych na bloczkach rozmieszczonych na płycie fundamentowej. Całość konstrukcji wiązana jest z podłożem podczas montażu poprzez metalowe kotwy rozporowe. Podłoga pozwala na dosuszanie metodą aktywnej wentylacji przy zastosowaniu wymuszonego obiegu powietrza oraz przewietrzania masy zbożowej. Silosy Michał o płaskim dnie mogą mieć pojemność od 16 do aż 476 t. Opcja podstawowa silosów zbożowych tego rodzaju obejmuje: dach 30-stopniowy, otwór kontrolny w dachu, płaszcz cylindryczny (elementy walcowane), podłoga perforowana, króciec do nadmuchu Ø160, drabina dachowa z barierkami ochronnymi, drabina zewnętrzna z osłonami, właz rewizyjny na części cylindrycznej i okienka wziernikowe.


Michał to także silosy, w których rozładunek odbywa się przy korzystaniu z grawitacji. Firma zapewnia, że egzemplarze z lejem zewnętrznym pozwalają także na dosuszanie metodą aktywnej wentylacji przy zastosowaniu wymuszonego obiegu powietrza oraz przewietrzanie masy zbożowej. Ich części składowe stanowi dach, płaszcz leja wspartego na konstrukcji nośnej oraz nogi. Producent podaje, że w jego silosach każdy m3 pojemności pozwala na składowanie około 0,78 t pszenicy. Najmniejszy model potrafi zmagazynować 7,4 t ziarna a największy aż 524 t.

Unia Group - silosy, w których ziarno nie osadza się na ścianach

Silosy posiada także Unia Group. Farma to seria urządzeń do magazynowania zboża o dnie płaskim. Farma Premium to odmiana silosów o dnie lejowym. W przypadku tych pierwszych najmniejsza dostępna pojemność wynosi 50 t. pszenicy, największa zaś 250 t.


Serię Farma tworzy sześć odmian pojemnościowych. Silosy płaskodenne charakteryzuje sztywność płaszcza. Proces walcowania sprawia, że blacha falista jest bardzo sztywna i odporna na wgniecenia, dzięki czemu silos jest odporny na wszelkie deformacje. Odpowiednia konstrukcja zabezpiecza przed dostaniem się wody do wnętrza a specjalnie wykonane łączenia pobocznic oraz elementów śrubowych zapewniają właściwą szczelność. Wewnątrz zbiorników znajduje się aktywny system przewietrzania ziarna. Głowica wyciągowa turbowent na dachu silosu zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Silosy płaskodenne są pokryte powłoką GALFAN ze stopu cynku i aluminium z dodatkiem rzadkich pierwiastków (La i Ce). Odpowiedni profil fali sprawia, że ziarno nie osadza się na ścianach. Blacha falista odbija promienie słoneczne – silos mniej się nagrzewa. Konstrukcja dachu jest pokryta obustronnie ocynkiem oraz zewnętrznie powłoką poliestrową.

Tomasz  Ślęzak
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. kwiecień 2024 08:35