r e k l a m a

Partner serwisu

Mzuri w polskich rękach

Maszyny Rolnicze
Data publikacji 10.06.2017r.

Nie tak dawno pojawiła się informacja, że brytyjska firma Mzuri zamierza budować fabrykę w Polsce. Teraz już wiadomo dlaczego. Znany producent agregatów do uprawy pasowej został bowiem przejęty przez polską spółkę AN-Agro, wchodzącą w skład Agro-Land Group.

Agregaty Mzuri zostały stworzone przez angielskiego inżyniera Martina Lole. Po studiach zakupił własne gospodarstwo rolne w Springfield Farm w Worcestershire (Wielka Brytania). Rolnik i konstruktor uznał, że efektywna produkcja roślinna wymaga od niego zmniejszenia ponoszonych kosztów oraz poprawy struktury uprawianej gleby. Tak narodziła się koncepcja uprawy pasowej oraz pomysł skonstruowania trzymetrowego agregatu Mzuri Pro-Til.

r e k l a m aDziś w segmencie produktów fabryki znajduje się kilka wariantów takich agregatów. Firma kieruje się zasadą, że intensywna uprawa roli i silna presja chemicznych środków produkcji, wpływają często niekorzystnie na agroekosystemy (glebę, wodę, powietrze) i ekosystemy naturalne. Utrudnieniem polowej produkcji roślinnej jest także występowanie uporczywych chwastów i chorób roślin oraz zaostrzenie regulacji prawnych dotyczących ich zwalczania. Producent twierdzi, że system Mzuri do uprawy pasowej roli z jednoczesnym nawożeniem doglebowym i siewem nasion stosowany systematycznie, pozwala ograniczyć koszty i nakłady czasu pracy na uprawę roślin i jednocześnie zachować wysoką żyzność i urodzajność gleby. Uprawa pasowa ogranicza negatywne konsekwencje konwencjonalnej orki.

Na polskim rynku od kilku lat maszyny Mzuri sprzedaje firma Agro-Land Marek Różniak ze Śmielina niedaleko Nakła nad Notecią. Jest ona jednocześnie autoryzowanym dilerem produktów marki Claas. Współpraca Mzuri Limited i polskiego przedsiębiorstwa była na tyle owocna, że Agro-Land Marek Różniak odpowiadał za sprzedaż produktów Mzuri w Europie Środkowej i Wschodniej. Produkcja agregatów ma być przeniesiona z Wielkiej Brytanii do naszego kraju. Wszystko przez zmiany w strukturze właścicielskiej producenta maszyn.


W najbliższym czasie w Śmielinie (gm. Sadki) zostanie rozpoczęta produkcja maszyn rolniczych marki Mzuri. Przeniesienie produkcji z Anglii do Polski jest efektem zakupienia przez polską spółkę Mzuri-Agro, wchodzącej w skład Agro-Land Group, aktywów angielskiej firmy Mzuri Ltd. Do tej pory firma ze Śmielina zajmowała się wyłącznie dystrybucją i serwisem maszyn tego producenta. Decyzję o zakupie aktywów spółki poprzedziły wieloletnie badania polowe nad skutecznością siewu w technologii Mzuri Pro-Til, przeprowadzane w Śmielinie przy współpracy z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym z Bydgoszczy, a rewelacyjne wyniki tylko tę decyzję przyspieszyły – poinformował zarząd Agro-Land Group.


W Wielkiej Brytanii pozostanie centrum badawczo-rozwojowe, które będzie realizować projekty na zlecenie polskiego właściciela.

Tomasz Ślęzak

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a