Najlepsze paszowozy dla małych gospodarstw

Maszyny Rolnicze
Data publikacji 23.06.2017r.

Oferta wozów paszowych na polskim rynku jest ogromna. Postanowiliśmy przyjrzeć się wybranym modelom wozów różnych producentów przeznaczonych do pracy w ciasnych, niskich oborach i obsługi stada do kilkudziesięciu sztuk.

A-Lima-Bis

Seria wozów jednoślimakowych Alimamix Evolution firmy A-Lima-Bis obejmuje kilka wersji maszyn ze zbiornikami o pojemności od 6 do 16 m3. W przypadku tych wozów ściany koszy zbudowane są z blachy o grubości 6 mm. Na specjalne zamówienie producent oferuje kosze o 2 mm grubsze. Są one wykonywane z dwóch połówek spawanych razem. Dennica wykonana jest ze stali 20 milimetrowej i dodatkowo wzmocniona żebrowaniem. Ściany kosza mają regularny kształt (bez zastosowanie krawędzi), co znacznie wpływa na efektywność przemieszczania się materiału wewnątrz kosza. Poszczególne segmenty ślimaka powstają z płaskiej blachy o grubości 14 mm, poprzez uzyskanie odpowiedniego wyprofilowania. Dolny segment ślimaka zakończony jest nożem wygarniającym wykonanym ze specjalnej stali hardox. Górna część ślimaka posiada specjalne wzmocnienia (pomiędzy segmentem a cylindrem), które zapobiegają ewentualnym uszkodzeniom mechanicznym.
Blattin

Ten producent słynie z dużych i wydajnych maszyn z pionowym systemem mieszania z 2 a nawet 4 ślimakami w układzie poziomym. Dla mniejszych gospodarstw oferuje także maszyny z mieszadłem w układzie pionowym. Najmniejszy model AVM S ma zbiornik mogący pomieścić 4 m3 paszy. Jest wyposażony w pionowy system mieszania Stream. Urządzenie posiada podłogę o grubości 18 mm, a ściany zbiornika są zbudowane z materiału o 6 mm grubości. Nad bezpieczeństwem pracy czuwa kołnierz uniemożliwiający wysypywanie przygotowywanej treści. Za mieszanie odpowiada pionowy ślimak (15 mm) z nożami. Na wyposażeniu znajdują się także dwa ręcznie regulowane przeciwnoże. W wyposażeniu wóz nie ma hydrauliki pokładowej ani przekładni dwubiegowej. Sterowanie odbywa się poprzez system manetek z kabiny ciągnika. Niewielki wóz nie posiada ramy, skrzynia jest osadzona na osi. Rozładunek odbywa się grawitacyjnie, a okno wyładowcze jest umiejscowione z przodu po prawej stronie.Więcej paszowozów opisaliśmy w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" w nr. 26 na str. 36 – 39. Są wśród nich maszyny od (poza A-Lima-Bis i Blattin) DefAgro, DeLeval, Euromilk, Falke, Faresin, Kuhn, Lucas G., Metaltech, Pronar, Sano, Srorti, Strautmann, Tatoma i Trioliet.  

Tomasz Ślęzak

Partner serwisu