StoryEditorŚrodki ochrony roślin

Agromix stawia na wdrożenie polskich adiuwantów w uprawie buraków

16.11.2020., 14:11h
W naszym kraju od 2016 r. prowadzone są badania oraz prace związane ze stworzeniem efektywnych adiuwantów wspomagających działanie środków ochrony roślin. W Polsce niestety nie obowiązuje procedura rejestracji adiuwantów. Możliwe jest wprowadzanie produktów niesprawdzonych i niezbadanych do tego o wątpliwym składzie i efekcie działania. Dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju polski przemysł wdraża program opracowania i produkcji adiuwantów wielofunkcyjnych.
Projekt realizowany jest przez Zakład Produkcyjno-Handlowy Agromix z Niepołomic, który zaprosił do współpracy szereg jednostek naukowych. Udział w nim bierze Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli we Wrocławiu, który jest jednostką organizacyjną Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach oraz Terenowa Stacja Doświadczalna w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin – PIB.

Ochrona herbicydowa i fungicydowa na plantacjach buraków

Ta ostatnia jednostka odpowiada za praktyczne sprawdzenie opracowywanych adiuwantów w burakach cukrowych. W tym roku poletka badawcze były prowadzone w Falęcinie niedaleko Chełmży. Założone zostały stanowiska, gdzie były sprawdzane różne kombinacje ochrony herbicydowej i fungicydowej w plantacjach buraków. Poletka prowadzono na gruntach Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Farol, które kontynuuje prace badawczo-doświadczalne byłej Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Falęcinie i co roku zakłada kilka tys. poletek.

– Sprawdzaliśmy różne kombinacje działania herbicydów i fungicydów wspieranych przez nasze adiuwanty. Chcemy dać rolnikom ofertę skutecznych rozwiązań między inny...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 10:55