r e k l a m a

Partner serwisu

Partner

Amino Ultra - co daje uprawom ten nowoczesny nawóz?

Uprawa Nawożenie
Data publikacji 25.10.2019r.

Intermag, jeden z największych w Europie Środkowo-Wschodniej producentów nawozów specjalistycznych i biostymulatorów przeznaczonych dla rolnictwa i ogrodnictwa, wprowadza na rynek nowe, innowacyjne nawozy mikroelementowe Amino Ultra. Konkretnie produkty te zadebiutują w Polsce i Europie w 2020 r.

r e k l a m a

Formulacja nawozów jest nowatorska i unikalna, bo powstała na bazie naturalnego roślinnego transportera mikroelementów – glicyny. Ta formulacja została opracowana w odpowiedzi na zmiany klimatu na świecie oraz związane z nim coraz trudniejsze warunki uprawy.

Tworzą unikalne produkty

To co robimy od ponad 32 lat, to produkcja nawozów, biostymulatorów, nawozów do fertygacji, nawozów donasiennych i od kilku lat dodatków prozdrowotnych – mówi Piotr Lubaszka, dyrektor handlowy Intermag. – Dziś wchodzimy na jeszcze wyższy poziom technologiczny, produkujemy i wprowadzamy na rynek wyroby charakteryzujące się wyższą innowacyjnością niż dotychczas. Przykładem tego są właśnie nawozy Amino Ultra, ale nie tylko.

Niesłabnąca innowacyjność firmy jest wynikiem inwestycji w badania i rozwój. W dziale badawczym w laboratoriach (formulacyjne, analityczne i biotechnologiczne) pracuje obecnie ok. 20 osób, w tym Wojciech Kępka, specjalista ds. badań biologicznych Intermag. Ta praca badawcza wspomagana jest wysokiej klasy wyposażeniem, testami w komorze fitotronowej, w szklarni, tunelach i na polach. Komora fitotronowa umożliwia przeprowadzanie badań biologicznych przez cały rok w ściśle kontrolowanych, symulowanych, zmiennych warunkach klimatycznych. Powierzchnia komory (21 m2) pozwala na prowadzenie badań w wielu kombinacjach i powtórzeniach, nawet w pełnym cyklu wegetacyjnym, czyli do uzyskania pełnej wielkości roślin.

Komora fitotronowa, w którą firma Intermag zainwestowała kilka lat temu, jest wyjątkowa, bo można zaprogramować warunki klimatyczne praktycznie dla każdego miejsca na świecie. Pozwala ona prowadzić badania biologiczne w zakresie temperatury od 4°C do 35°C przy równomiernym rozkładzie zadanej temperatury wraz z automatyczną wymianą powietrza. Urządzenia w komorze pozwalają regulować poziom wilgotności w przedziale od 40% do 95% oraz przy zadanej koncentracji dwutlenku węgla poprzez układ dozowania gazu. Automatycznie można sterować natężeniem światła i widmem światła w pięciu cyklach dobowych (rano, przedpołudnie, południe, popołudnie, wieczór) i symulować zmiany oświetlenia dobowego i rocznego (pory roku). Co ciekawe, w komorze można też symulować efekt wiatru, przez co jeszcze lepiej można odtwarzać naturalne warunki wegetacji roślin
  • Komora fitotronowa, w którą firma Intermag zainwestowała kilka lat temu, jest wyjątkowa, bo można zaprogramować warunki klimatyczne praktycznie dla każdego miejsca na świecie. Pozwala ona prowadzić badania biologiczne w zakresie temperatury od 4°C do 35°C przy równomiernym rozkładzie zadanej temperatury wraz z automatyczną wymianą powietrza. Urządzenia w komorze pozwalają regulować poziom wilgotności w przedziale od 40% do 95% oraz przy zadanej koncentracji dwutlenku węgla poprzez układ dozowania gazu. Automatycznie można sterować natężeniem światła i widmem światła w pięciu cyklach dobowych (rano, przedpołudnie, południe, popołudnie, wieczór) i symulować zmiany oświetlenia dobowego i rocznego (pory roku). Co ciekawe, w komorze można też symulować efekt wiatru, przez co jeszcze lepiej można odtwarzać naturalne warunki wegetacji roślin
Jak podkreślił Piotr Lubaszka – w UE od 2020 roku wejdzie w życie nowe prawo nawozowe, które porządkuje podział środków i po raz pierwszy opisuje biostymulatory i aktywatory, jako grupę nawozową charakteryzującą się konkretnymi właściwościami i działaniem. Rynek czeka zatem sporo zmian, które w życie mają wejść w lipcu 2022 r. Firma Intermag jest do tych zmian przepisów przygotowana, a szanse na rozwój biznesu upatruje we wprowadzaniu na rynek produktów unikalnych. Najnowsze osiągnięcia to wiele produktów mikrobiologicznych na rynku i wiele jeszcze badanych przed wprowadzeniem na rynek. Jak poinformował Piotr Lubaszka – firma Intermag liczy, że w 2023 r. zarejestruje unikalny biologiczny środek ochrony roślin.

Piotr Lubaszka, dyrektor handlowy Intermag
  • Piotr Lubaszka, dyrektor handlowy Intermag

Szybsze i bardziej efektywne dokarmianie

r e k l a m a

Unikalne są oczywiście prezentowane na konferencji nawozy Amino Ultra, przeznaczone dla wszystkich rodzajów upraw. Te nowe nawozy odznaczają się szybszą i lepszą przyswajalnością w porównaniu do standardowych chelatów. Posiadają ponad 60% więcej czystego składnika odżywczego, dzięki czemu są znacznie wydajniejsze i pozwalają na osiąganie lepszych efektów biologicznych przy jednoczesnym niższym koszcie aplikacyjnym na hektar.

W pewnym sensie bodźcem do badań i stworzenia tej innowacyjnej linii nawozów są rolnicy i ogrodnicy, którzy na całym świecie zmagają się z coraz większymi wyzwaniami uprawy. Na całym świecie, bo też Intermag działa globalnie. Nowe wysokoplenne odmiany wymagają zwiększonego zapotrzebowania na mikroelementy, które muszą być dostarczane szybko i efektywnie. Warunki uprawy są coraz trudniejsze. Długie i dotkliwe w skutkach susze, duże wahania temperatury, przymrozki oraz okresowe bardzo intensywne opady deszczu skutkujące podtopieniami plantacji powodują znaczne spadki rentowności produkcji. Niższe plony i zyski bardzo często są efektem niewystarczającego odżywienia roślin w okresie zwiększonego zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Amino Ultra to odpowiedź Intermag na te właśnie wyzwania.

Wojciech Kępka, specjalista ds. badań biologicznych Intermag
  • Wojciech Kępka, specjalista ds. badań biologicznych Intermag

Przebadane i całkowicie bezpieczne

To nawozy mikroelementowe na bazie naturalnego roślinnego transportera składników odżywczych – glicyny. Dlaczego glicyna? Jak wyjaśniał Radosław Wilk, kierownik ds. rozwoju biznesu Intermag – glicyna, to najmniejszy, a zarazem najbardziej mobilny i najszybciej wchłaniany przez rośliny aminokwas. Dlatego Amino Ultra aplikowane nalistnie są szybciej i efektywniej przyswajane niż standardowe nawozy mikroelementowe. Dzięki temu stanowią optymalne rozwiązanie w odżywianiu roślin, nawet w trudnych warunkach glebowo-klimatycznych.

Opracowanie i wdrożenie nawozów Amino Ultra było wieloletnim procesem, który angażował zespoły badawcze chemików, naukowców, rolników i przetwórców. Nawozy zostały przebadane w laboratoriach Intermag i sprawdzone w doświadczeniach naukowych prowadzonych m.in. przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Ponadto, zostały przetestowane w warunkach rzeczywistych przez producentów rolnych i ogrodniczych w Polsce i za granicą m.in. w gospodarstwie rolnym Jana Kępy w województwie dolnośląskim. Formulacja nawozów była konsultowana z branżą przetwórczą, przed którą stawiane są coraz wyższe wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa żywności, obejmujące nie tylko produkt, ale też otoczenie towarzyszące jego wytworzeniu, w tym zastosowane środki do produkcji rolnej i ogrodniczej.

Dzięki formie ultragranulatu nawozy nie pylą i nie zbrylają się. Ponadto, cechuje je doskonała rozpuszczalność oraz mieszalność z agrochemikaliami. Nawozy mogą być wykorzystywane do tworzenia zaawansowanych mieszanin zbiornikowych – zweryfikowano mieszalność ze 162 najpopularniejszymi środkami ochrony roślin i wykazano ponad 99% mieszalności nawet w mieszaninach wielokomponentowych, przy jednoczesnym braku efektu pienienia podczas rozpuszczania. To rozwiązanie proekologiczne – glicyna jako naturalny roślinny transporter mikroelementów ulega szybkiej biodegradacji w środowisku naturalnym.

Radosław Wilk, kierownik ds. rozwoju biznesu Intermag
  • Radosław Wilk, kierownik ds. rozwoju biznesu Intermag

Mocno skoncentrowane mikroelementy

W ofercie Intermag dostępne są cztery rodzaje nawozów Amino Ultra dla upraw rolniczych, sadów, jagodników, upraw warzywniczych i roślin ozdobnych. To Amino Ultra Mn-22: mangan (Mn) – 22% (m/m) + azot (N) – 4% (m/m) + substancja organiczna 25 (% s.m.); Amino Ultra Zn-24: cynk (Zn) – 24% (m/m) + azot (N) – 4% (m/m) + substancja organiczna 25 (% s.m.); Amino Ultra Fe-20: żelazo (Fe) – 20% (m/m) + azot (N) – 4% (m/m) + substancja organiczna 25 (% s.m.) i Amino Ultra Cu-24: miedź (Cu) – 24% (m/m) + azot (N) – 4% (m/m) + substancja organiczna 25 (% s.m.).

Niektórzy rolnicy przyzwyczajeni są do tzw. produktów kompletnych dedykowanych ze względu na skład kilku mikroelementów konkretnym uprawom. Jak zaznaczył Piotr Lubaszka – ta linia nawozów powiększy się również o nawozy dedykowane np. rzepakowi, burakom, zbożom.

Anna Konieczny z działu handlu zagranicznego Intermag prezentowała wyniki badań Amino Ultra w różnych uprawach wykonane w kraju, ale także w Brazylii
  • Anna Konieczny z działu handlu zagranicznego Intermag prezentowała wyniki badań Amino Ultra w różnych uprawach wykonane w kraju, ale także w Brazylii

Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski

Widziałeś już nasze video "To Was zaskoczy. Jak Artur Puzio tłumaczy jazdę po polu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody