StoryEditorNawożenie

Jak dokrzewiać pszenicę chemicznie?

04.03.2019., 13:03h
 Pszenica i niektóre odmiany pszenżyta, w zależności od cech odmianowych oraz jesiennego terminu siewu, mogą dokrzewiać się wiosną. To ich naturalna reakcja, jeżeli nie dokończyły krzewienia jesienią i łan jest rzadki. Wiosenne dokrzewianie można wspomagać nawożeniem azotowym oraz chemicznie wykorzystując właściwości inhibitorów giberelin. 
Zabieg regulatorami wzrostu w celu dokrzewienia pszenicy ozimej należy przeprowadzić przed końcem krzewienia. Spotkać można potoczne stwierdzenia, że zabieg powinien być wykonany pod pierwsze kolanko. Na dokrzewianie w takiej fazie będzie jednak za późno. Początek strzelania w źdźbło zaczyna się bowiem od fazy BBCH 30, a pierwsze kolanko to faza BBCH 31. 

W tym roku jest za gęsto

Poza oceną faz rozwojowych w celu planowania zabiegu dokrzewiania należy pamiętać, że ostateczny termin wyznacza fotoperiodyzm zbóż, co wyjaśniamy w dalszej części. Możliwości dokrzewianaia, reterdantami przypominamy, bo plantacje wymagające zagęszczenia zapewne są, ale w tym roku to raczej rzadkość. 


Wielu rolników dzwoni do redakcji z pytaniem, jak przerzedzić zbyt zagęszczone zboża. Powiem wprost – ciężka sprawa i przypomnę, że przedstawiając od lat jesienne zalecenia dotyczące terminów i gęstości siewu sugerujemy, aby siać oziminy rzadziej niż wynika to z opracowań naukowych sprzed 20 czy 30 lat. A te zbyt gęste zboża i tak wyregulują się same. Zredukują ilość źdźbeł, ale niestety, na ich wytworzenie pobierały wodę, składniki pokarmowe i zużywały energię. Ważne ...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 20:41