StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak odnowić zdegradowane użytki zielone?

16.10.2017., 14:10h
Przy zakładaniu użytku zielonego wiosną od nowa warto wykorzystać jesień do zniszczenia resztek darni i chwastów, wyrównania stanowiska, wyregulowania pH gleby czy zastosowania fosforu i części potasu. Jeżeli użytek jest zdegradowany z powodu dużego udziału chwastów, warto jednak rozważyć znacznie tańszą metodę renowacji i szybkiej poprawy wartości użytków zielonych, jaką jest bezpośredni podsiew w darń.
Jeżeli w zdegradowanej runi są tylko ubytki wartościowych gatunków traw, wystarczy wiosną odpowiednio nisko podkosić pierwszy odrost i wykonać podsiew bezpośredni w starą darń. Zwykle jednak wolną przestrzeń po wypadniętych trawach opanowują chwasty, które przed podsiewem powinniśmy zwalczyć herbicydami selektywnymi.

Bezpośredni siew

w starą darń stosujemy, gdy: nie występują wysokie trawy lub jest ich mało; nie występują trawy niskie lub jest ich mało; nie występują rośliny motylkowate lub jest ich mało; nie występują uciążliwe, trudne do zwalczania chwasty; darń jest rozluźniona a powierzchnia wyrównana.

Przed przystąpieniem do renowacji trwałego użytku zielonego najpierw trzeba zdiagnozować stan runi i dopiero wtedy dobrać odpowiednią metodę podsiewu. Stara ruń na użytkach kwalifikujących się do bezpośredniego podsiewu powinna być skoszona na wysokość 2–3 cm), zielonka zgrabiona i wywieziona. Podsiew bezpośredni w starą darń zapewnia mniejszą czasochłonność i energochłonność, niskie koszty, oszczędność nasion.

Do odnawiania zdegradowanych użytków zielonych zaleca się gatunki i odmiany dostosowane do lokalnych warunków siedliskowych. Dla ułatwienia wyboru poleca się mieszanki traw i motylkowatych na łąki i pastwiska dostosowane do gleb mineralnych i organicznych o różnym stopniu uwilgotnienia.

Darń po odchwaszczaniu

podsiewamy, gdy w runi wyrównanych użytków zielonych o średnim stopniu zachwaszczenia licznie występują (30–50%) zioła i chwasty łąkowo-pastwiskowe (mniszek pospolity, jaskier rozłogowy i ostry, krwawnik pospolity, szczaw zwyczajny, kędzierzawy i tępolistny, gwiazdnica pospolita, gęsiówka piaskowa, pokrzywa zwyczajna, ostrożeń polny, sit rozpierzchły i skupiony), udział wartościowych traw wysokich bądź niskich przekracza 10% runi i brakuje w runi roślin motylkowatych.

Na takich użytkach przygotowania do siewu bezpośredniego rozpoczynamy od uporządkowania terenu i usunięcia niezebranych pokosów, niedojadów itp. Następnie wykonujemy oprysk starej runi herbicydami selektywnymi. W przypadku wczesnowiosennego podsiewu, oprysk najlepiej wykonać jesienią (najlepiej we wrześniu) roku poprzedzającego podsiew. Przy podsiewie wiosennym oprysk herbicydem należy wykonać po ruszeniu wegetacji.

Odchwaszczanie herbicydami

selektywnymi najlepiej byłoby wykonać jeszcze jesienią, ale ten czas już uciekł. Zarejestrowane na użytki zielone tego typu herbicydy mają w etykietach zalecenie, że jesienią można je stosować do połowy września. Przypomnę, że aktualnie w bazie zaleceń Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu do zwalczania chwastów na użytkach zielonych można zastosować szereg herbicydów totalnych z glifosatem i herbicydy selektywne, jak: Fernando Forte 300 EC, Starane 250 EC, Starane 333 EC, Taran 250 EC i Staranne 250 EC w mieszaninie z Chwastoksem Extra 300 SL (ta mieszanina była zalecana przy zezwoleniu dla Starane z 2013 r.).

Warto już teraz planując wiosenny oprysk porównać etykiety środków, zwłaszcza zalecenia dotyczące wiosennego terminu stosowania i czasu od stosowania herbicydu, po którym można podsiewać mieszanki traw i motylkowych.

Marek Kalinowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 17:46