StoryEditorRzepak

Jak regulować rzepak na słabszych plantacjach?

12.03.2019., 11:03h
Regulatory wzrostu roślin stosowane w wielu uprawach, ale przede wszystkim w zbożach i w rzepaku, powodują zwykle skrócenie roślin.  W rzepaku ozimym zabieg ten ma wpłynąć hamująco na  dominację pędów wierzchołkowych, ma wzmocnić system korzeniowy i kontrolować choroby rzepaku, przede wszystkim suchą zgniliznę kapustnych. 

Jednak po każdej zimie, w zależności od wielkości opadów śniegu i temperatur, wiosną są możliwe trzy sytuacje. Tydzień temu pisząc o celach regulacji rzepaku wiosną, przedstawiliśmy standard wykonywania tych zabiegów, tj. w sytuacji, kiedy rośliny dobrze przezimują, są zdrowe i obsada po zimie jest optymalna. A jak regulować rośliny rzepaku umiarkowanie przerzedzone? Czy skracać rzepaki mocno przerzedzone i w złej kondycji? Dopóki nie przyjdzie prawdziwa wiosna, na polach wszystko może się zdarzyć i warto przypomnieć scenariusze skracania w takich właśnie sytuacjach.

Jak postępować z umiarkowanie przerzedzonymi plantacjami rzepaku?

Termin zabiegu i dawka fungicydów o działaniu regulującym wzrost i rozwój roślin zależą od obsady roślin po zimie, od presji suchej zgnilizny kapustnych, od obfitości świeżej masy zielonych liści. Jak postępować z plantacjami przerzedzonymi?

W sytuacji, kiedy część roślin wypadnie i z uwagi na duże straty masy liściowej i większe zagrożenie chorobami zalecane jest skracanie rzepaku dawkami dzielonymi i z takimi rekomendacjami dla niektórych preparatów można się spotkać. W takich sytuacjach pierwszy z...

Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 08:03