Jęczmień ozimy plonuje najwyżej

Uprawa
Data publikacji 23.11.2015r.

W Niemczech jęczmień ozimy uprawia się na powierzchni ok. 1,2 mln ha, w Polsce na powierzchni ok. 200 tys. ha. Jest to roślina o wielkim potencjale plonowania i w wielu gospodarstwach często niesłusznie przegrywa z pszenicą ozimą. Jęczmień, zwłaszcza hybrydowy jęczmień ozimy plonuje wyżej od pszenicy ozimej i to na nieco słabszych stanowiskach, których potrzebuje pszenica.

Przy uprawie pszenicy jakościowej jej przewaga, mimo niższego od jęczmienia plonowania, wynika z ceny za dobre ziarno jakościowe. Jeżeli jednak gospodarstwo uprawia zboża z uwagi na pasze dla zwierząt zdecydowanie lepiej jest pomyśleć o jęczmieniu hybrydowym. Są dwa tego powody. Pierwszy – wspomniany już zdecydowanie wyższy potencjał plonowania od pszenicy i najwyższy wśród wszystkich zbóż. Po drugie – bardzo dobre parametry chemiczne ziarna jęczmienia, w tym wysoki poziom białka. 


Szczegóły dotyczących tego tematu znajdziecie Państwo w numerze 48/2015 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata lub zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

Partner serwisu