r e k l a m a

Partner serwisu

Kupuj tylko pewne nasiona

Uprawa
Data publikacji 15.06.2017r.

W ostatnich latach mieliśmy wiele telefonów do redakcji „Tygodnika Poradnika Rolniczego” dotyczących problemów z jakością materiału siewnego mieszanek poplonowych. Wynikało to z okazjonalnych zakupów nasion na targowiskach, a niestety, na rynku obok uczciwych sprzedawców są i oszuści.

Dużym zagrożeniem takich okazjonalnych zakupów  jest nieznana i najczęściej niska jakość nasion, lub co gorsza, zakup nasion innej rośliny (gatunku, odmiany) niż chcieliśmy.

r e k l a m aNajtrudniej ocenić jakość i właściwe proporcje nasion gatunków przy zakupie mieszanek poplonowych. Najgorsze są jednak zanieczyszczenia nasionami chwastów. Pamiętajmy, że materiał siewny powinien charakteryzować się odpowiednią zdolnością kiełkowania i czystością nasion.

Najlepiej jest kupować go w jednostkowych opakowaniach z odpowiednią etykietą urzędową. Kupno mieszanek nasion z dużego zbiorczego opakowania na kilogramy, nawet jeżeli dotyczy pewnego źródła, nie jest gwarancją zachowania odpowiednich proporcji gatunkowych po siewie. Nasiona są różnej wielkości i ulegają sedymentacji. Na wierzchu będą nasiona lżejsze i grube, na dole najmniejsze.

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a