StoryEditorwiadomości z branży

Nexide 60CS - mikrokapsułkowy preparat na insekty

03.06.2020., 11:06h
Ta nowość firmy FMC dedykowana producentom zbóż i rzepaku to nowoczesny pyretroid, w którym cząsteczki substancji czynnej gamma-cyhalotryny zostały zamknięte w mikrokapsułkach. To stanowi o unikalności produktu. Forma zawiesiny mikrokapsuł powstała z myślą o zwiększeniu użyteczności, skuteczności środka oraz bezpieczeństwa użytkowników tego insektycydu.

Nowoczesna formuła

Korzyści z unikatowej formy produktu są następujące: produkt szybko działa, jest skuteczny w niskiej dawce, wyróżnia się wydłużonym okresem działania w porównaniu do innych pyretroidów, uwalnianie substancji czynnej jest kontrolowane, lepiej miesza się z innymi preparatami, jest bardziej odporny na zmywanie i nie ma mowy o mikropyleniu środka.

Insektycyd chroni uprawy przed mszycami, które wysysają soki roślinne i które są wektorami wirusów groźnych dla roślin chorób. W efekcie uszkodzeń dochodzi do znacznej redukcji plonu ziarna i pogorszenia jego wartości użytkowej. Produkt zwalcza skrzypionki, których larwy zjadając tkankę liścia znacznie ograniczają jego powierzchnię asymilacyjną, a uszkodzone miejsca stają się łatwą drogą infekcji dla patogenów.

Zwalcza chowacza i słodyszka rzepakowego

Preparat jest zarejestrowany do zwalczania chowaczy, których larwy żerując drążą w nerwach rośliny chodniki, następnie przenoszą się do pędów i dokonują podobnych szkód. W efekcie zaburzony zostaje transport składników pokarmowych, wody i asymilatów w roślinie. Uszkodzone tkanki porażane są przez patogeny. Wszystko to może wpływać na zamieranie silnie uszkodzonych organów, zmniejszenie plonowania i pogorszenie jakości plonu.

W rzepaku można nim zwalczać słodyszka rzepakowego, który wgryza się do pąków, żerując w nich uszkadza słupek i pylniki kwiatów, co uniemożliwia prawidłowe zapylenie. W przypadku rzepaku jarego, który bywa silniej uszkadzany przez słodyszka, kwiatostany w okresie zwiększonej wilgotności i opadów dodatkowo mogą być zainfekowane szarą pleśnią.


Marek Kalinowski

Za informacją FMC

Zdjęcie główne: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 05:10