Ochrona insektycydowa rzepaku w warunkach chłodnej wiosny

Uprawa Rzepak
Data publikacji 17.02.2018r.

Zwalczanie wczesnych szkodników rzepaku wiosną bywa bardzo problematyczne. Główny problem tkwi w niskich temperaturach i dużej amplitudzie temperatur między dniem a nocą. Czy mimo tego można wyznaczyć termin oprysku tak, aby pozbyć się wczesnych szkodników rzepaku przy jednym zabiegu?

Ponadto optymalne temperatury, w których dochodzi do zmasowanego nalotu chowaczy często nie pokrywają się z temperaturami optymalnymi dla skutecznego działania większości insektycydów. Co trzeba wiedzieć i czy można tak wyznaczyć termin oprysku, że jednym zabiegiem rozwiążemy problem wczesnych szkodników rzepaku.


Jeden zabieg, to najczęściej za mało

Część plantatorów rzepaku jest przekonana, że wykonując jeden zabieg na tzw. szkodniki łodygowe (chowacza brukwiaczka i czterozębnego) rozwiąże problem. Niestety, takie okoliczności zdarzają się rzadko. Chowacz czterozębny nalatuje na rzepak bardzo długo, aż do momentu kiedy pojawia się już słodyszek rzepakowy, czyli od marca – nawet do czerwca. Jego naloty trwają bardzo długo, średnio są mniej liczne, ale kończą się mocnym nalotem kulminacyjnym i właśnie wtedy trzeba go zwalczać. Pierwsze naloty wcześniej pojawiającego się chowacza brukwiaczka mają miejsce, gdy temp. gleby osiągnie 5–7 st. na głębokości 10 cm, a masowy lot odbywa się dopiero przy temp. powietrza na poziomie 10–12 st. C.

Obserwować, ale nie sąsiada

Wiosenne skoki temperatury utrudniają ocenę kulminacyjnych nalotów chowaczy, ale też wybór insektycydów, które w większości działają optymalnie w określonych temperaturach. Jakie ma to konsekwencje dla skutecznej ochrony przed tymi chowaczami?  • Pierwsze szkodniki odławiane są już w temperaturze 5–7 st. C. W takich warunkach nie ma mowy o masowym ataku chowaczy, które mają miejsce przy temperaturach powietrza od ok. 10 st.  C. I to dobrze, bo mniej  więcej od tej temperatury skuteczne działanie wykazują nieliczne substancje czynne insektycydów

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Czytaj dalej

Partner serwisu