StoryEditorWiadomości rolnicze

Odchwaszczanie w kukurydzy

12.01.2016., 12:01h
  W poprzednich agroporadach omawialiśmy problematykę związaną z uprawą, nawożeniem oraz wyborem odmian kukurydzy. W tym tygodniu poruszamy temat zwalczania chwastów, najgroźniejszej konkurencji dla rośliny uprawnej w trakcie wegetacji.

Kukurydza w początkowym okresie wegetacji  rośnie wolno. Większości chwastów sprzyja natomiast niska temperatura, dlatego rozwijają się zdecydowanie szybciej niż uprawa. Istnieją od tej zasady wyjątki. Niektóre gatunki ciepłolubne, na przykład chwastnica jednostronna, włośnice, komosa biała czy szarłat szorstki, wymagają podobnych warunków termicznych do rozwoju jak kukurydza. Charakteryzują się one większą wydajnością fotosyntezy i szybszym przyrostem biomasy, kiedy temperatury przekraczają 20°C. Te wszystkie okoliczności sprawiają, że momentem najwłaściwszym do zabezpieczenia plantacji przed chwastami jest początek rozwoju kukurydzy, za który uważamy okres od wschodów do fazy 6 liści właściwych. 

Cały artykuł przeczytacie Państwo w numerze 4/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 05:43