StoryEditorNawożenie

Odpowiednie nawożenie azotem zbuduje plon pszenicy ozimej

08.02.2019., 09:02h
Stabilny plon rok w rok. Taki cel determinuje strategie agrotechniczne przyjmowane w poszczególnych uprawach przez Michała Sawickiego, rolnika z Józefina w pow. chełmskim. Dotyczy to także wiosennego nawożenia azotem pszenic ozimych.

Rozmowę z Michałem Sawickim na temat jego doświadczeń w stosowaniu wiosną azotu w uprawach pszenicy ozimej zaczęliśmy od pytania, czy preferuje podawanie dawki startowej możliwie najszybciej, tak aby azot czekał na roślinę, czy też wstrzymuje się z nawożeniem azotem, aż rośliny wyjdą z hibernacji rozpoczynając wegetację. 

Nawożenie azotem warunkują przepisy

Odpowiadając nasz rozmówca zwrócił uwagę, że możliwość wczesnego wjazdu w pole z azotem ograniczają przepisy. W Polsce do 1 marca nie można rozsiewać nawozów zawierających azot. Dotyczy to zarówno nawozów naturalnych, mineralnych czy organicznych. Trzeba też przestrzegać zapisów „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

Od 1 stycznia 2019 r. niektóre gospodarstwa rolne mają obowiązek sporządzania planu nawożenia azotem i nieprzekraczania w trakcie nawożenia ustalonych w planie maksymalnych dawek. Obowiązek ten dotyczy m.in. gospodarstw prowadzących intensywne uprawy na powierzchni większej niż 50 ha. 

Rolnicy muszą prowadzić też ewidencję zabieg...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 19:59