StoryEditorŚrodki ochrony roślin

Porozumienie w walce z nielegalnymi środkami ochrony roślin

23.04.2018., 17:04h
Tylko w minionym roku jednostki Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymały łącznie ok. 2985 kg nielegalnych środków ochrony roślin. Rynek podróbek jest duży i trudny do oszacowania. Walkę z tym procederem zasadniczo wzmocni porozumienie podpisane 20 marca br. przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Porozumienie to krok do kontynuacji rozszerzonej współpracy w celu zapewnienia efektywnego i skutecznego nadzoru nad przemieszczaniem i wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin oraz zapobiegania nielegalnemu przywozowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tych towarów.

Wzmocnione kontrole

Przedmiotem porozumienia jest określenie ram rozszerzonej współpracy w zakresie wzajemnej pomocy przy wykonywaniu czynności kontrolnych, wymiany informacji i doświadczeń dotyczących przywozu środków ochrony roślin z państw trzecich, w tym nielegalnych oraz dbanie o jednolitą interpretację przepisów prawa krajowego i wspólnotowego, a także organizowanie wspólnych szkoleń.

Współpraca obejmie też uczestnictwo przedstawicieli organów PIORiN i KAS w grupie roboczej ds. zwalczania nielegalnego przemieszczania pestycydów Network of National Competent Authorities fighting the illegal international trade of pesticide (ONIP) działającej przy OECD.

Kampania PSOR

O tym, że w czasie wzmożonych wiosną zakupów środków ochrony roślin obok produktów oryginalnych pojawiają się oferty sprzedaży podrobionych preparatów przypomina w komunikacie Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Przestrzega przed zakupami z bagażnika i przed kuszącymi ofertami w Internecie. Konsekwencje takich okazjonalnych zakupów mogą być gorzkim i kosztownym doświadczeniem. W najlepszym wypadku produkt może nie wykazać żadnego działania ochronnego, w najgorszym może zniszczyć plantacje. Trzeba też mieć świadomość konsekwencji karnych i finansowych związanych z np. utratą płatności unijnych.

Z pewnego źródła, z fakturą

Jak i dlaczego należy unikać ryzykownego zakupu podróbek? Unikać dlatego, bo podrobione środki mogą zawierać nieznane i nieprzebadane substancje chemiczne. Po zastosowaniu mogą nie wykazać żadnego działania, a w skrajnych przypadkach mogą zniszczyć plony. W przeciwieństwie do środków oryginalnych trudno ocenić ich wpływ na wykonującego oprysk rolnika, uprawy i środowisko.

Jak ustrzec się przed zakupem podróbek? Po pierwsze, oryginalne środki ochrony roślin muszą być zarejestrowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po drugie, mogą być sprzedawane wyłącznie w sklepach i hurtowniach zarejestrowanych i kontrolowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim. Sprzedawca ma obowiązek wystawić dowód zakupu (paragon lub fakturę) i kupując powinniśmy żądać tych dokumentów, bo tylko dzięki nim możemy dochodzić swoich praw przy ewentualnej reklamacji.

Można stracić dopłaty

Trzeba mieć też świadomość, że jeżeli kupując środki okazjonalnie, co już świadczy o tym, że mogą to być podróbki, ryzykuje się użycie w uprawie niezarejestrowanej, a zatem zakazanej substancji albo przekroczenie w chronionej roślinie poziomów pozostałości. W efekcie plonu możemy z tych powodów nie sprzedać, a dodatkowo jeśli nieprawidłowości wykaże kontrola urzędowa rolnik może stracić dotacje unijne.

Kompendium wiedzy na temat oryginalnych środków ochrony roślin, a także odpowiedzialnego oraz zgodnego z prawem ich zakupu i stosowania stanowi strona internetowa: www.bezpiecznauprawa.org, prowadzona w ramach akcji edukacyjnej PSOR pod patronatem Krajowej Administracji Skarbowej.

Marek Kalinowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 17:11