StoryEditorZboża

Przewódkowe odmiany zbóż - kiedy warto je posiać?

07.10.2019., 15:10h
Po zbiorze buraków cukrowych i kukurydzy na ziarno jest już bardzo mało czasu na przygotowanie gleby do opóźnionego siewu pszenicy ozimej lub ozimego pszenżyta. Oczywiście trudno jednoznacznie wyznaczyć graniczną datę, ale można zaakceptować ryzyko siewu ozimej pszenicy i pszenżyta do końca października. 
Na siewy listopadowe i tak naprawdę przez całą zimę (nawet w grudniu i styczniu) alternatywnym i dobrym wyborem są przewódkowe odmiany zbóż. Ich paleta gatunkowa i odmianowa jest spora. Znaleźć można rozwiązanie na każdą glebę, bo są to odmiany pszenicy jarej, pszenżyta jarego i żyta jarego.

Ucieczka przed wiosenną posuchą

Zanim przejdziemy do konkretów, warto wyjaśnić cel uprawy przewódek. Po co je siać? Co to daje?

Nie trzeba chyba przypominać, że posuchy i susze zdarzają się coraz częściej. Plony zbóż jarych siane wiosną mocno zależą od warunków wilgotnościowych wiosną. Te idealne dla zbóż jarych zdarzają się raz na kilka lat a i tak gatunki jare plonują o ok. 30% niżej od ozimych. Przy późnojesiennym siewie jarych odmian przewódkowych ryzyko wpływu posuchy jest znacznie mniejsze, plon zdecydowanie stabilniejszy i wyższy, często dorównujący wzorcom gatunków ozimych. 

To ważne, bo np. wiele gospodarstw decyduje się na uprawę pszenicy jarej ze względu na lepsze parametry jakościowe od pszenicy ozimej. Takie gospodarstwa tym bardziej powinny przetestować technologię uprawy przewódek. Mogą to przetestować także gospo...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 00:50