StoryEditorWiadomości rolnicze

Ruszył tegoroczny monitoring szkodnika omacnicy prosowianki

08.07.2015., 13:07h
Syngenta uruchomiła kolejną edycję monitoringu wylotu omacnicy prosowianki (Ostrinia nubilalis) najgroźniejszego szkodnika w uprawie kukurydzy. W tym sezonie monitoring prowadzony jest od 2 do 15 lipca br. Pułapki świetlne wabiące motyle omacnicy umieszczone są w 13 lokalizacjach obejmując 9 województw: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, łódzkie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, podlaskie oraz lubelskie.

Dwa razy w tygodniu, w każdy wtorek i piątek będziemy aktualizować dane dotyczące monitoringu szkodnika oraz zamieszczać dane na wykresach. Każdy z wykresów dotyczy pojedynczej pułapki i dzięki temu można odszukać pułapkę w najbliższej okolicy.

Monitoring „STOP omacnicy” jest dostępny na stronie http://stopomacnicy.pl/

Omacnica prosowianka występuje już w całej Polsce. Na południu Polski uszkadza 50-80% roślin, a lokalnie nawet 100% roślin. W minionym roku w Polsce centralnej owad ten spowodował lokalnie uszkodzenia ponad 40% roślin, a w Polsce północnej 15-20% roślin. Zasięg występowania omacnicy w Polsce powiększa się z roku na rok.

Omacnica to motyl nocny skutecznie wabiony przez światło pułapki. Codziennie rano zliczane są motyle omacnicy odłowione w pułapce. Na tej podstawie określany jest szczyt wylotu szkodnika oraz optymalny termin zabiegu chemicznego pozwalającego zwalczyć masowo wylęgające się larwy szkodnika, stanowiące główne zagrożenie dla uprawy.

Biologia i zwalczanie omacnicy prosowianki

Motyle omacnicy wylatują w okresie tuż przed wiechowaniem kukurydzy. Po wylocie i kopulacji składają jaja na liściach kukurydzy. W zależności od przebiegu pogody po ok. 7-10 dniach z jaj wylegają się larwy omacnicy (gąsienice). Początkowo larwy odżywiają się jedynie pyłkiem roślin. Wraz ze wzrostem gąsienice zaczynają wgryzać się w łodygi roślin powodując ogromne straty w uprawie.

Aby skutecznie ograniczyć żerowanie larw omacnicy należy zwalczyć je zanim wgryzą się w twarde części roślin kukurydzy. Dlatego tak ważne jest śledzenie faz rozwojowych kukurydzy i uchwycenie okresu rozwijania wiech przez roślinę (BBCH 55-59) oraz monitoring masowego wylotu motyli dzięki pułapkom świetlnym. Połączenie tych obserwacji pozwala ustalić najlepszy moment zabiegu oraz najwyższą skuteczność w zwalczaniu głównej fali uderzeniowej larw szkodnika.

W zwalczaniu omacnicy prosowianki zalecamy preparat Karate Zeon

Jest to insektycyd spełniający oczekiwania najbardziej wymagających rolników. Termin stosowania: w fazie pełni wiechowania kukurydzy (BBCH 55-59), dawka: 0,2 l/ha.

Dzięki opatentowanej przez Syngenta formule mikrokapsuł zapewnia wyjątkową skuteczność:

·         szybko i skutecznie zwalcza omacnicę prosowiankę oraz wiele innych szkodników w uprawie kukurydzy,

·         mikrokapsuły o technologii „Zeon” sprawiają, że substancja aktywna jest bardzo stabilna w opakowaniu, a po naniesieniu cieczy użytkowej na roślinę, uwalniana jest w ciągu kilku sekund,

·         stałą i wysoką skuteczność działania preparatu na roślinie zapewnia stabilizator UV, który chroni substancję aktywną przed fotorozpadem,

·         ma krótki okres prewencji dla pszczół (1 godzina), co zapewnia, że Karate Zeon jest produktem najmniej szkodliwym dla środowiska spośród dostępnych na rynku.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 15:56