r e k l a m a

Partner serwisu

Partner

Technologia jutra w ochronie zbóż

Technologia jutra w ochronie zbóż
Uprawa środki ochrony roślin
Data publikacji 10.04.2018r.

Publikacja specjalna

O nowatorskim rozwiązaniu fungicydowym mówi dr Marek Tański, ekspert spółki Elvita. Nowy fungicyd jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu m.in. septoriozy paskowej liści, rdzy brunatnej i rdzy żółtej, brunatnej plamistości liści, rynchosporiozy zbóż czy plamistości siatkowej jęczmienia i ramularii.

Ostatni okres to czas dynamicznej współpracy między spółkami Agrolok i Elvita, którą Pan reprezentuje. Jakie korzyści dla rolnika są wynikiem tej kooperacji?

Co roku przygotowujemy wiele innowacyjnych rozwiązań, wytyczających nowe kierunki w rozwoju polskiego rolnictwa. Na nadchodzący sezon, w wyniku prac z roku 2017, przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji zarówno nawozowych, jak też chroniących rośliny przed różnego rodzaju patogenami. Oprócz nowych pakietów technologicznych, najciekawszy dla naszych klientów jest wprowadzany właśnie na rynek fungicyd zbożowy nowej generacji. Produkt ten Inovor®, dystrybuowany przez Agrolok Sp. z o.o. przeznaczony jest przede wszystkim do ochrony pszenicy, ale i pozostałych gatunków, w tym również jęczmienia, zarówno jego formy ozimej, jak i jarej. Produkt powiększa ofertę fungicydów opartych na substancjach należących do najnowszej grupy karboksyamidów. Obecnie jest to grupa substancji, która rozwija się najszybciej w całej Europie. W Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech zastąpiły one w dużej mierze fungicydy starszej generacji. W Polsce trend ten przybiera na sile i należy się spodziewać, że w następnych kilku latach karboksyamidy staną się podstawą konstruowania nowych technologii ochrony roślin. 

Co to za produkt?

To unikalna kompozycja, która nie istniała do tej pory w choćby zbliżonym składzie. Podobnej kombinacji próżno szukać zarówno w Polsce, jak też w innych krajach Europy. Inovor® zawiera mieszaninę trzech substancji aktywnych: fluksapyroksadu, piraklostrobiny, propikonazolu, których połączenie podczas badań wykazało nieoczekiwane właściwości. Po części za sprawą synergistycznego oddziaływania komponentów, po części zaś za sprawą odpowiednich proporcji, uzyskano zaskakująco dobre wyniki ochrony przed chorobami, ale też bardzo pozytywny wpływ na wysokość plonu.
Inovor® zawiera mieszaninę trzech substancji aktywnych: fluksapyroksadu, piraklostrobiny, propikonazolu, których połączenie podczas badań wykazało nieoczekiwane właściwości - mówi Marek Tański

Czy chodzi o nowe proporcje dobrze znanych substancji, czy może też o zupełnie nową molekułę?

Fluksapyroksad, znany jako XemiumÒ, który jest częścią składową produktu, na rynku występuje zaledwie od kilku lat, chociaż należy przyznać, że dał się poznać od dobrej strony i „pracuje” na polach najlepszych producentów rolnych. Mocną stroną kompozycji, oprócz fluksapyroksadu, jest również wysoka dawka piraklostrobiny (F500Ò) której w litrze preparatu jest aż 200 gramów, co stanowi mocne wsparcie w ochronie przed chorobami i daje bardzo dobre efekty fitotoniczności. Całości dopełnia obecność propikonazolu, który w Polsce wciąż jest substancją najczęściej stosowaną do ochrony zbóż, i który nadal ceniony jest za swoje wyjątkowe cechy, między innymi za wysoką selektywność dla chronionej rośliny.

Jak skład przekłada się na efekty zabiegu preparatem?

Każdy produkt wykorzystywany do ochrony roślin rolniczych ma przynieść zakładane rezultaty. Od fungicydów zbożowych oczekuje się przede wszystkim wysokiej skuteczności w zwalczaniu chorób. Składa się na to spektrum zwalczanych patogenów, wysoka interwencyjność, czyli utrzymanie skuteczności nawet w przypadku, gdy doszło do infekcji oraz długotrwałe zabezpieczenie przed ponownym atakiem choroby. Inovor® spełnia te kryteria na najwyższym poziomie. Doświadczenia polowe pokazały wysoką interwencyjność produktu. Udowodniono w nich, że działa on lepiej niż produkty, które uznawane były za szczególnie silne w wyniszczaniu rozwijającej się już infekcji. Inovor® ma zastosowanie w zwalczaniu szerokiego spektrum patogenów. Etykieta produktu potwierdza najwyższą skuteczność zwalczania septoriozy paskowanej liści, rdzy brunatnej, rdzy żółtej i brunatnej plamistość liści. W pszenżycie ozimym septoriozy liści i rdzy brunatnej, w życie ozimym rdzy brunatnej żyta i rynchosporiozy zbóż. Z kolei w jęczmieniu ozimym i jarym rejestracja obejmuje rynchosporiozę zbóż, plamistość siatkową jęczmienia i ramularię.

Inovor®, dystrybuowany przez Agrolok Sp. z o.o. – przeznaczony jest przede wszystkim do ochrony pszenicy, ale i pozostałych gatunków, w tym również jęczmienia, zarówno jego formy ozimej, jak i jarej. 

Na ile tygodni ochrony można liczyć, stosując Inovor®?

Tak jak w przypadku wszystkich fungicydów, długość działania będzie zależeć od dawki zastosowanego produktu. Według aktualnego systemu rejestracyjnego zapisy etykietowe środków ochrony roślin podają tylko dawki maksymalne. W przypadku preparatu Inovor® jest to 1 litr na hektar. W dawce maksymalnej ilość niektórych substancji przekracza dwukrotnie ogólnie przyjęte przez praktykę rolniczą wielkości stosowania. Jak więc się łatwo można domyślić, już 50% dawki maksymalnej jest wystarczające do uzyskania długości działania standardowej dla produktów ogólnie dostępnych na rynku. Przy podnoszeniu dawki otrzymujemy coraz lepsze wyniki skuteczności, wydłużenie okresu ochrony przed wtórnymi infekcjami i wzmocnienie działania fitotonicznego, polegającego na poprawie przebiegu zachodzących w roślinie procesów fizjologicznych. W konsekwencji roślina jest zdrowsza, lepiej rośnie i wyżej plonuje. Jeżeli przyjmiemy, że produkt zastosujemy w fazie liścia flagowego, najlepszą według nas dawką jest 0,75 litra. Przy opóźnieniu stosowania dawkę można sukcesywnie obniżać. Jednocześnie chciałbym dodać, że wczesne zastosowanie produktu na liść flagowy nie wiąże się ryzykiem słabszej ochrony kłosa. Substancje aktywne preparatu krążą po roślinie, chroniąc ją w całości. Chronione są również te części, na które bezpośrednio nie została naniesiona ciecz robocza. 

Jaką dawkę preparatu Inovor® rekomendują eksperci Elvity?

Ostatecznie to producent zbóż powinien zadecydować, co chce uzyskać. Z naszej strony, chcąc uprościć zalecenia, jako dawkę bazową rekomendujemy 0,75 litra/ha. Przy tej rekomendacji, na podstawie doświadczeń, możemy z całą odpowiedzialnością zapewnić pełną ochronę przed szerokim spektrum chorób, silny efekt fitotoniczny oraz długotrwałe zabezpieczenie przed ponowną infekcją. W przypadku mniejszej presji chorób wystarczy 0,5 litra/ha. 

Czy produkt może posłużyć jako komponent mieszanin zbiornikowych?

Sam produkt świetnie miesza się z innymi fungicydami, insektycydami czy nawozami. Rekomendowany termin stosowania przypada na fazę liścia flagowego. W tym czasie niektórzy rolnicy, przy odpowiednich warunkach pogodowych, stosują nawozy dolistne, wprowadzające ostatnią dawkę azotu. Chroni się również plantację przed szkodnikami, na przykład przed żerowaniem skrzypionki zbożowej. Razem z preparatem Inovor® mogą zostać użyte inne produkty, których stosowanie również przypada na okres ochrony górnych liści i kłosa lub dokarmiania. W przypadku opóźnienia zabiegu możliwe jest wzmocnienie interwencyjnego działania preparatu Inovor® jednym z fungicydów z grupy triazoli. W naszym przypadku rekomendujemy stosowanie 0,5 litra Inovor® z 0,5 litra produktu Safir 125 SC.

Wspomniane zostało fitotoniczne działanie produktu na czym ono polega?

Substancje zawarte w produkcie wpływają na procesy fizjologiczne. Pod wpływem środka Inovor® poprawia się działanie reduktazy azotanowej, co przekłada się na lepsze wykorzystanie azotu z zasobów glebowych. Dzięki fungicydowi roślina zbożowa buduje wyższy plon, o lepszej jakości, a przede wszystkim z większą zawartością białka. Szczegółowe badania polowe i w halach wegetacyjnych dowiodły również, że pod wpływem produktu roślina lepiej gospodaruje wodą. Na jedną jednostkę wyprodukowanej suchej masy zużywa mniej wody w porównaniu z roślinami niechronionymi. Redukcja wytwarzania etylenu, będąca wynikiem zastosowaniem produktu, wpływa na opóźnienie procesów starzenia rośliny. Wydłuża się wegetacja, a przez to również okres produkcyjny i to w czasie, kiedy panują najlepsze warunki do budowania plonu, czyli przy najwyższym poziomie podaży energii słonecznej i najdłuższym dniu. Wreszcie Inovor® redukuje stres oksydacyjny   to znaczy, że ogranicza negatywne działanie szkodliwych form tlenu. Jak widać, produkt działa wielotorowo i nawet przy braku infekcji chorobotwórczej jego stosowanie przekłada się na uzyskanie wyższego plonu.

Na koniec pytanie, którego nie uda się uniknąć. Czy produkt jest drogi?

Porównując korzyści z zastosowania fungicydu Inovor® z jego ceną, z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że jego zakup i zastosowanie jest wysoce opłacalne.

Dystrybutorem Inovor® jest Agrolok Sp. z o.o.

 

Autor informacji i zdjęć: Agrolok Sp. z o.o.

Publikacja specjalna

Widziałeś już nasze video "To Was zaskoczy. Jak Artur Puzio tłumaczy jazdę po polu?"?

Inovor®, dystrybuowany przez Agrolok Sp. z o.o. – przeznaczony jest przede wszystkim do ochrony pszenicy, ale i pozostałych gatunków, w tym również jęczmienia, zarówno jego formy ozimej, jak i jarej.

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody