Zaprawami w jesienne szkodniki zbóż i rzepaku

Zaprawami w jesienne szkodniki zbóż i rzepaku

Zagrożenie zbóż ozimych chorobami wirusowymi, głównie żółtą karłowatością jęczmienia od kilku lat jest stałe. Presja choroby zależy oczywiście od aktywności mszyc będących wektorami wirusów, którym sprzyjają długie, ciepłe jesienie i wczesne siewy zbóż ozimych.

r e k l a m a

Po sezonie w 2015 r. informowaliśmy w formie ciekawostki a nie realnego zagrożenia o występujących w Polsce objawach chorób wirusowych także w rzepaku. Były to oczywiście objawy wirusa żółtaczki rzepy na rzepaku (TuYV). Co prawda nadal jesiennym szkodnikiem nr 1 w rzepaku jest śmietka kapuściana, ale znaczenia nabierają właśnie mszyce.

Wektorami wirusów

także żółtej karłowatości jęczmienia są mszyce, a jednym ze sposobów zapobiegania infekcji poza właściwą agrotechniką jest wykonanie jesienią oprysku owadobójczego. Mszyce nie są łatwe do zniszczenia z uwagi na naloty mogące trwać w zbożach ozimych nawet cały październik i dlatego termin oprysku musi być dobrze trafiony. Lepszym od oprysków insektycydowych, bo lepiej wpisującym się w integrowaną ochronę roślin rozwiązaniem na mszyce infekcyjne w zbożach jest zaprawianie materiału siewnego. Taką rejestrację w zbożach mają dwie zaprawy (Astep 225 FS i Nuprid Max 222 FS), które opisujemy w dalszej cześci.

Jesienne mszyce infekcyjne w zbożach są dużym problemem, ale jeszcze większym są jesienne szkodniki w rzepaku ozimym. Po wycofaniu z zapraw neonikotynoidów jeszcze rok temu nie było np. żadnego rozwiązania chemicznego w rzepaku pozwalającego ograniczać śmietkę kapuścianą. Prawdopodobnie konsekwencją wycofania tego typu zapraw są też rosnące z każdym rokiem w rzepaku problemy z wirusem żółtaczki rzepy, której bardzo efektywnym wektorem jest mszyca brzoskwiniowa. Przez inwazję tej mszycy jesienią ub.r. i masowe zawirusowanie rzepaku wielu rolników w południowej części kraju musiało plantacje zaorać przed zimą. W przypadku śmietki ta jesień dostarcza rolnikom dwa nowe zarejestrowane rozwiązania – insektycyd Inazuma 130 WG, ale przede wszystkim zaprawę Lupimosa 625 FS.

Astep 225 FS

jest zaprawą grzybobójczą i owadobójczą w formie płynnego koncentratu o działaniu układowym, przeznaczoną do zaprawiania ziarna siewnego pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego przeciwko chorobom powodowanym przez grzyby i szkodnikom występującym we wczesnym okresie rozwoju roślin. W roślinie zaprawa zawierająca protiokonazol (związek z grupy triazoli) i imidachlopryd (związek z grupy neonikotynoidów) działa układowo. Zaprawę należy stosować tylko przy użyciu profesjonalnego sprzętu do zaprawiania nasion zbóż z systemem odpylającym.

W pszenicy ozimej zaprawa chroni rośliny przed śniecią cuchnącą, śniecią gładką, zgorzelą siewek, ogranicza występowanie pleśni śniegowej, ale przede wszystkim ogranicza mszyce – wektory chorób wirusowych. W jęczmieniu ozimym zabezpiecza rośliny przed pasiastością liści jęczmienia, plamistością siatkową, zgorzelą siewek, głownią pyląca, ogranicza występowanie pleśni śniegowej i również ogranicza mszyce infekcyjne. Maksymalną dawką dla jednorazowego stosowania zaprawy w pszenicy i jęczmieniu jest 200 ml środka z dodatkiem 500 ml wody na 100 kg ziarna siewnego. Zaprawę należy stosować tylko przy użyciu profesjonalnego sprzętu do zaprawiania nasion zbóż z systemem odpylającym.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Zainteresował Cię ten artykuł?
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii