r e k l a m a

Partner serwisu

Zaprawami w jesienne szkodniki zbóż i rzepaku

Uprawa
Data publikacji 07.08.2017r.

Zagrożenie zbóż ozimych chorobami wirusowymi, głównie żółtą karłowatością jęczmienia od kilku lat jest stałe. Presja choroby zależy oczywiście od aktywności mszyc będących wektorami wirusów, którym sprzyjają długie, ciepłe jesienie i wczesne siewy zbóż ozimych.

Po sezonie w 2015 r. informowaliśmy w formie ciekawostki a nie realnego zagrożenia o występujących w Polsce objawach chorób wirusowych także w rzepaku. Były to oczywiście objawy wirusa żółtaczki rzepy na rzepaku (TuYV). Co prawda nadal jesiennym szkodnikiem nr 1 w rzepaku jest śmietka kapuściana, ale znaczenia nabierają właśnie mszyce.

Wektorami wirusów

r e k l a m atakże żółtej karłowatości jęczmienia są mszyce, a jednym ze sposobów zapobiegania infekcji poza właściwą agrotechniką jest wykonanie jesienią oprysku owadobójczego. Mszyce nie są łatwe do zniszczenia z uwagi na naloty mogące trwać w zbożach ozimych nawet cały październik i dlatego termin oprysku musi być dobrze trafiony. Lepszym od oprysków insektycydowych, bo lepiej wpisującym się w integrowaną ochronę roślin rozwiązaniem na mszyce infekcyjne w zbożach jest zaprawianie materiału siewnego. Taką rejestrację w zbożach mają dwie zaprawy (Astep 225 FS i Nuprid Max 222 FS), które opisujemy w dalszej cześci.

Jesienne mszyce infekcyjne w zbożach są dużym problemem, ale jeszcze większym są jesienne szkodniki w rzepaku ozimym. Po wycofaniu z zapraw neonikotynoidów jeszcze rok temu nie było np. żadnego rozwiązania chemicznego w rzepaku pozwalającego ograniczać śmietkę kapuścianą. Prawdopodobnie konsekwencją wycofania tego typu zapraw są też rosnące z każdym rokiem w rzepaku problemy z wirusem żółtaczki rzepy, której bardzo efektywnym wektorem jest mszyca brzoskwiniowa. Przez inwazję tej mszycy jesienią ub.r. i masowe zawirusowanie rzepaku wielu rolników w południowej części kraju musiało plantacje zaorać przed zimą. W przypadku śmietki ta jesień dostarcza rolnikom dwa nowe zarejestrowane rozwiązania – insektycyd Inazuma 130 WG, ale przede wszystkim zaprawę Lupimosa 625 FS.

Astep 225 FS

jest zaprawą grzybobójczą i owadobójczą w formie płynnego koncentratu o działaniu układowym, przeznaczoną do zaprawiania ziarna siewnego pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego przeciwko chorobom powodowanym przez grzyby i szkodnikom występującym we wczesnym okresie rozwoju roślin. W roślinie zaprawa zawierająca protiokonazol (związek z grupy triazoli) i imidachlopryd (związek z grupy neonikotynoidów) działa układowo. Zaprawę należy stosować tylko przy użyciu profesjonalnego sprzętu do zaprawiania nasion zbóż z systemem odpylającym.

W pszenicy ozimej zaprawa chroni rośliny przed śniecią cuchnącą, śniecią gładką, zgorzelą siewek, ogranicza występowanie pleśni śniegowej, ale przede wszystkim ogranicza mszyce – wektory chorób wirusowych. W jęczmieniu ozimym zabezpiecza rośliny przed pasiastością liści jęczmienia, plamistością siatkową, zgorzelą siewek, głownią pyląca, ogranicza występowanie pleśni śniegowej i również ogranicza mszyce infekcyjne. Maksymalną dawką dla jednorazowego stosowania zaprawy w pszenicy i jęczmieniu jest 200 ml środka z dodatkiem 500 ml wody na 100 kg ziarna siewnego. Zaprawę należy stosować tylko przy użyciu profesjonalnego sprzętu do zaprawiania nasion zbóż z systemem odpylającym.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Czytaj dalej

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a