r e k l a m a

Partner serwisu

Cukrzyca daje o sobie znać subtelnie

Wieś i Rodzina
Data publikacji 14.07.2017r.

Do tematu cukrzycy wracamy co jakiś czas. Trzeba, bo to choroba cicha, podstępna, dotkliwa dopiero wtedy, kiedy często na wiele działań jest już za późno. Kiedy zniszczenie niektórych narządów czy tkanek postąpiło już tak daleko, że proces trudny jest do odwrócenia, a często nie da się go powstrzymać. Dlatego tak ważna jest świadomość wczesnych objawów tej choroby. Cukrzycę wywołaną zmianami cywilizacyjnymi, a zwłaszcza niezdrowymi nawykami żywieniowymi, stwierdza się coraz częściej u dzieci i młodzieży.

Cukrzyca to choroba przewlekła. Nie pojawia się i nie znika jak jesienna grypa. Polega na tym, że we krwi znajduje się za dużo glukozy, czyli cukru. Mamy substancję, która w naturalny sposób zajmuje się utrzymaniem cukru na właściwym poziomie. To insulina produkowana przez trzustkę. Ale nie zawsze ten proces przebiega jak należy. Bywa, że insuliny produkujemy za mało albo wcale. Może też być tak, że organizm nie potrafi dobrze jej wykorzystywać.  To drugie zjawisko dotyka głównie komórki tkanki mięśniowej i tłuszczowej i skutkuje chorobą zwaną insulinoopornością. To zjawisko dotyczy zaś głównie cukrzycy typu II, czyli tej, którą „wypracowujemy sobie” niewłaściwym nawykami żywieniowymi.

r e k l a m aBez względu na źródło, cukrzyca ma kilka żelaznych objawów. Na tyle nieswoistych, że mogą umykać naszej uwadze. Jeśli jednak występują w towarzystwie innych albo z dużą regularnością, powinny obudzić naszą czujność.

Jednym z wczesnych objawów cukrzycy jest częste oddawanie moczu. Organizm próbuje pozbyć się nadwyżki glukozy (cukru). Jej wysoki poziom w moczu jest sygnałem dla organizmu, żeby często go oddawać. Ta sytuacja jest bezpośrednio związana z drugim objawem, czyli odwodnieniem. Odwodnienie zaś zmusza organizm do częstego przyjmowania płynów. Zwiększone pragnienie to trzeci objaw podwyższonego poziomu cukru.


Względny lub też absolutny brak insuliny prowadzi do utraty masy ciała. Czasem nagłe chudnięcie albo anorektyczny wyglad nie świadczą o nowotworze ani zaburzeniach odżywiania, ale o wysokim poziomie glukozy. Utrata wagi następuje pomimo obecnego u cukrzyków podwyższonego apetytu. Wielu nieleczonych cukrzyków skarży się też na dużą męczliwość. Jeśli nagle zwykłe czynności powodują osłabienie, zbadaj poziom cukru. Objawem nieleczonej cukrzycy mogą być także wymioty i biegunki.

Często zapadasz na infekcje? Zwłaszcza zakażenia pęcherza, skóry i okolic pochwy? Pojawiają się one częściej u nieleczonych lub źle leczonych osób z podwyższonym cukrem.  Duże wahania poziomu cukru we krwi powodują też problemy ze wzrokiem – obraz może być lekko rozmazany. Ekstremalnie zaś wysokie poziomy cukru mogą w ostateczności doprowadzić do letargu i śpiączki. Może się jednak dziać tak, że od jakiegoś czasu mamy podwyższony poziom glukozy, a nie występuje jeszcze żaden z wczesnych objawów. Dlatego warto co jakiś czas, przy okazji rutynowych badań krwi, sprawdzać także cukier.

Karolina Kasperek

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a