Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Wieś i Rodzina
Data publikacji 16.08.2016r.

„Prawdziwy strażak ochotnik (...) jest bardzo bogaty wewnętrznie. Posiada bowiem własną niepowtarzalną misję i motywację do społecznej ochotniczej pracy ratowniczej. Służy społeczeństwu, działa w zespole, jest członkiem organizacji. Nie jest sam!”.

Ta piękna definicja, jaką stworzył Lechosław Berliński w swojej publikacji, ukazuje nam postać strażaka, który nie powinien zapominać o tym, że jest darzony przez społeczeństwo wielkim zaufaniem i pamiętać, że działa w zespole, na który może liczyć. Takich wspaniałych ludzi, których łączy ta sama pasja, posiada OSP w Szumowie, w powiecie zambrowskim.


Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej powołał do życia w 1924 roku dyrektor Szkoły Podstawowej w Szumowie Adam Ferenc. Tworzyło ją 25 czynnych członków. Pierwszym prezesem zarządu został założyciel, zaś pierwszym naczelnikiem – Bolesław Radziejewski. Już w rok po powstaniu, dzięki ofiarności, dyscyplinie i pracy druhów oraz społeczności Szumowa, wybudowano pierwszą drewnianą strażnicę...

Cały artykuł przeczytacie Państwo w  numerze 34/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

 

Partner serwisu