StoryEditorOSP

OSP w Bobrowcu - najbardziej dyspozycyjni w gminie

29.03.2019., 21:03h
W 1957 r. w Bobrowcu, wsi położonej w powiecie piaseczyńskim, odbyło się zebranie wiejskie, podczas którego podjęto decyzję o założeniu jednostki OSP.Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Henryk Burakowski, który wkrótce stanął na czele jednostki obejmując funkcję prezesa.

OSP jak drugi dom

Obecnie prezesem bobrowieckiej ochotniczej straży pożarnej jest druh Zenon Zawiślak, służący w jednostce już 55 lat. – Praca w OSP to mój drugi dom – mówi prezes Zawiślak. – Swoją pasją zaraziłem syna Waldemara oraz dwóch wnuków Piotra i Kubę.

Strażacy mimo iż nie są jeszcze zrzeszeni w systemie KSRG, stanowią doskonale wyszkolony zespół. W klasyfikacji dyspozycyjności oraz frekwencji podczas przyjmowanych wyjazdów do pożarów i innych zagrożeń w gminie są na pierwszym, a w powiecie na trzecim miejscu. W minionym roku interweniowali 46 razy.

W jednostce służy 60 strażaków – mówi naczelnik dh Piotr Bobowski. – Przeszkolonych, uprawnionych do udziału w akcjach jest 18, w tym 3 strażaków służy na co dzień w PSP Piaseczno, 11 ukończyło kurs KPP.

Sukcesy młodych druhów

Szkoleniem druhów MDP zajmuje się dh Mariusz Jasiński. – To bardzo zdolne dzieciaki, chłonne wiedzy – mówi dh Jasiński. – Praca z nimi to dla mnie czysta przyjemność. Drużyna liczy 21 druhów i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze liczniejsza. Mówię to na podstawie rozmów przeprowadzanych z młodzieżą podczas naszych spotkań w pobliskich szkołach.


Od lewej: Piotr Bobowski, naczelnik, Zenon Zawiślak, prezes, Grzegorz Buczek, sołtys i zastępca naczelnika, Mariusz Jasiński, Paweł Dereń, gospodarz
  • Od lewej: Piotr Bobowski, naczelnik, Zenon Zawiślak, prezes, Grzegorz Buczek, sołtys i zastępca naczelnika, Mariusz Jasiński, Paweł Dereń, gospodarz
Należy wspomnieć o sukcesach naszych młodych druhów – dodaje zastępca naczelnika, członek zarządu OSP Bobrowiec Grzegorz Buczek, który pełni jednocześnie funkcję sołtysa. – W zawodach pożarniczych debiutowaliśmy w 2017 r. i zajmując drugie miejsce swoją postawą wszystkich zaskoczyliśmy. Są wśród nas druhowie, którzy odnoszą pierwsze sukcesy na polu sportowym. 12-letni Karol Ciechomski trenuje kolarstwo, a 10-latkowie Szymon Wereda i Kuba Michalik pasjonują się karate. W najbliższym czasie zakończymy przygotowania naszych młodych druhów do zawodów „Turniej Wiedzy Pożarniczej” – powiedział dh Grzegorz Buczek.

Strażacy nie mają zbyt wiele wolnego czasu dla siebie i najbliższych. Praca zawodowa, służba w OSP pochłaniają wiele godzin. Mimo wszystko starają się być jak najczęściej ze swoimi młodszymi podopiecznymi.

W tym roku zaplanowaliśmy kilka ciekawych wyjazdów z młodzieżówką – mówi opiekun dh Mariusz Jasiński. – Chcemy zwiedzić Strażackie Powiatowe Stanowisko Kierowania w Piasecznie, pokazać im pracę policjantów w piaseczyńskiej komendzie.

To nie wszystko – dodaje prezes Zenon Zawiślak. – Prowadzimy rozmowy z warszawską jednostką PSP z Ursynowa oraz Lotniskiem Chopina na Okęciu.


Nieocenione wsparcie innych ludzi

Druhowie podkreślają, że bardzo wiele zawdzięczają ludziom, którzy ich wspierają, m.in. Hannie Kułakowskiej-Michalak, pełniącej funkcję wiceburmistrza oraz Annie Krasuskiej, będącej członkiem zarządu starostwa powiatowego.

Zawsze możemy liczyć na pomoc ze strony obu pań – mówi prezes dh Zenon Zawiślak. – Wspierają nas finansowo, być może dzięki nim wkrótce otrzymamy nowy samochód. Obecnie dysponujemy wysłużonym Starem 244, który jest najstarszym autem w powiecie.

Od pewnego czasu prowadzimy rozmowy z burmistrzem Danielem  Putkiewiczem w sprawie pozyskania nowego samochodu przeznaczonego przede wszystkim do ratownictwa technicznego – dodaje dh Grzegorz Buczek. – W związku z budową w naszych okolicach trasy S7, taki mały, szybki samochód będzie niezbędny do interwencji podczas zdarzeń drogowych, których przecież na trasie szybkiego ruchu nie można wykluczyć. Ostateczna decyzja należy do burmistrza, który doskonale zdaje sobie sprawę z ewentualnych przyszłych zagrożeń. Gdy budowa trasy S7 zostanie zakończona, staniemy przed nowymi, poważnymi wyzwaniami.

Bobrowieccy strażacy są wyjątkowo zaangażowani w pracę z młodzieżą. Z ich inicjatywy odbywają się cykliczne akcje m.in. pod koniec kwietnia „Sprzątanie Bobrowca”. Na zakończenie roku szkolnego wraz z sołectwami z Kamionki oraz władzami gminy, organizują pokazy strażackie połączone ze  szkoleniem z niesienia pierwszej pomocy. Całą imprezę zamyka festyn trwający do późnych godzin wieczornych.


Piotr Bobowski oraz Mariusz Jasiński podczas rutynowego przeglądu sprzętu
  • Piotr Bobowski oraz Mariusz Jasiński podczas rutynowego przeglądu sprzętu
Jednak ulubioną, pełną atrakcji akcją jest coroczne, odbywające się we wrześniu „Kartoflisko-Bobrowisko”, w którym uczestniczą mieszkańcy całej wsi – powiedział na zakończenie sołtys dh Grzegorz Buczek.

Krystyna Nowakowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 10:11