r e k l a m a

Partner serwisu

Pojazdy strażackie przyjadą do Chojnic

Wieś i Rodzina
Data publikacji 15.04.2017r.

Pojazdy strażackie – bez nich ochrona i niesienie ratunku mieszkańcom wsi byłaby bardzo trudna. Każda jednostka OSP wkłada wiele trudu w to, aby zdobyć wóz gaśniczy. Wiele z nich traktowanych jest podmiotowo. Pojazdy to „członkowie” strażackich drużyn i duma każdej jednostki.

To dlatego druhowie z OSP Pawłowo postanowili zorganizować Ogólnopolski Zlot Samochodów Strażackich, Sprzętu Pożarniczego i Wszystkiego Co Związane z Pożarnictwem.

r e k l a m aImpreza po raz pierwszy odbyła się w lipcu ubiegłego roku w Chojnicach. Przyciągnęła gości z całego Pomorza. Strażacy poza prezentacją sprzętu prowadzili też szkolenia i zabawy związane z bezpieczeństwem pożarowym.

Pomysł zrodził się przypadkiem. Kilka lat temu w Chojnicach odbywał się organizowany przez miejscowy Automobilklub Zlot Pojazdów Zabytkowych. Wzięli w nim także udział strażacy z OSP Pawłowo. Prezentowali lekki pojazd gaśniczy Bremach TGR 354. Na zlocie było mnóstwo pasjonatów, którzy konserwują i restaurują auta. Druhowie zdali sobie sprawę, że z dokładnie takim samym szacunkiem liczne jednostki OSP w kraju traktują auta strażackie.W Chojnicach w ubiegłym roku odbył się Ogólnopolski Zlot Pojazdów Strażackich, Sprzętu Pożarniczego i Wszystkiego Co Związane z Pożarnictwem. Organizatorzy – druhny z OSP Pawłowo zapraszają druhny i druhów z całej Polski, którzy chcieliby pochwalić się swoimi wozami do zgłaszania udziału w zlocie

Uratowana jednostka

– Uświadomiliśmy sobie, że auta strażackie to wyjątkowe produkty przemysłu motoryzacyjnego. To był nagły wybuch euforii. Wpadliśmy na pomysł, aby osobny zlot zorganizować tylko dla samochodów związanych ze strażą pożarną. Na początku było dużo entuzjazmu. Potem zderzyliśmy się z wieloma trudami organizacyjnymi. Jesteśmy przecież małą jednostką, z małym budżetem. Ostatecznie zeszłoroczny zlot okazał się pełnym sukcesem – mówi Janusz Bieliński, naczelnik OSP Pawłowo.


Dumą OSP Pawłowo jest ich lekki wóz gaśniczy Bremach TGR 354. Naczelnik jednostki Janusz Bieliński powiedział nam, że podczas zlotu przeprowadzony będzie konkurs na najlepsze imię dla maskotki Zlotu

Zlot był ukoronowaniem wcześniejszych działań jednostki. 20 lat temu była na skraju upadku i groziło jej rozwiązanie. Brakowało ludzi, wyposażenia oraz sprzętu. Prawdziwy strażak nigdy się nie poddaje. W jednostce została grupa entuzjastów, która pod dowództwem jej obecnego naczelnika uratowała ją. Od końca lat 90. ubiegłego wieku udało się rozebrać starą remizę, a potem zaadaptować inne pomieszczenie na nową. Powstała młodzieżowa drużyna pożarnicza, jest nowy sprzęt niezbędny do prowadzenia akcji gaśniczych oraz sprawny i praktyczny wóz strażacki. OSP Pawłowo może pochwalić się także prawdopodobnie najmłodszą dziecięcą drużyną pożarniczą. Zrzesza kilku 5–8-letnich chłopców, którzy odbywają strażackie treningi i szkolenia. Niektórzy do drużyny wstępowali mając 3 lata. Ukoronowaniem działalności OSP był zeszłoroczny zlot. Ściągnął do Chojnic kilkadziesiąt pojazdów z całego kraju.

Troska o pojazdy

Zlot nie ograniczał się tylko do triumfalnej parady ulicami miasta i prezentacji aut. OSP Pawłowo zadbało o to, aby było prezentowane wszystko to, co wiąże się z dorobkiem i historią straży pożarnej w Polsce. W tysiącach remiz na terenie kraju znajduje się przecież wiele ukrytych strażackich zabytków i skarbów.

Najważniejsze podczas zlotu były auta strażackie. Zlot okazał się żywą lekcją pożarniczej historii. Obok zabytkowych konnych sikawek zostały zaprezentowane historyczne samochody aż po nafaszerowany komputerami i elektroniką nowoczesny samochód PSP przeznaczony do akcji ratunkowych w czasie klęsk żywiołowych.

– W remizach znajduje się ultranowoczesny sprzęt jak i prawdziwe perełki techniki. Strażacy troszczą się o nie, pucują miękkimi ścierkami, dbają – mówi Janusz Bieliński.

– Czasem nawet lepiej niż o własne żony – dodaje Agnieszka, żona naczelnika OSP Pawłowo, bez której zlotu nie dałoby się zorganizować.

Sukces ubiegłorocznej edycji spowodował, że entuzjazm druhów jeszcze bardziej wzrósł. Dlatego też w tym roku odbędzie się II edycja Ogólnopolskiego Zlotu Samochodów Strażackich, Sprzętu Pożarniczego i Wszystkiego Co Związane z Pożarnictwem.W zlocie udział mogą wziąć współczesne wozy aktywnie wykorzystywane w służbie, jak i te historyczne

Podobnie jak w ubiegłym roku, ma być to piknik dla strażaków oraz ich rodzin. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Pomorza. Będzie to bowiem wyjątkowa okazja, aby z bliska zobaczyć jak zbudowane są pojazdy gaśnicze.

Wszelkie formacje

Naturalnie do przyjazdu do Chojnic zapraszają wszystkich druhów z jednostek OSP na terenie kraju, którzy chcieliby pochwalić się swoim sprzętem. Podczas zlotów nie będą obowiązywać żadne kategorie. Mogą przyjeżdżać auta bez względu na wiek, zastosowanie, oraz wyposażenie. Zaproszenie jest kierowane do wszelkich formacji strażackich. Poza OSP zgłoszenia będą przyjmowane także od PSP, jednostek zakładowych, lotniskowych, wojskowych czy kolejowych. Planowane jest jedynie wręczenie wyróżnień dla pojazdu najstarszego oraz tego, który pokona najdłuższą trasę w drodze na Zlot.

Naczelnik podkreśla, że zorganizowanie Zlotu nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie sponsorów oraz władz gminy. Zarówno w zeszłym roku, jak i w tym impreza będzie przeprowadzona dzięki ciężkiej pracy druhen OSP Pawłowo.

Violetta i Annie Stanisławskie, Natalia Janta oraz żona Agnieszka odpowiadają między innymi za spełnienie wszelkich wymogów organizacyjnych i proceduralnych.

Organizatorzy poinformowali nas, że druhowie, którzy chcieliby zaprezentować swój sprzęt już mogą zaczynać go polerować. Uruchomione zostało przyjmowanie zgłoszeń. Informacje o udziale w II Zlocie Samochodów Strażackich można wysyłać drogą mailową na adres: osppawlowo@o2.pl lub do naszej redakcji. Przekażemy je organizatorom. Tygodnik Poradnik Rolniczy jest patronem medialnym Zlotu. O jego przygotowaniach będziemy informować na naszych łamach.

Tomasz Ślęzak

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a