StoryEditorWiadomości rolnicze

"Tu, gdzie żyjemy, ma być nam dobrze" - piękne motto Koalicji dla Młodych

14.10.2020., 18:10h
Specjaliści od rzeczy niemożliwych – tak mówią o sobie wolontariusze fundacji Koalicja dla Młodych. Skromni, życzliwi i pomysłowi, wspierają aktywność lokalną mieszkańców powiatu białobrzeskiego.
Koalicja dla Młodych powstała w 2002 roku przy Białobrzeskim Towarzystwie Kulturalnym jako nieformalna grupa aktywizująca lokalną młodzież. Dwa lata później została fundacją.

Jesteśmy partnerami samorządów, biznesu i instytucji, ale przede wszystkim ludzi – mówi prezeska fundacji Bożena Nowakowska. – Naszej działalności przyświeca motto: „Tu, gdzie żyjemy, ma być nam dobrze”. Budowanie świata, w którym jesteśmy szczęśliwi, to również dawanie szansy tym, którzy z różnych powodów mają trudniej. My ten start ułatwiamy.

Dodają odwagi i przekazują mnóstwo wsparcia

Biała gęś w różowych kaloszach wzbudza pozytywne emocje. To logo Koalicji dla Młodych, które nawiązuje do opisywanych przez pisarza Jarosława Iwaszkiewicza „białych gęsi na zielonych brzegach” Doliny Pilicy. Kalosze symbolizują energię, świeżość i nowoczesność fundacji. Logo to dzieło jednej z uzdolnionych wolontariuszek. Trzonem zespołu są wolontariusze: Bożena Nowakowska, Karolina Słonecka, Monika Bojanowicz i Dawid Nowak – specjalista od spraw niemożliwych.

Różnimy się temperamentem, pomysłami, a czasem wizją ich realizacji. Ale cel mamy ten sam: wspieranie rozwoju młodych ludzi w oparciu o ich talenty – mówi Monika Bojanowicz.

Działalność fundacji skupia się wokół trzech filarów: dzieci i młodzieży, seniorów oraz lokalnych społeczności. Fundacja zdobywa pieniądze głównie z grantów, ale zamierza też nawiązać współpracę z darczyńcami indywidualnymi i biznesowymi. Prowadzi programy stypendialne: „Koniczyna” oraz „Agrafka” i wspiera w nich tych, którym brakuje środków na rozwój.

Dzieci i młodzież mogą nieodpłatnie uczestniczyć w warsztatach autorskich, filmowych, dziennikarskich i wielu innych prowadzonych przez profesjonalistów. Utalentowani, ale niezamożni uczniowie z niewielkich miejscowości mają szansę na rozwój pasji. Wsparcie otrzymują również ci, którzy nie wierzą, że uda im się wypłynąć na szerokie wody.

Chcemy pokazać, że wszystko jest możliwe. Nie trzeba pochodzić z aktorskiej rodziny, żeby wystąpić na scenie – mówi Bożena Nowakowska.

Koalicja dla Młodych bacznie obserwuje dalsze losy swoich podopiecznych. Niektórym z nich udało się zajść naprawdę daleko. Ola studiuje grafikę w Danii, Amelia kształci się muzycznie w Radomiu, Julia szkoliła śpiew w Teatrze Buffo pod okiem Edyty Górniak i świetnie maluje. W przyszłości zamierza studiować wokalistykę.

„Youth Bank” to kolejny program, który umożliwia młodzieży ubieganie się o minigranty na realizację pomysłów, które służą lokalnej społeczności. Zadaniem nastoletnich liderów jest samodzielne poprowadzenie projektu.

Młodzież uczy się odpowiedzialności, kreatywności, gospodarowania środkami. Oczywiście, pod okiem mentora, który czuwa nad całym projektem – mówi Dawid Nowak.

Podopieczni podbijają świat 

Dawniej nieśmiali i wycofani, dziś przekonani o swoich talentach podopieczni fundacji podejmują kolejne wyzwania. Co więcej, zwracają się do wolontariuszy z problemami.

Doszło do tego, że dzwonili do nas nauczyciele naszej młodzieży. Twierdzili, że tylko my mieliśmy na nią wpływ – mówią członkowie zespołu.

Dzięki fundacji zyskują też seniorzy oraz lokalne społeczności. Członkowie Koalicji dla Młodych pukają do drzwi organizacji, pytają o potrzeby seniorów. Zachęcają, aby ludzie rozejrzeli się wokół siebie. Może jest coś, w czym są dobrzy i chcieliby to pokazać? A może czegoś potrzebują, ale nawet nie pomyśleli, żeby prosić o pomoc?

Podkreślają, że budowanie relacji międzyludzkich to jedna z najważniejszych wartości. Z myślą o aktywizacji lokalnych społeczności fundacja przyznaje granty z programu „Działaj lokalnie”. Zawiązała również Białobrzeskie Centrum Obywatelskie, które wspiera działanie organizacji pozarządowych. W ramach dotacji pozyskanych na działalność BCO fundacja wyremontowała budynek gminny, który obecnie jest siedzibą Koalicji.

Nieodpłatnie udostępniamy innym organizacjom laptopy, aparaty, sztalugi i inne sprzęty. Użyczamy im sal, służymy specjalistycznym wsparciem merytorycznym – wylicza Monika Bojanowicz.

W tym roku fundacja zrealizowała już 13 projektów z dotacji na kwotę 56 tys. zł, z czego 12 na terenach wiejskich. Wśród ważniejszych jest „Ile warta jest krew” – zebrano ponad 70 l krwi z terenu powiatu białobrzeskiego. Kolejne projekty z cyklu „Solidarni z bohaterami epidemii” przyniosły granty na zakup sprzętu do dezynfekcji publicznej, sfinansowano też akcję szycia maseczek. A grupy, które zawiązały się podczas działań, funkcjonują do dziś.

Przy okazji realizacji projektów sami nagrywają spoty reklamowe promujące akcje fundacji. Można je obejrzeć na kanale YouTube. Aktorami są zaprzyjaźnieni z Koalicją seniorzy, młodzież, koła gospodyń.

Kamila Jarząbek była naszą stypendystką, teraz jest autorką niektórych spotów. Tworzy scenariusze, scenografie, montuje filmy, wspiera nas w dziedzinie grafiki – mówi Karolina Słonecka.

Koalicja zachęca starszych mieszkańców powiatu do uczestnictwa w międzypokoleniowym projekcie „Teatr łączy pokolenia”.

W zeszłym roku w ramach projektu „Lustro życia” nakręciliśmy średniometrażowy, profesjonalny film z seniorami w roli głównej. Młodzież pytała o pierwsze miłości, czasy wojny, życie na przedwojennej wsi. Seniorzy chętnie dzielili się wspomnieniami. Premiera filmu na białobrzeskim rynku zgromadziła ponad 600 widzów – relacjonuje Dawid Nowak.

Wzajemna pomoc

Fundacja nagradza lokalnych społeczników. To zwykle ludzie, którzy nie zabiegają o uwagę. Członkowie fundacji liczą, że głośne mówienie o ich pracy zainspiruje innych do działań na rzecz małej ojczyzny.

Przez lata zawiązaliśmy przyjaźnie. Ludzie darzą nas zaufaniem. Gdziekolwiek jadę, czuję się jak w domu. Ludzie wiedzą, że mogą się do nas zwrócić o wsparcie, ale i my śmiało prosimy ich o wsparcie  – mówi prezeska fundacji.

Członkowie Koalicji dodają, że w czasie pandemii wzrost kosztów żywności, izolacja i utrudniony dostęp do lekarza zrodziły pomysł zorganizowania akcji „Koszyk witamin na seniorów” wspomagającej ich odporność. Mieszkańców odwiedzają z bukietem owoców i warzyw od lokalnych rolników. Wspierają też dobrym słowem.

Chyba można naszą działalność określić jako bezpieczna przystań. Ludzie wiedzą, gdzie zwrócić się w razie potrzeby. Na pomoc Koalicji zawsze mogą liczyć – zapewnia Dawid Nowak.
Trzon zespołu fundacji Koalicja dla Młodych tworzą (od lewej): Monika Bojanowicz, Dawid Nowak, Bożena Nowakowska oraz Karolina Słonecka. Fundacja wspiera uzdolnioną młodzież z terenów wiejskich, ale też seniorów oraz lokalne stowarzyszenia
  • Trzon zespołu fundacji Koalicja dla Młodych tworzą (od lewej): Monika Bojanowicz, Dawid Nowak, Bożena Nowakowska oraz Karolina Słonecka. Fundacja wspiera uzdolnioną młodzież z terenów wiejskich, ale też seniorów oraz lokalne stowarzyszenia
Małgorzata Janus
Zdjęcie: Małgorzata Janus
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 17:31