StoryEditorWiadomości rolnicze

Uwierzcie we własne możliwości

20.10.2014., 13:10h
  „Optymistkom łatwiej dosięgać gwiazd” – pod tym hasłem odbył się tegoroczny III Kongres Kobiet we Wschowie.

W województwie lubuskim nie brakuje kobiet, które odważnie realizują swoje pasje w życiu zawodowym i społecznym. Jest jednak ciągle jeszcze grupa kobiet, która boi się zaryzykować i rozwinąć skrzydła – nie tylko w biznesie.

– Spotykamy się tutaj, aby zmienić mentalność kobiet oraz ich sposób myślenia. Chcemy, żeby panie uwierzyły we własne możliwości. Nasz kongres ma być inspiracją do realizacji własnych zamierzeń i ambicji – mówiły podczas kongresu jego organizatorki Urszula Chudak, Hanna Knaflewska-Walkowiak i Renata Chilarska.

Spółdzielnia socjalna 

– Chcesz prowadzić swój biz­nes? Zachęcamy, załóż spółdzielnię socjalną! Bo wspólnie łatwiej podjąć decyzję. Innym się udało, spróbujcie i Wy. – Marek Kwaśniak i Rafał Wesołowski, animatorzy Ośrodka Wsparcia ekonomii Społecznej Subregionu Zielonogórskiego promowali aktywność zawodową kobiet. 

Na co dzień zajmują się m.in. wsparciem grup inicjatywnych chcących prowadzić spółdzielnie. Pomagają również w wypełnianiu wniosków o dopłaty unijne przy zakładaniu własnego biznesu. Podczas kongresu opowiadali historie kobiet z małych miejscowości, które z powodzeniem prowadzą spółdzielnie socjalne. „Miętowy królik” to spółdzielnia, w której pracują kobiety prowadzące warsztaty artystyczne dla dzieci i produkujące m.in. rękodzieła w postaci laleczek. 

– Im się udało! Warto spróbować! – przekonywali.

Dyskutowano również na temat walki z wykluczeniem zawodowym i społecznym kobiet, zwłaszcza na terenach wiejskich. 

Aspekt zdrowia

Bez zdrowia nie dosięgniemy gwiazd, o których mowa w haśle tegorocznego kongresu. Zapewne dlatego tak dużą jego część poświęcono właśnie tematom zdrowotnym i promującym zdrowy tryb życia. 

Amazonki ze Wschowy prowadziły akcję informacyjną na temat profilaktyki raka piersi. 

Apelujemy o inwestowanie we własne zdrowie – namawiała Jolanta Mirkowska, która od 14 lat prowadzi klub amazonek we Wschowie.

Sylwia Krzemińska, wykładowca z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zachęcała do poprawy jakości kobiecego życia. Mówiła o chorobach, które wynikają z postępu cywilizacyjnego i nie dotyczą tylko płci pięknej.

Coraz mniej się ruszamy. To pierwszy krok do otyłości, nadciśnienia. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak snu to kolejne grzechy, które negatywnie wpływają na stan zdrowia naszego organizmu – mówiła Sylwia Krzemińska. 

Pani Sylwia zwróciła również uwagę na wstydliwy dla wielu kobiet problem z nietrzymaniem moczu. Dlaczego to ciągle jeszcze temat tabu? Przekonywała, że to choroba, którą często można wyleczyć. Tylko że lekarz nie jest jasnowidzem i nie podejmie leczenia, jeśli nie dowie się o dolegliwości od pacjentki. 

W zdrowym ciele…

Swoje pięć minut miała również blisko sześćdziesięcioletnia Barbara Kwaśniewska, leszczyńska ultramaratonistka, która opowiadała, jak zmieniło się jej życie, od kiedy wsiadła na rower. Jednym z jej największych osiągnięć sportowych było pokonanie 1008 km trasy na rowerze w ciągu 70 godzin. Życie zaczyna się po pięćdziesiątce. Pani Barbara jest tego żywym przykładem.

– Wszystko zaczęło się w 2010 roku, kiedy dostałam nowy rower w prezencie od rodziny – mówi Barbara Kwaśniewska, która ma na swoim koncie przejechane 24 maratony i zdobyty Puchar Polski. 

W programie kongresu znalazł się także entuzjastycznie przyjęty przez kongresowiczki wykład Grażyny Dobroń – dziennikarki Radiowej Trójki – pt. „Od chaosu do równowagi”.

Opowiadała m.in. o lęku, który wypełnia po brzegi dzisiejsze życie każdego człowieka. Boimy się o rodzinę, zdrowie, stan konta… Ten lęk i ciągły stres to najwięksi wrogowie naszych czasów. Jak z nimi walczyć? Mówiła również o tym, jak niezwykle istotny wpływ na nasze samopoczucie ma to, czym się odżywiamy na co dzień. Podpowiadała, co wyeliminować z diety, a na co zwrócić większą uwagę, np. proponowała rezygnację z makaronu na rzecz kaszy gryczanej i jaglanej oraz zastąpienie pieczywa pszennego żytnim.

Na równi z każdym

Podczas kongresu panowała bardzo przyjazna atmosfera. Z każdą z prelegentek i prelegentów można było wymienić się doświadczeniami w kuluarach. Kongresowiczki zatańczyły wraz z członkiniami Stowarzyszenia „Szansa” z Głogowa taniec przeciwko przemocy. Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, wzięła udział w akcji sadzenia Dębów wolności. Dęby to symbol siły i długowieczności. Sadzone są w różnych miejscach Polski, m.in. związanych z odzyskaniem wolności czy ważnych dla lokalnej społeczności. Całość uświetnił koncert trzech niesamowitych tenorów solistów z Teatru Muzycznego w Poznaniu.

 

Ewelina Hahnel

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 13:16