Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnictwo potrzebuje nowoczesnej techniki, ale inwestujmy z głową

Rolnictwo potrzebuje nowoczesnej techniki, ale inwestujmy z głową
Data publikacji 03.03.2020r.

Takich słów użył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski odwiedzając wystawę Mazurskie Agro Show w Ostródzie. Jak mówił podczas konferencji prasowej, nowoczesne maszyny rolnicze mogą pomóc w lepszym i efektywniejszym gospodarowaniu, bo ich zastosowanie sprzyja wzrostowi wydajności i to przy zmniejszeniu nakładów pracy. Ale też nieracjonalny zakup drogich maszyn może nawet doprowadzić do zniszczenia gospodarstwa.

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

To była szósta edycja Mazurskiego Agro Show. W tym roku wystawę odwiedziło niemal 35 tys. osób. Padł rekord liczby wystawców, bo 8 i 9 lutego br. w Ostródzie swoją ofertę zaprezentowało 265 firm. To o blisko 30 firm więcej niż podczas wcześniejszej edycji tej imprezy. Po raz pierwszy – jak podał Józef Dworakowski, prezes zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, która była organizatorem Mazurskiego Agro Show – wystawa zajęła ponad 20 tys. m2 powierzchni. Na imprezie prezentowali się niemal wszyscy najwięksi polscy producenci, a także przedstawiciele czołowych światowych marek maszyn rolniczych. Nie brakowało premierowych maszyn. SaMASZ przywiózł do Ostródy supernowość – tylną kosiarkę dyskową XT 340 o szerokości roboczej 3,4 m, wyposażoną w centralne zawieszenie. Pokos ścina w niej listwa tnąca PerfectCUT z 8 dyskami wyposażonymi łącznie w 16 noży. Kosiarka wymaga 90 koni mocy.

– Mamy już w ofercie kosiarkę dyskową XT 390, która jest największą tego typu maszyną na świecie montowaną na trójpunktowym układzie zawieszenia i transportowaną w pozycji ukośnej. Teraz pokazujemy nieco mniejszy sprzęt, który powiela rozwiązania znane z większej maszyny – prezentowała kosiarkę firma SaMASZ. – Na czas transportu przyjmuje ona pozycję ukośną. Dzięki temu w minimalnym stopniu zasłaniany jest widok do tyłu, co eliminuje tzw. martwe strefy, czyli niewidoczne w lusterkach przestrzenie z boku i z tyłu ciągnika. Co ważne, po odłączeniu od ciągnika maszynę można pozostawić na placu czy w magazynie w pozycji transportowej. Unikatowym rozwiązaniem jest zabezpieczenie najazdowe składające się z hydraulicznego bezpiecznika zintegrowanego z zaczepem i korpusem maszyny, wspieranym przez system odciążenia hydropneumatycznego. Dzięki temu w momencie uderzenia o przeszkodę listwa tnąca już na pierwszym dysku może odchylić się nawet na ponad 50 cm, z jednoczesnym uniesieniem na minimum 30 cm. Po pokonaniu przeszkody samodzielnie powraca do pozycji roboczej. Firmy konkurencyjne, które oferują tego typu kosiarki, na pierwszym dysku nie mają w ogóle możliwości odchylania lub jest ono dostępne w minimalnym zakresie.

SaMASZ pracuje nad zgrabiarką taśmową
Przy budowie kosiarki XT 340 firma SaMASZ wykorzystała wysokiej jakości stal konstrukcyjną Strenx. To pozwoliło zmniejszyć masę własną maszyny do 1240 kg. Sprzęt ma być niezwykle wytrzymały, podobnie jak zbliżony konstrukcyjnie model XT 390, który przeszedł szeroko zakrojone testy polowe. Podczas nich na kosiarce umieszczane były czujniki, które mierzyły działające w maszynie siły oraz badały rozciągalność elementów w różnych warunkach pracy, prezentując wyniki na komputerze. Testy potwierdziły słuszoność założeń konstrukcyjnych. SaMASZ XT 340 ma być dostępny w sprzedaży przed sezonem 2021. Również w 2021 roku na wystawie Agritechnica w Hanowerze SaMASZ planuje zaprezentować kolejną nową maszynę – zgrabiarkę taśmową, w tworzeniu której uczestniczy Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych (PIMR) w Poznaniu. Podlaski producent zapowiadał tę maszynę już w 2018 roku. Gotowe są dwie prototypy, które są obecnie testowane. Innowacyjnym rozwiązaniem w zgrabiarce będzie system rejestracji uzyskanego plonu. Dzięki temu możliwe stanie się zbieranie informacji dotyczących wydajności użytków zielonych. Na tej podstawie tworzone będą mapy plonu, które będą mogły być podstawą do ustalania planu nawożenia. To rozwiązanie ma przynieść oszczędności, bo będzie można stosować mniej nawozów. Pomiar plonu ma być dokonywany w maszynie na podstawie kamer umieszczonych nad taśmami, a za lokalizację maszyny na polu ma odpowiadać system wykorzystujący nawigację satelitarną. Oba te rozwiązania nie będą wpływać na ograniczenie wydajności maszyny, która powinna zgrabiać trawę z wydajnością na poziomie 10–15 ha/godz. Nie tak dawno PIMR poinformował, że typoszereg aktywnych zgrabiarek został nagrodzony medalem podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków

Jastech wchodzi w wozy asenizacyjne
Firma Jastech ze Zbuczyna też wybrała Mazurskie Agro Show na miejsce premiery najnowszej linii maszyn. Do tej pory była znana z produkcji przyczep objętościowych, które po montażu adapteru mogły pełnić funkcję rozrzutnika obornika. Jej najnowszymi produktami jest linia wozów asenizacyjnych o pojemności od 8000 do 20 000 litrów, nad którymi firma pracowała ponad rok. W Ostródzie pokazała pierwszą z tych maszyn – model o pojemności 16 000 litrów.

– Ma konstrukcję ramową. Posiada ocynkowany zbiornik wykonany z blachy grubości 5 mm, wewnątrz którego znajdują się dwie przegrody zapobiegające falowaniu cieczy – opisuje maszynę właściciel firmy Jastech Paweł Jasiński. – Jest na niej zamontowany kompresor o wydajności 13 500 litrów powietrza na minutę. Maszyna ma amortyzowany dyszel, skrętną tylną oś i oświetlenie ledowe z tzw. pływającymi kierunkowskazami. Ten wóz asenizacyjny wymaga około 140–150 KM. Jego cenę ustaliliśmy na 110 000 zł netto. Z kolei najmniejszy beczkowóz o pojemności 8000 litrów będziemy oferować w cenie od 75 tys. zł.

Metal-Fach postawił na przesuwaną ścianę
Kilka nowości można było zobaczyć na stoisku firmy Metal-Fach z Sokółki. Jedną z nich była przyczepa T935/6, której wyładunek odbywa się za pomocą przesuwanej ściany wraz z częścią podłogi. Przy tym rozwiązaniu opróżnianie skrzyni zajmuje tylko około pół minuty. Nad pracą systemu czuwa układ hydrauliczny połączony z trzema siłownikami. Prędkość wyładunku można płynnie zmieniać korzystając ze specjalnego zaworu. W górnej przedniej części ściany umieszczona jest nadstawka siatkowa z ręczną lub hydrauliczną regulacją pochylenia. Jej zadaniem jest zwiększenie pojemności oraz ochrona ciągnika i operatora przed niekontrolowanym wyrzutem materiału.

– Niewątpliwą zaletą zastosowania przesuwanej ściany jest możliwość częściowego sprasowania przewożonego materiału, co zwiększa ładowność przyczepy. A ta wynosi 18 ton. Kolejnym atutem tego systemu jest możliwość wyładunku w niskich budynkach. Ponadto wyładunek z przesuwaną hydraulicznie przednią ścianą dzięki stałemu, niżej położonemu środkowi ciężkości, jest bezpieczniejszy od opróżniania skrzyni wywrotki np. na pryzmie – tak argumentował to rozwiązanie Metal-Fach. – Przyczepą T935/6 można transportować zielonkę oraz płody rolne: ziarno kukurydzy, zboże, ziemniaki, buraki itd. Ponadto po montażu pionowego dwubębnowego adaptera pojazd może pełnić funkcję rozrzutnika obornika. Cena przyczepy wynosi 160 000 zł netto.

Jeżeli ktoś nie ma przekonania do takiego systemu, może zdecydować się na klasyczny dziesięciotonowy rozrzutnik N276/3 Falcon, który jest kolejną nowością w ofercie Metal-Fachu. Ta maszyna ma skrzynię o długości 5,7 metra, która u podstawy mierzy 1,5 metra, a w górnej części prawie 2 metry. Jej opróżnianie następuje poprzez napędzany hydraulicznie przenośnik podłogowy z dwoma łańcuchami, który przesuwa materiał w kierunku adapteru.

Ten zbudowany jest z dwóch pionowych bębnów rozrzucających z nożami, u podstawy których znajdują się łopatki umożliwiające dokładniejsze rozdrabnianie i lepsze rozrzucanie obornika. Taka konstrukcja adapteru gwarantuje rozprowadzanie nawozu na polu na szerokości do 12 m. W standardzie rozrzutnik ma amortyzowany dyszel w postaci zamontowanego przy zaczepie wzdłużnego resora piórowego. Posiada też zasuwę oddzielającą skrzynię od adaptera, która chroni adapter i jego mechanizmy przed naporem obornika, zarówno w czasie transportu, jak i podczas uruchamiania walców na polu.

Wspólnie użytkujemy maszyny – apeluje minister
– Technika rolnicza jest coraz bardziej wysublimowana. Coraz bardziej efektywna. Maszyny są wydajne, nafaszerowane elektroniką i różnego rodzaju rozwiązaniami również z pogranicza sztucznej inteligencji. Wykorzystują rozwiązania rolnictwa precyzyjnego – stwierdził szef resortu rolnictwa oglądając wystawę Mazurskie Agro Show.

– Ale to wszystko kosztuje. Niewielu rolników stać na taki sprzęt, dlatego polscy rolnicy śladem kolegów z Zachodu, powinni współdziałać ze sobą, wspólnie dokonywać zakupów maszyn i środków do produkcji, aby je efektywniej wykorzystywać. Taki sprzęt wymaga też wiedzy, tym bardziej, że najważniejszym kierunkiem rozwoju rolnictwa staje się cyfryzacja. W ślad za tym musimy zmieniać nasze programy nauczania.

Minister zapewnił, że będzie pracował nad rozwiązaniami, które będą mogły przyczynić się do tego, aby nowoczesna technika była dla rolników bardziej dostępna. Powiedział, że ze środków unijnych na inwestycje w rolnictwie nie korzystało jeszcze ponad 80 procent rolników.

– Chcemy to zmienić, tak by dać im pierwszeństwo w dostępie do środków, za które będą mogli modernizować swoje gospodarstwa – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody