StoryEditorWiadomości rolnicze

Użytki zielone wykorzystały ciepłą zimę

23.04.2020., 12:04h
Mieliśmy pisać o przezimowaniu mieszanek traw i lucerny, jak pomóc trwałym użytkom zielonym po zimie, co robić z pastwiskami? Ale większość właścicieli odwiedzanych gospodarstw jest zadowolona z przezimowania. Po pierwsze, jesień była długa i ciepła, więc rośliny zdążyły dobrze przygotować się do zimy, której jak się później okazało, właściwie nie było.

Nawet rolnicy, którzy zdecydowali się na późne siewy, co wiązało się z dużym ryzykiem, są zadowoleni, bo w tym sezonie udało się. Była wilgoć, była wysoka temperatura nie było zimy, więc trawy cały czas rosły, podobnie zresztą działo się z oziminami. Nawet lucernie posianej w październiku ubiegłego roku w tej chwili nie można nic zarzucić. Teraz, czyli po 15 marca, rolnicy boją się, że powtórzy się historia z przymrozkami na przedwiośniu, w ostatnie dwie, trzy noce odnotowano miejsca, w których przymrozki dochodziły do - 7° C i prognozy mówią, że to jeszcze nie koniec ujemnych temperatur.



Nie ma jednego dobrego terminu siewu
Kolejny sezon wegetacyjny pokazuje, że warto zweryfikować swoje przyzwyczajenia i nie podążać wciąż tą samą drogą. Ostatnie lata bardzo zmieniły się pod względem pogody, trzeba obserwować naturę, analizować, bo warunki pogodowe decydują o pracy rolnika. W tej chwili nie ma jednego, dobrego i zalecanego terminu siewu traw i lucerny. Jest termin wiosenny i jesienny i oba terminy są dobre, każdy ma swoje wady i zalety. Ważne, żeby wiedzieć co chcemy osiągnąć. I bez względu na to, czy to jest wiosna, czy jesień, trzeba pami...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 17:57