StoryEditorWiadomości rolnicze

Grządki po zbiorach warzyw

09.09.2020., 15:09h

Na grządkach pozostają warzywa uprawiane na poplony. Kończą się również zbiory roślin ciepłolubnych. Wolne miejsca warto zagospodarować. Jednym ze sposobów jest wysiew nawozów zielonych, np. wyki, do połowy września, a w drugiej połowie miesiąca np. żyta. Pozostawiamy rośliny do wiosny, kiedy je zmieszamy z ziemią. To stanowisko będzie można wykorzystać w późniejszym terminie, gdyż nierozłożona materia organiczna uniemożliwi wczesne przygotowanie pod uprawę.

By poprawić właściwości fizykochemiczne gleby, stosujemy uprawę roślin okrywowych, tworzących naturalne mulcze. Poprawiają one żyzność, bioróżnorodność, a także zapobiegają erozji. Na rośliny okrywowe nadają się gatunki szybko rosnące, tworzące gęstą, zieloną masę z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, czyli gorczyca, żyto, facelia oraz bobowate. Unikajmy jednak ich uprawy w miejscach zasiedlonych przez szkodniki glebowe. Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest odłogowanie gleby, która szybko się zazieleni gatunkami dzikimi.

Chwasty bywają siedliskiem chorób i szkodników, a także zużywają zapas wilgoci i składników pokarmowych. Niektóre z nich mo...

Pozostało 44% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 03:12