StoryEditorWiadomości rolnicze

Walka z ASF – sukces, którego nie ma

14.10.2020., 12:10h
Systematyczne wyszukiwanie i usuwanie padłych dzików powinno stanowić podstawowe, obok redukcji populacji tych zwierząt, narzędzie w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Dotyczy to zwłaszcza obszarów zakażonych, gdzie śmiertelność z powodu ASF jest wysoka, a liczba padłych dzików duża. To jeden z wniosków badań przeprowadzonych przez Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży we współpracy z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach.

Ministerstwo Środowiska pod koniec sierpnia publikowało informacje, że walka z afrykańskim pomorem świń u dzików przebiega pomyślnie, a sytuacja jest pod kontrolą. W działania związane z ograniczaniem szerzenia się choroby zaangażowanych jest ponad 100 tys. osób, co pozwoliło, według resortu, nie tylko na powstrzymanie wirusa, ale również zwiększyło szanse na jego pokonanie. Rzeczywistość jest jednak zgoła odmienna, o czym świadczy rekordowa w tym roku liczba potwierdzonych przypadków ASF u dzików, która wynosi około 3,3 tys. Liczba ognisk w stadach świń to 98.

Nic więc nie wskazuje na to, by choroba ustępowała, a praktycznie co tydzień odnotowywane są nowe przypadki, często w rejonach dotychczas wolnych od epidemii. Wirus znowu niebezpiecznie zbliża się do województwa łódzkiego, co grozi dalszym zarażaniem stad trzody chlewnej. Pierwszy przypadek ASF stwierdzono też w powiecie obornickim w województwie wielkopolskim.

Polski Związek Łowiecki apeluje do myśliwych o większy odstrzał dzików w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa, co zaprzeczałoby głoszonemu przez Ministerstwo Środowiska sukcesowi. Odstrzał jest ciągle prowadz...

Pozostało 91% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 08:01