r e k l a m a

Partner serwisu

Zwolnienie z podatku tylko dla użytkujących grunty przez pięć lat

Data publikacji 03.01.2021r.

Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Zarejestruj się lub Zaloguj się

Czytaj bez ograniczeń

Kup dostęp

r e k l a m a

XPod koniec stycznia chcę kupić grunty rolne. Jestem rolnikiem i chciałbym skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilnoprawnych. Jakie muszą być spełnione wymagania, aby skorzystać z pomocy de minimis w rolnictwie? Po zakupie planuję część nabytych gruntów przekazać synowi w dzierżawę, a część swojemu chrześniakowi, synowi kuzyna. Czy jest to możliwe?
YArtykuł 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych określa, że zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami. Aby to jednak było możliwe, w wyniku dokonania sprzedaży musi zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a jego powierzchnia po tych czynnościach nie może być mniejsza niż 11 ha i większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo to musi być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia.
Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie. Będzie mógł Pan z niej skorzystać, o ile nie został wykorzystany limit 20 tys. euro przypadający na jedno gospodarstwo rolne w ciągu 3 lat (2019–2021), pod warunkiem że będzie Pan prowadzić działalność co najmniej 5 lat od nabycia tychże gruntów rolnych. Nie można oddawać gruntów w dzierżawę. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 września 2017 r. stwierdził, że "zarówno zbycie części gruntów, jak i zmiana ich przeznaczenia przed upływem 5 lat od dnia ich nabycia spowoduje utratę przedmiotowego zwolnienia w całości (Interpretacja indywidualna 0111-KDIB4.4014.255.2017.1.MD).
Z kolei jeżeli chodzi o oddanie gruntów w dzierżawę niemającą związku ze zwolnieniem z podatku, może Pan je wydzierżawić synowi, ponieważ jest on Pana osobą bliską. W takiej sytuacji nie musi być zachowany pięcioletni okres posiadania wynikający z art. 2b ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Natomiast w przypadku chęci oddania części nowo nabytych gruntów rolnych w dzierżawę swojemu chrześniakowi, synowi kuzyna, niezbędna będzie na to zgoda KOWR.

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody