StoryEditorWiadomości rolnicze

Choroby kory i drewna

15.02.2021., 11:02h
Okres bezlistny pozwala dokładnie obejrzeć pień, konary i młode pędy. Daje również możliwość stwierdzenia czy mamy do czynienia z chorobami kory i drewna i rozpoznać sprawcę.
Do tych chorób należy m.in. zgorzel kory jabłoni, rak drzew owocowych, brunatna zgnilizna owoców drzew pestkowych i srebrzystość liści. W kilku słowach scharakteryzujemy te zagrożenia. Choroby tego rodzaju atakują przez cały rok, ale najbardziej jesienią i zimą.

Zgorzel kory jabłoni

jest często spotykaną chorobą z klasy workowców, której sprzyja dość duże zagęszczenie drzew na hektarze. Choroba atakuje głównie jabłonie i grusze. Kora pnia i pędów podczas porażenia zgorzelą brunatnieje, łuszczy się i zamiera. Widoczne są zagłębienia w bliskiej okolicy uszkodzeń. Na starszych drzewach widać smugowate nekrozy. Bardzo groźne są porażenia jesienne, które prowadzą do ran obejmujących cały pień. Grzyb zgorzeli zimuje w ranach zgorzelinowych, a także w tzw. mumiach, czyli w pozostających na pędach obumarłych owocach. Źródłem infekcji są zarodniki konidialne, które powstają w miejscu porażonej kory. Najczęściej infekowane są miejsca uszkodzone mechanicznie podczas cięcia, szczepienia czy okulizacji, a także uszkodzeniach spowodowanych żerowaniem szkodników. Niektórzy uważają, że również dochodzi do zakażenia poprzez rany powstałe po zbiorze owoców czy opadłych liściach, to ...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 04:47