Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

13. emerytura 2020 także dla rolników – kto i ile dostanie?

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
13. emerytura 2020 także dla rolników – kto i ile dostanie?
Wiadomości emerytury
Data publikacji 13.01.2020r.

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą tzw. 13 emeryturze. Nowe prawo zakłada, że dodatkowe świadczenie będzie wypłacane co roku. Ich wypłata ma się rozpocząć w kwietniu. Zwiększa się także miesięczne emerytury i renty rolnicze.

Trzynasta emerytura – ile dostaną emeryci?

W czwartek 9 stycznia 2020 roku aż 432 posłów zagłosowało „za” ustawą o emeryturach i rentach która wprowadza dodatkową – tzw. „trzynastą” – emeryturę

Chociaż jak zauważa wielu publicystów określenie „trzynasta” emerytura jest zabiegiem socjotechnicznym, ale nie oddaje w pełni rzeczywistej kwoty tego świadczenia. Bo jeśli, ktoś co miesiąc otrzymuje np. 1800 złotych emerytury, to nie oznacza, że 13. emerytura będzie równie wysoka. 

Świadczenie to będzie wypłacane w kwocie równej najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku, w którym ma być wypłacana „trzynasta emerytura”.  
W 2020 roku będzie to 1200 zł brutto, czyli na rękę niecałe 1027 złote. 

 

r e k l a m a

Dla kogo 13. Emerytura w 2020 roku? 

Na dodatkowe świadczenie będą mogli liczyć osoby, które na dzień 31 marca będą miały przyznaną emeryturę czy rentę z ZUS lub KRUS. 13 emeryturę otrzymają też osoby pobierające świadczenie z systemów emerytalnych służb mundurowych i korzystające z emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych i strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.
Jeżeli natomiast ktoś pobiera świadczenie z różnych systemów emerytalnych, to będzie miał prawo tylko do jednej „trzynastej” emerytury. 

Na dodatkowe świadczenie będą mogły liczyć też osoby, którym przysługują renty rodzinne, o ile jest do niej uprawnionych więcej niż jedna osoba. w takiej sytuacji pieniądze będą dzielone proporcjonalnie między uprawnione osoby. 

 

Pieniądze z emerytury plus nie będą liczone do dochodu i nie zajmie ich komornik

Nowe prawo przewiduje, że pieniądze z 13. emerytury nie będzie wliczana do dochodu potrzebnego do przyznania świadczeń, dodatków czy zasiłków, np. ulgi rehabilitacyjnej.
Z tych pieniędzy nie będzie można także dokonywać potraceń czy egzekucji. 

 

r e k l a m a

Kiedy 13 emerytura będzie wypłacana?

Rząd zapowiedział, że 13. emerytura będzie wypłacana wraz z kwietniową lub majowymi wypłatami rent i emerytur

Z danych rządu wynika, że trzynastej emerytury w 2020 roku będzie mogło skorzystać ok. 9,8 mln osób, w tym niemal 1 mln 150 tys. emerytów i rencistów pobierających świadczenia z KRUS.  Łącznie na 13. emeryturę w tym roku będzie przeznaczonych ok. 11,75 mld zł. 

 

O ile wzrosną renty i emerytury rolnicze w 2020 roku? 

Wzrosną także emerytur i renty wypłacane co miesiąc. Rząd zaproponował, aby w 2020 roku waloryzacja tych świadczeń nastąpiła od 1 marca na zasadach podobnych co w poprzednim roku, czyli będzie to waloryzacja procentowo-kwotowa. W praktyce oznacza to, że świadczenia wzrosną o wskaźnik waloryzacji lub o określoną kwotę, czyli emerytury lub renty wzrosną o 3,24%, ale nie mniej niż o 70 zł.
Zatem każda emerytura, które wartość jest niższa niż 2160,49 zł miesięcznie będzie podwyższona w stopniu większym, niż gdyby przeprowadzono jedynie waloryzację procentową.

Określono także, że kwota najniższej emerytury oraz renty rodzinnej wynosi 1200,00 zł miesięcznie.
Tyle samo wyniesie najniższa renty dla osób całkowicie niezdolnych do pracy. Z kolei najniższa kwota renty dla osób częściowo niezdolnych do pracy wyniesie 900 zł brutto. 

 1200 zł brutto wyniesie najniższej emerytura po 1 marca 2020 roku. Tyle samo ma wynosić trzynasta emerytura, bez względu na wysokości pobieranego co miesiąc świadczenia

  • 1200 zł brutto wyniesie najniższej emerytura po 1 marca 2020 roku. Tyle samo ma wynosić trzynasta emerytura, bez względu na wysokości pobieranego co miesiąc świadczenia

 

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a