Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

180 mln złotych na rozwój Cukrowni Chełmża na 140-lecie istnienia

180 mln złotych na rozwój Cukrowni Chełmża na 140-lecie istnienia
Wiadomości Produkcja cukru
Data publikacji 21.09.2022r.

Cukrownia w Chełmży zbudowana została w 1882 roku przez niemiecką spółkę akcyjną. Był to największy zakład w ówczesnej Europie. Po drugiej wojnie światowej, nadal czynna, stała się podstawą do utworzenia kombinatu przemysłowego Chełmża, produkującego cukier i artykuły z produktów ubocznych powstających przy jego przerobie.

Dlaczego Chełmża?

O wyborze lokalizacji zadecydowały: odległość od jeziora zapewniającego wodę potrzebną do produkcji cukru, żyzna gleba, niezbędna do uprawy buraków oraz dogodne połączenie kolejowe umożliwiające sprawną logistykę surowca. Już rok po decyzji o powstaniu fabryki, 25 września 1882 roku, cukrownia rozpoczęła swoją pierwszą kampanię cukrowniczą, przerabiając 3 tys. ton buraków.

r e k l a m a

Lata 90. XX wieku to okres silnych przeobrażeń

Produkcja cukru w Polsce była wtedy bardzo rozdrobniona. Część zakładów została kupiona przez inwestorów z Europy Zachodniej. W 2000 roku koncern Nordzucker AG przejął większościowy pakiet akcji cukrowni w Chełmży. Od tamtego czasu zakład unowocześniono, a na inwestycje przeznaczono kilkadziesiąt milionów euro. W 2000 roku Nordzucker AG zakupił sześć cukrowni w Polsce. Utworzono Grupę Poznań obejmującą zakłady w Szamotułach, Opalenicy i Wschowie oraz Grupę Toruń zrzeszającą cukrownie w Mełnie, Unisławiu, Krasińcu i Chełmży. Trzy lata później przekształcono je w spółki regionalne Wielkopolski Cukier i Pomorski Cukier. W 2005 roku połączono je i utworzono Nord­zucker Polska. Obecnie w spółce działają dwie cukrownie: w Opalenicy i Chełmży.

Rozpiera ich duma

– Cukrownictwo to dziedzina, która łączy w sobie naukę, rolnictwo, przemysł oraz biznes. Jesteśmy niezwykle dumni ze 140 lat historii istnienia cukrowni, na którą składają się praca i zaangażowanie wielu pokoleń ludzi. Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w rozwój zakładu. Łączy nas nie tylko historia, ale także wspólne cele i wspólna przyszłość – mówił Marcin Lechowski, prezes Nordzucker Polska, podczas obchodów rocznicy powstania cukrowni, które odbyły się 8 września w Chełmży.

r e k l a m a

GoGreen, czyli rezygnacja z węgla w procesie produkcyjnym

Prezes zapowiedział także wdrożenie projektu GoGreen, którego założeniem jest rezygnacja z wykorzystywania węgla w procesie produkcji cukru i zastąpienie gazu ziemnego zieloną energią. Nord­zucker Polska przeznaczy na inwestycje 300 mln zł, z czego ponad 180 mln zł przewidziano na rozwój Cukrowni Chełmża.

Jak wskazano w sprawozdaniu za rok gospodarczy zakończony 28 lutego 2021 roku, w kampanii 2020 roku w Cukrowni Chełmża wyprodukowano około 139 tys. ton cukru. Nordzucker Polska osiąg­nął ponad 606 mln zł przychodów ze sprzedaży i przeszło 47,6 mln zł zysku netto.

Tomasz Ślęzak
fot. T. Ślęzak

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a