StoryEditorWiadomości rolnicze

20-lecie Dolnośląskiej Izby Rolniczej

31.10.2016., 11:10h
We wtorek 25 października w Trzebnicy k. Wrocławia, odbyły się uroczystości związane z jubileuszem XX-lecia samorządu rolniczego. Uroczystość uświetniła msza święta odprawiona przez księdza biskupa Andrzeja Siemieniewskiego w bazylice trzebnickiej. Po mszy odbyła się gala jubileuszowa, podczas której wręczono odznaczenia resortowe i izbowe najbardziej zasłużonym dla idei samorządu rolniczego.

Na wstępie głos zabrał prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej – Leszek Grala.
– Bieżący rok jest rokiem 120-lecia utworzenia pierwszej izby rolniczej na ziemiach polskich, które miało miejsce w Wielkopolsce. Pozwólcie, że witając was serdecznie przywitam w waszym imieniu naszych miłych gości. Honorowym patronatem obchody 20-lecia działalności Dolnośląskiej Izby Rolniczej objął marszałek woj. dolnośląskiego Cezary Przybylski. Urząd marszałkowski reprezentuje również Ewa Mańkowska – wicemarszałek woj. dolnośląskiego. Szanowni państwo, jest z nami także Krzysztof Zieliński – wicewojewoda dolnośląski. Jubileusz to okazja do spotkań i dyskusji nie tylko ludzi z regionu, ale też ludzi, którzy przybyli, aby porozmawiać o współpracy w minionych 20 latach, ale też o tym, co nas czeka w najbliższych latach. Pozwólcie, że w sposób szczególny powitam w naszym gronie pierwszego prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, honorowego prezesa KRIR Józefa Waligórę. Równie serdecznie witam obecnego prezesa KRIR – Wiktora Szmulewicza i wiceprezesa Mirosława Borowskiego. Przybyli również koledzy z izb rolniczych sąsiadujących z naszym regionem, ale nie tylko. Witam Piotra Walkowskiego – prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Zbigniewa Gąsiora – byłego prezesa Leszczyńskiej Izby Rolniczej. Jest z nami prezes Lubuskiej Izby Rolniczej – Stanisław Myśliwiec, prezes Izby Rolniczej w Opolu – Herbert Czaja, Roman Włodarz – prezes Śląskiej Izby Rolniczej w Katowicach. Witam Kazimierza Szubińskiego – wiceprezesa Mazowieckiej Izby Rolniczej. Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą reprezentuje wiceprezes Romuald Tański. Są z nami goście z Lubelskiej Izby Rolniczej: wiceprezes Gustaw Jędrejek, członek zarządu Antoni Szczepaniak i Sylwester Dziewulski. Witam członków zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej w Białymstoku Wiktora Grunwalda. Witam członka zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Mirosława Smaruja. Szanowne panie, szanowni panowie, są z nami koledzy z Izby Rolniczej w Hradec Kralowe, których serdecznie witam i dziękuję za lata owocnej współpracy. Witam Jaroslawa Vojtecha – prezesa izby Pawła Vesely – wiceprezesa a zarazem przewodniczącego rady czeskiej Izby Rolniczej w Pradze.

Pozwolę sobie w tej chwili przywitać naszych partnerów ze związków i organizacji rolniczych, z którymi tworzymy Dolnośląskie Porozumienie Związków i Organizacji Rolniczych: Eugeniusza Chrzana – prezesa Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Radosława Zysnarskiego – prezesa Regionalnego Związku RKiOR w Legnicy, Mirosława Kaszkura – prezesa Dolnośląskiego Związku Dzierżawców i Właścicieli Nieruchomości Rolnych, Tadeusza Kinacha – ze Związku Producentów Buraka Cukrowego, Dariusza Śmiechurę z Okręgowego Związku Hodowców Koni, a także przedstawicieli Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy i innych organizacji. Tradycyjnie są z nami szefowie instytucji i agencji obsługujących wieś i rolnictwo. Witam Mirosława Kuleszę – dyrektora OR ARiMR, Artura Mackiewicza – zastępcę dyrektora ANR, Marka Tarnackiego – dyrektora DODR we Wrocławiu, Krzysztofa Iwanków – dyrektora OR ARR, Piotra Matusiaka – dyrektora Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, Annę Kamińską – dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Zybiszowie, Zdzisława Króla – dolnośląskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii. Witam przedstawicieli samorządów terytorialnych: Jolantę Rożak-Turowską – prezesa Targ Piastu, Ireneusza Placety z firmy AGROHANDEL z Legnicy, Leszka Cebulskiego – prezesa firmy Osadkowski Cebulski, Łukasza Czaję z Syngenta Polska, Katarzynę Nazar-Morelowską i Zbigniewa Karpackiego z Dolnośląskiego Centrum Mikroorganizmów. Chciałbym powitać również prezesa Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej – Zbigniewa Ładzińskiego. Pragnę też powiedzieć, że dzisiejszą imprezę patronatem medialnym objął „Tygodnik Poradnik Rolniczy” i miesięcznik „top agrar”.

O historii powstania i działalności samorządu rolniczego mówił Zenon Grakowicz.

Jubileusz był doskonałą okazją do podziękowania osobom szczególnie zaangażowanym w działalność samorządu rolniczego. Minister rolnictwa i rozwoju wsi przychylając się do wniosku Dolnośląskiej Izby Rolniczej nadał odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” Grażynie Sadowskiej. Kapituła Odznaczeń Krajowej Rady Izb Rolniczych nadała odznaczenia osobom zasłużonym dla samorządu rolniczego. Srebrne odznaczenie przyznano: Mieczysławowi Fałatowi. Brązowe odznaczenia przyznano: Janowi Smorawskiemu, Edwardowi Grzeszczyszynowi, Tadeuszowi Kinachowi, Jolancie Rożak-Turowskiej, Kazimierzowi Jurkiewiczowi.
Wśród rolników i osób blisko związanych z wsią są osoby, które zasługują na szczególne uznanie za zaangażowanie w działalność na rzecz rolników i rolnictwa z terenu Dolnego Śląska.

Złotymi medalami Dolnośląskiej Izby Rolniczej „Zasłużony dla samorządu rolniczego” uhonorowani zostali: Mirosław Kaszkur, Jerzy Semeriak, Jerzy Bucki, Bożena Kończak, Andrzej Mitczak, Józef Myśków, Ignacy Miecznikowski, Bogdan Lew, Stanisław Kuśnierz, Wiesław Jaroń, Krystyna Maśkiewicz, Marek Długozima, Henryk Kowalik, Małgorzata Janusz-Franków, Tadeusz Jaros, Tadeusz Jakubowski, Eugeniusz Chrzan, Radosław Zysnarski.

Srebrnymi medalami Dolnośląskiej Izby Rolniczej „Zasłużony dla samorządu rolniczego” uhonorowani zostali: Grzegorz Botur, Jerzy Dudek, Teresa Kamińska, Janusz Piwowarczyk, Andrzej Rodewald, Kamil Chomiński, Zdzisław Stefański, Mariusz Koziński, Grzegorz Lis, Ryszard Jaros, Czesław Mądry.

Potem nadszedł czas krótkich przemówień.
Cezary Przybylski – marszałek województwa dolnośląskiego, powiedział: – Bardzo ważną rzeczą w izbach rolniczych jest obowiązek przynależności, jest to być może pewna sprzeczność, ponieważ z jednej strony mówi się samorząd, a jednocześnie o obowiązku przynależności. Moim zdaniem, właśnie to jest fantastyczne, ponieważ pozwala mówić rolnikom jednym słyszalnym głosem. Dziękuję wam za to co robicie dla polskiej wsi, róbcie tak dalej.

Następnie głos zabrał wicewojewoda dolnośląski Krzysztof Zieliński.
– Szanowni państwo, niezależnie od czasów, od osób sprawujących władze na różnych szczeblach administracji, polska wieś jest naszym dobrem i dziedzictwem narodowym. Dlatego dzisiaj to my i państwo bierzemy za nią odpowiedzialność i musimy za wszelką cenę jej bronić. Powiem egoistycznie, mi najbardziej smakuje nasza polska żywność: polskie mięso, polskie mleko, polski chleb.

Na scenie w dalszej kolejności pojawił się Wiktor Szmulewicz – prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, zwracając się do zebranych powiedział.

– Szanowni państwo, Leszku, nasz przyjacielu, dziękujemy bardzo za to, że możemy tutaj być. Jesteśmy samorządem, jak było mówione wcześniej, możemy się sprzeczać w różnych kwestiach, ale stanowimy monolit i to jest nasza siła. Powiem tak: przed nami wiele wyzwań, na pewno trudne czasy, ale kiedy były one lekkie? Zawsze bywało trudno i dzisiaj pewnie też będzie, ale musimy o nasz byt, o tę naszą polską ziemię walczyć. Sądzę, że dzisiaj można wiele powiedzieć podsumowując ostatnie 20 lat, wspomnę, że przez te lata stworzyliśmy instytucję, która funkcjonuje, która potrafiła wokół siebie zgromadzić wielu wspaniałych ludzi. Stworzyć instytucje, które dziś posiadają własne majątki, siedziby, a to oznacza, że zamierzamy być na stałe, że nie jest to tymczasowa przygoda. Rozmawiałem z prezesem najważniejszej obecnie partii politycznej o rolnictwie, o przyszłości izb, samorządu. Doszliśmy do wspólnego wniosku, że dzisiaj rolnikowi jest coraz trudniej wpływać na to co się wokół niego dzieje. Polskiej wsi potrzebna jest mocna reprezentacja i tę rolę mają przejąć izby rolnicze, mają też otrzymać większe kompetencje. Chcemy, by rolnik miał wpływ na to co się wokół niego dzieje i sądzę, że udało mi się przekonać prezesa, że warto w samorząd rolniczy uwierzyć i zainwestować, bo jest to przyszłość polskiej wsi. Dziś jako prezes KRIR mówię, że będziemy nowelizować ustawę o izbach, tak żeby służyła ona polskiemu rolnikowi i była jego sejmem chłopskim. Leszku przyjmij od Krajowej Rady najlepsze życzenia z okazji jubileuszu.

Na zakończenie głos zabrał honorowy prezes KRIR Józef Waligóra.
– Dolnośląskiej Izbie Rolniczej, tak samo jak pozostałym, ale z racji jubileuszu dolnośląskiej izby jej dziś szczególnie życzymy wszyscy wspólnie, aby Dolnośląska Izba Rolnicza była nadal przykładem dla wielu innych izb, także dla mojej wielkopolskiej, ponieważ każdy może się uczyć szczególnie od sąsiada, abyśmy się wzajemnie uzupełniali, abyśmy służyli tej rodzinie rolniczej, ale również byśmy przed oczami mieli tę rodzinę, nas wszystkich a nazywa się ona Polska. Wszystkim szczęść Boże, wszystkiego najlepszego.

Ireneusz Oleszczyński

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 00:58