Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

IMGW ostrzega: pięć województw zagrożonych gradem

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Wiadomości
IMGW ostrzega: pięć województw zagrożonych gradem
Wiadomości pogoda
Data publikacji 10.06.2022r.

Niespokojna i gradowa aura w piątek ma dotyczyć pięciu województw: podlaskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, małopolskiego i lubelskiego - podaje w swoim porannym komunikacie IMGW. Burzom mają towarzyszyć silny deszcz, wiatr i miejscami grad.

Ostrzeżenie o opadach deszczu na poziomie 20 mm do 35 mm, miejscami nawet do 45 mm oraz porywach wiatru do 70 km/h, obowiązuje w godzinach 12.00 – 23.00.

Nad Polskę od zachodu naciera i rozrasta się klin wyżowy, ale centralna i wschodnia część kraju pozostaje w strefie pofalowanego frontu chłodnego związanego z niżem znad Skandynawii. Na wschodzie nadal zalega ciepła i wilgotna, na zachodzie trochę chłodniejsza, masa powietrza polarnego morskiego. 

Alert pogodowy II stopnia dla 5 województw

r e k l a m a

Alert I stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ostrzeżenia II stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.  I ten alert właśnie dotyczy województw: podlaskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, małopolskiego i lubelskiego.


<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" dir="ltr">Dziś na zachodzie pogodnie, na pozostałym obszarze pochmurnie z opadami deszczu i burzami, także z gradem. Od Podlasia po Małopolskę suma opadów do 30 mm, w Małopolsce i na Podkarpaciu do 40 mm.<br><br>Temperatura od 17°C na N i SW do 29°C na E.<br><br>W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. <a href="https://t.co/nEYCObnGFP">pic.twitter.com/nEYCObnGFP</a></p>&mdash; IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) <a href="https://twitter.com/IMGWmeteo/status/1535113005469470730?ref_src=twsrc%5Etfw">June 10, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Jaka temperatura czeka nas w piątek?

r e k l a m a

W piątek temperatura a przeważającym obszarze kraju będzie się wahać od 22 do 26 stopni Celsjusza, a na wschodzie nawet 29 st. C.

Obszarem, gdzie będzie chłodniej to polskie wybrzeże, tam termometry pokażą 17 stopni oraz miejscami na Pomorzu i obszarach podgórskich 19 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany: północno-zachodni i zachodni. W górach dość silny i porywisty.

Piątkowa noc zapowiada się i ciepła i chłodna

Noc będzie ciepła na wschodzie, chłodniej na zachodzie i w centrum. Temperatura na południowym wschodzie od 15 do 17 stopni Celsjusza. Zachmurzenie małe i umiarkowane - zwłaszcza na zachodzie i miejscami w centrum - podała.

W czasie burz opady deszczu sięgną 20 mm, natomiast porywy wiatru 60 km/h. - Prognozujemy w nocy mgły ograniczające widzialność do 300 metrów - zaznaczyła synoptyk.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Weekendowa aura ma być znacznie spokojniejsza niż w minionych dniach. Sobota ma minąć bez gwałtownych zjawisk atmosferycznych, ale te, choć słabsze nadal mogą się pojawić, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju. Termometry wskażą od 20°C do 27°C.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie IMGW

fot. Pixabay, IMGW

Widziałeś już nasze video ""Rolnicy odsuną PiS od władzy". Protest AgroUnii w Środzie Wlkp."?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a