StoryEditorASF

500 złotych dotacji za ustrzelonego dzika i inne pomysły Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania ASF

21.12.2019., 18:12h
W sejmie powstał Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania ASF. Zespół opracował w 9 punktach założenia do zwalczania wirusa ASF. Wśród nich są dotacje do 150 tys. złotych na bioasekurację dla gospodarstwa oraz 500 złotych dla myśliwego za każdego ustrzelonego dzika. Jakie są inne pomysły posłów z Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania ASF?

Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania ASF przekonuje, że zostało tylko kilka miesięcy na skuteczne zwalczenie ASF

Z inicjatywy posłów Stefana Krajewskiego (PSL) oraz Jarosława Sachajko (Kukiz’15) powstał Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania ASF. Zespół przygotował dziewięć głównych punktów, które mają  pomóc w zahamowaniu rozwoju choroby oraz zatrzymaniu inwazji na koleje regiony. Zwalczenie afrykańskiego pomoru świń  jest trudnym i skomplikowanym zadaniem.  Według  założycieli zostało niewiele czasu – kilka miesięcy – na zwalczenie choroby, to ostatnia taka możliwość, zanim ASF dotrze do  większości producentów trzody chlewnej w całej Polsce.  

 

150 tys. złotych dotacji na bioasekurację i 500 złotych za dzika

Główne  założenia zwalczania wirusa ASF przedstawione przez Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania ASF to:

  1. Dotację na bioasekurację – dopłaty do 90% kosztów bioasekuracji w gospodarstwach do kwoty 150 tys. złotych dla gospodarstwa. Nabór wniosków w biurach powiatowych ARiMR i skrócenie maksymalnie do miesiąca rozpatrywania wniosków
  2. Włączenie do programu bioasekuracji gospodarstw utrzymujących od 5 do 50 świń.
  3. Punktowe kary za braki stwierdzone podczas kontroli w gospodarstwach w których wystąpił ASF
  4. Stworzenie w Ośrdkach Hodowli Zwierząt (OHZ) czterech ogrodzonych siedlisk dzików w celu zachowania puli genetycznej.
  5. Maksymalna redukcja populacji dzików poza wyznaczonymi siedliskami w OHZ.
  6. Przekazanie zabitego dzika pracownikom Lasów Państwowych (poinformowanie wyznaczonej komórki Lasów Państwowych o miejscu pozyskania zwierzyny).
  7. Płacenie myśliwemu za zabicie dzika – 500 złotych.
  8. Płacenie Lasom Państwowym, Wojsku Obrony Terytorialnej oraz rolnikom wyznaczonym przez izbę rolniczą, który nie ma bezpośredniego ani pośredniego kontaktu z gospodarstwem utrzymującym trzodę chlewną kwoty 500 złotych za znalezienie martwego dzika – 500 złotych.
  9. Dodatkowe pieniądze na informowanie społeczeństwa w temacie ASF i bioasekuracji.

Poseł Krajewski: założenia specustawy o ASF posłów PiS uderzają w małe gospodarstwa

Wszystkie dziewięć punktów napisane są w oparciu o doświadczenie jakie wypracowaliśmy jako samorząd województwa podlaskiego. Jako część północno-wschodniej Polski pierwsi doświadczyliśmy niebezpiecznych skutków wirusa ASF. Przekazując środki przeznaczone na odstrzał dzików  walcząc z nim w województwie staraliśmy się powstrzymać jego rozwój i ekspansję na dalsze regiony – mówi poseł Stefan Krajewski. 

Zwraca on uwagę, że chociaż podczas obrad ostatniej komisji rolnictwa dużo  mówiono o dzikach, to już niewiele o trzodzie chlewnej, a praktycznie nic o producentach rolnych. Jego zdaniem, zgodnie z pierwszą propozycją specustawy dot. zwalczania chorób zakaźnych zwierząt  zaproponowanej przez posłów PiS pokrzywdzone mogą zostać zwłaszcza małe gospodarstwa – rolnicy, którzy posiadają  do kilkunastu sztuk trzody chlewnej. 

– Według założeń specustawy program obejmuje producentów rolnych, którzy posiadają od 50 sztuk trzody, tym samym dyskryminuje małe gospodarstwa, odcinając im możliwość ubiegania się o dotację na bioasekurację. Należy skrócić czas obsługi dokumentacji do okresu maksymalnie 30 dni, a nabór wniosków na bioasekurację powinien odbywać się w biurach powiatowych ARiMR, jak najbliżej rolnika – podsumowuje poseł PSL.

 Poseł Stefan Krajewski uważa, że o dotacje na bioasekurację powinny móc ubiegać się wszystkie gospodarstwa, także te utrzymujące kilkanaście świń (Fot. Łukasz Łuniewski)

  • Poseł Stefan Krajewski uważa, że o dotacje na bioasekurację powinny móc ubiegać się wszystkie gospodarstwa, także te utrzymujące kilkanaście świń (Fot. Łukasz Łuniewski)

 

Przez ASF pogłowie świń w Polsce zmniejszyło się o niemal pół miliona sztuk

W Polsce wirus ASF spędza sen z powiek producentom trzody chlewnej. Władza walczy z nią bezskutecznie od 2014 roku, mimo że ognisk choroby pojawia się coraz mniej, nadal ciężko zapanować nad wirusem. W dużym stopniu wynika, to z rozprzestrzeniania się wirusa ASF wśród dzików.

Żeby zobrazować problem warto dodać, że pogłowie świń według stanu w grudniu 2014 roku liczyło w Polsce ponad 11,24 mln sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku wzrost o 2,2%. Natomiast wstępne dane GUS-u dotyczące pogłowia świń z czerwca 2019 r.  wskazują, że w Polsce jest utrzymywanych około 10,78 mln sztuk, wykazując w stosunku do analogicznego okresu roku 2018 spadek o 8,9%. Oznacza to, że w przeciągu zaledwie 5 lat pogłowie trzody chlewnej  zmniejszyło się w Polsce o niema 460 tys. sztuk. 

To doskonale obrazuje skalę problemu i jest dowodem, że należy jak najszybciej podjąć działania, aby  rozwiązać problem ASF i pomóc producentom trzody chlewnej w Polsce. 

 

Kto należy do Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania ASF?

Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania ASF liczy obecnie 14 posłów. Najwięcej z nich jest należy do klubu poselskiego PSL–Kukiz’15. W zespole znalazł się też przedstawiciel Lewicy i Koalicji Obywatleskiej, natomiast nie ma żadnego posła Zjednoczonej Prawicy, w tym PiS oraz nikogo z Konfederacji.

Oto lista członków Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania ASF:

  • Krajewski Stefan – PSL-Kukiz’15 
  • Grzyb Andrzej  – PSL–Kukiz’15
  • Bejda Paweł  – PSL–Kukiz’15 
  • Klimczak Dariusz  – PSL–Kukiz’15
  • Krutul Paweł – Lewica 
  • Kurzawa Dariusz  – PSL–Kukiz’15
  • Nowogórska Urszula  – PSL–Kukiz’15
  • Pasławska Urszula  – PSL–Kukiz’15
  • Paszyk Krzysztof  – PSL–Kukiz’15
  • Protasiewicz Jacek  – PSL–Kukiz’15 
  • Rzepa Jarosław  – PSL–Kukiz’15
  • Sachajko Jarosław  – PSL–Kukiz’15
  • Truskolaski Krzysztof  – KO 
  • Ziejewski Zbigniew  – PSL–Kukiz’15 

 

Łukasz Łuniewski 
Fot. Pixabay

 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 11:00