Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

8 MLD euro dotacji dla rolników od UE na pomoc covidową

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
8 MLD euro dotacji dla rolników od UE na pomoc covidową
Wiadomości Dotacje
Data publikacji 12.11.2020r.

Komisja Europejska i europarlament dogadały się w sprawie dotacji dla rolników dotkniętych przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa, czyli tzw. pomocy covidowej. Kto i ile pieniędzy dostanie? Kiedy rozpocznie się wypłacanie dotacji dla rolników?

Ponad 8 mln euro dla rolników będzie wypłacanych przez 2 lata

Parlament Europejski i Komisja Europejska zawarły wstępne porozumienie dotyczące środków pomocowych dla rolników, producentów żywności i obszarów rolniczych, które pomoże im w wychodzeniu z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19.

Negocjatorzy zgodzili się, aby środki z instrumentu odbudowy dostępne dla obszarów wiejskich rozdzielić już w 2021 i 2022 roku. Wcześniej Komisja proponowała udostępnienie pomocy w latach 2022–2024. Zgodnie z porozumieniem, w przyszłym roku zostanie udostępnione około 30% z wynoszącego 8,07 mld euro budżetu, a 70% w 2022 roku.

r e k l a m a

Ponad połowa dotacji ma trafić do młodych rolników

Posłom udało się zabezpieczyć przeznaczenie co najmniej 37% całej kwoty na pomoc rolnictwu ekologicznemu, na działania związane z ochroną środowiska i klimatu oraz na ochronę zwierząt.

Co najmniej 55% budżetu wesprze młodych rolników w budowaniu start-upów oraz podejmowaniu inwestycji w gospodarstwa, które przyczynią się do ich odbudowy. Procent funduszy, które zostaną wydane na działania proekologiczne, nie będzie mógł być mniejszy niż ten, który obecnie jest na nie przeznaczany z WPR.
Większe dofinansowanie z UE ma odbywać się bez wkładu z budżetów narodowych. Unia zapewni bowiem nawet do stu procent środków z budżetu naprawczego Next Generation EU.

r e k l a m a

Dotacje nawet do 75% kosztów inwestycji rolnika

Negocjatorzy zgodzili się, że inwestycje rolników i przetwórców żywności, które przyczyniają się do zrównoważonego i cyfrowego rozwoju, mogą być dofinansowywane nawet do kwoty odpowiadającej 75% poniesionych kosztów.

Zwiększono także, z 70 do 100 tys. euro, najwyższą możliwą kwotę dofinansowań start-upów z Funduszu Rozwoju Rolnictwa.

Plan odbudowy Next Generation EU będzie częścią przejściowego WPR?

Jak wskazuje Norbert Lins, przewodniczący Komisji Rolnictwa do porozumienia w kwestii natychmiastowego wszczęcia potrzebnej pomocy finansowej dla rolników i producentów żywności udało się dojść w bardzo krótkim czasie. Teraz unijne instytucje muszą jak szybciej zamknąć negocjacje nad WPR na lata 2021–2022, czyli w okresie przejściowym.
Treść planu odbudowy Next Generation EU zostanie włączona do regulacji przejściowego planu Wspólnej Polityki Rolnej. Przepisy WPR będą musiały zostać zatwierdzone przez Parlament i Radę UE przed jej wejściem w życie, czyli do 1 stycznia 2021 roku.

 

Dr Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a