Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

AGROunia o spadku cen paliw: Orlen zawyżał ceny paliwa nawet o 2 zł na litrze

Kamila Szałaj
Kategoria: Wiadomości
AGROunia o spadku cen paliw: Orlen zawyżał ceny paliwa nawet o 2 zł na litrze
Wiadomości
Data publikacji 02.01.2023r.

Zdaniem AGROunii PKN Orlen zawyżał swoje marże w czasie kryzysu, zarabiając nawet 2 zł na każdym litrze paliwa. – Mamy do czynienia z gigantyczną aferą paliwową – mówił Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. Poinformował, że złoży wniosek o kontrolę rynku paliw do NIK-u i do UOKiK-u oraz doniesienie do prokuratury na prezesa Obajtka. Chce także komisji śledczej w sprawie działań Orlenu i Lotosu.

Gwałtowny spadek cen paliw w Sylwestra

W ostatni dzień grudnia gwałtownie spadły hurtowe ceny paliw w PKN Orlen. Benzyna bezołowiowa 95 w ciągu jednego dnia potaniała o 691 zł za metr sześcienny, czyli o 0,69 zł/l. Cena, która spadła z 5936 zł do 5245 zł za metr sześcienny, była najniższa od lutego 2022 roku. 

Natomiast olej napędowy staniał o 838 zł, czyli o około 0,84 zł za litr. W Sylwestra hurtowa cena diesla wynosiła 6057 zł. To poziom najniższy od marca 2022 roku.

r e k l a m a

"Przez ostatnie miesiące ceny paliw były sztucznie zawyżane"

Niektóre rodzaje paliw w hurcie taniały także 1 stycznia. I mimo, że tego dnia stawka VAT na paliwa wzrosła z 8 do 23 proc., to podwyżek na stacjach nie widać. To w ocenie części analityków rynkowych oznacza, że ceny przez ostatnie miesiące były sztucznie zawyżane.

Takiego zdania jest też Michał Kołodziejczak, prezes AGROunii.

- Mamy do czynienia z gigantyczną aferą paliwową. Orlen zawyżał swoje marże w czasie kryzysu. Daniel Obajtek i Orlen wyciągnęli z naszych kieszeni bardzo dużo pieniędzy. Skoro w ciągu jednego dnia, tuż przed podwyżką VAT-u, cena ropy spadła o 85 groszy, a cena benzyny o 70 groszy to pokazuje, że Orlen i Lotos zarabiały na tym paliwie krocie w ciągu ostatnich miesięcy – mówił dziś podczas konferencji prasowej Kołodziejczak.

r e k l a m a

AGROunia:  Orlen zarabiał nawet 2 zł na każdym litrze paliwa

Lider AGROunii zwrócił uwagę, że obniżka cen paliw nastąpiła w ostatnim dniu działania tarczy antyinflacyjnej.

- Pomimo tarczy antyinflacyjnej przez wiele miesięcy płaciliśmy za paliwo tyle samo co bez traczy, więc płaciliśmy dużo więcej niż ono realnie kosztowało. To pokazuje, że ta tarcza była kłamstwem. Skarb Państwa mimo obniżenia VAT-u z 23 proc. do 8 proc.  i tak wydoił z Polaków pieniądze, nakładając gigantyczne marże na paliwo – powiedział.

W jego ocenie marża ta mogła sięgać nawet 2 zł/l, co automatycznie przełożyło się na wzrost inflacji.

- Orlen okradał Polaków, zabierając nawet 2 zł z każdego litra. Cena paliwa stanowi przynajmniej 10 proc. koszyka inflacyjnego, a niektórzy analitycy mówią, że nawet 25 proc. Teraz już wiadomo, dlaczego mamy tak wysoką inflację. Przecież 20 proc. ceny chleba stanowi koszt jego transportu – mówił lider AGROunii.

Kołodziejczak chce kontroli NIK i UOKiK oraz komisji śledczej. "Musimy sprawdzić, kto i ile zarobił"

Kołodziejczak ocenił, że Daniel Obajtek powinien natychmiast zostać zwolniony z funkcji prezesa Orlenu i odpowiedzieć za kradzież pieniędzy Polaków.  

Poinformował też, że AGROunia w tym tygodniu złoży wniosek o kontrolę rynku paliw do NIK-u i do UOKiK-u oraz doniesienie do prokuratury na działania prezesa Obajtka. Kołodziejczak chce także powołania komisji śledczej w sprawie cen paliw i działań Orlenu.

- Będę rozmawiał bezpośrednio z liderami innych partii opozycyjnych o jak najszybsze zwołanie sejmowej komisji śledczej w tej sprawie. Musimy się dowiedzieć, czy ktoś naciskał na Daniela Obajtka, by drenował kieszenie Polaków. Trzeba poznać wszystkie mechanizmy i sprawdzić, kto i ile zarobił – mówił Kołodziejczak.

"Paliwo powinno dziś kosztować 5,50 zł/l"

AGROunia domaga się też wyznaczenia maksymalnych marż na paliwo. Zdaniem partii powinno to być nie więcej niż 5 proc. Poza tym żąda przywrócenia cen na paliwo na poziomie sprzed wojny w Ukrainie.  

- To jest prosta matematyka. Przed wojną cena baryłki ropy oscylowała wokół 97 dolarów, a dzisiaj to jest nieco ponad 80 dolarów. Uwzględniając kurs dolara wynoszący wówczas niecałe 4 zł, a dzisiaj niecałe 4,40 zł,  łatwo policzyć, że ceny powinny być takie, jak przed wojną. Żądamy więc, by Orlen powrócił do tych cen, które wtedy wynosiły około 5,50 zł – mówił Karol Mulik, działacz AGROunii.

Kamila Szałaj

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a