Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Alert IMGW: Połowa Polski zagrożona gradem!

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Wiadomości
Alert IMGW: Połowa Polski zagrożona gradem!
Wiadomości
Data publikacji 11.05.2022r.

Synoptycy nie mają dobrych wieści. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny sezon wiosenno-letni nie będzie wolny od ekstremalnych zjawisk pogodowych. Z najbliższymi Polacy będą musieli zmierzyć się już w tym tygodniu: w części kraju przewidywane są opady gradu.

Kiedy nastąpi załamanie pogody?

Początek maja upłynął pod znakiem stosunkowo dobrej pogody w większości kraju. Jednak już wieczorem w środę, 11 maja, nastąpi załamanie, głównie na północy kraju. Prognozowane są tam słabe burze z opadami około 10 mm, porywami wiatru do 50-60 km/h oraz gradem. 

- Jeśli burze się rozwiną, to mogą być dobrze zorganizowane - możliwe są superkomórki. Nie ma zagrożenia dużymi opadami, ale mogą im towarzyszyć porywy wiatru do 60 km/h oraz grad –informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

W czwartek i w piątek nastąpi dalsze pogorszenie pogody. Pojawią się burze z intensywnymi opadami deszczu i gradu oraz silny wiatr. IMGW ostrzega, że spodziewane są także nawałnice. 

r e k l a m a

W jakich województwach wystąpią burze z gradem? 

Z prognoz IMGW wynika, że załamanie pogody wystąpi w połowie kraju. Najgorsze warunki pogodowe są przewidywane na wschodzie Polski. Prawdopodobnie wydane zostaną ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, które będą obowiązywać od czwartkowego poranka do rana w piątek.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przewidywane są dla województw:

  • warmińsko-mazurskiego,
  • mazowieckiego,
  • podlaskiego,
  • łódzkiego, 
  • pomorskiego (dla powiatów wschodnich).
Synoptycy przewidują, że na terenie tych województw opady osiągną 20-30 l/mkw, a wiatr będzie wiał z prędkością 70-90 km/h.

Z kolei ostrzeżenia drugiego stopnia mają zostać wydane dla województw:

  • lubelskiego,
  • podkarpackiego,
  • świętokrzyskiego,
  • śląskiego,
  • małopolskiego.
W tych województwach opady mogą osiągnąć nawet 30-50 l/mkw, lokalnie 60 l/mkw. Wiatr w porywach może osiągnąć prędkość 90-115 km/h.

IMGW zaleca ostrożność mieszkańcom wszystkich wymienionych regionów. Warto śledzić dalsze komunikaty oraz rozwój sytuacji pogodowej.

r e k l a m a

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

 

Widziałeś już nasze video ""Rolnicy odsuną PiS od władzy". Protest AgroUnii w Środzie Wlkp."?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a