Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Alert IMGW przed gradem i burzami

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Wiadomości
Alert IMGW przed gradem i burzami
Wiadomości
Data publikacji 06.05.2022r.

Z piękną pogodą z jaką mamy w końcu do czynienia od kilku dni wiążą się też niestety minusy. Zwłaszcza kiedy zapowiadane jest pogorszenie pogody. Też tak będzie i tym razem. IMGW ostrzega, że możemy spodziewać się burz w południowo wschodniej Polsce. Jakie jeszcze zagrożenia czekają nas ze strony pogody?

Pojawią się burze, deszcz, wiatr i grad

Z ostrzeżeń IMGW wynika, że w piątek 6 maja 2022 roku w południowej i wschodniej Polsce spodziewane są burze, ulewne deszcze i wiatry. Co więcej, miejscami może pojawić się grad. Temperatura w Polsce miejscami nawet 20°C, 21°C, zwłaszcza dla Polski południowej i zachodniej.

r e k l a m aW nocy z piątku na sobotę w Polsce północnej i lokalnie w kotlinach górskich podniosą się mgły ograniczające widoczność do 300 m. Temperatura w nocy powyżej zera, średnio od 5°C do 10°C, choć na północnym zachodzie – około 3°C. 

Jaka pogoda nas czeka w ciągu najbliższych kilku dni?

W sobotę przygotujmy się na przelotne opady deszczu. Miejscami na południu i południowym wschodzie mogą wystąpić burze, niekiedy także drobny grad. W nocy czeka nas temperatura na poziomie od 4°C do 11°C, a w dzień ok 12°C nad morzem i w kotlinach górskich, na północnym wschodzie 16-17°C, w centrum i na zachodzie do 21-22°C. Wiatr słaby, na północy umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz umiarkowany i porywisty. 

Niedziela ma być ładniejsza i bardziej słoneczna niż sobota, chociaż nadal wystąpi przelotny deszcz, głównie na południowym wschodzie kraju oraz na północy. Na południu możliwe, że pojawią się burze.  W dzień temperatura maksymalna od 12°C na północnym wschodzie do 19°C na południu; chłodniej nad morzem – około 8°C, a w nocy - od 3°C na północnym zachodzie do 12°C na południowym wschodzie.

Początek nowego tygodnia objawi się pogodniejszym niebem, ale z niższymi temperaturami. Słabe i przelotne opady możliwe będą na południu.  Temperatura minimalna od –2°C na północnym wschodzie, około 2°C w centrum, do 7°C na południu. Przygruntowe przymrozki do –3°C na północy i miejscami w centrum kraju. Temperatura maksymalna w dzień od 12°C na wschodzie do 17°C na zachodzie; chłodniej nad samym morzem oraz w kotlinach karpackich – około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich.

Wtorek bez opadów z lekkim zachmurzeniem i dobową temperaturą w przedziale od -2°C przy gruncie i lokalnie w nocy oraz na Podhalu do 7°C na północnym zachodzie.

Silne opady deszczu mają wpłynąć na sytuacje hydrologiczną kraju.  Lokalnie, zwłaszcza w zlewniach górskich lub zurbanizowanych, mogą występować wzrosty stanów wody do strefy stanów średnich i wysokich. 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie IMGW

Fot. Pixabay, IMGW

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a