Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Amerykanie wydadzą 75 mln dolarów na zwalczanie dzików

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Amerykanie wydadzą 75 mln dolarów na zwalczanie dzików
Wiadomości USA
Data publikacji 05.07.2019r.

Amerykański Departament Rolnictwa planuje znacznie ograniczyć populację dzików na swoim terenie. Chce w ten sposób zmniejszyć rozmiar szkód wyrządzanych przez dziki oraz prewencyjnie chronić się przed ASF-em.

75 mln dolarów na ograniczenie wpływu dzików na rolnictwo

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) 20 czerwca 2019 roku ogłosił, że przeznaczy 75 mln dolarów na sfinansowanie zwalczania dzików, co ma na celu pomóc w zmniejszeniu zagrożenia, jakie dziki stwarzają dla rolnictwa, ekosystemów oraz zdrowia ludzi i zwierząt.
Redukcja pogłowia dzików w USA ma być przeprowadzona wspólnie ze Służbą Ochrony Zasobów Naturalnych (NRCS) oraz Inspekcją Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHIS). 

Program pilotażowo będzie realizowany w wybranych obszarach w następujących stanach:

  • Alabamie, 
  • Arkansas, 
  • Florydzie, 
  • Georgii, 
  • Luizjanie, 
  • Mississippi, 
  • Północnej Karolinie, 
  • Południowej Karolinie,
  • Oklahomie, 
  • Teksasie. 

Taki wybór stanów wynika z faktu, że w tych regionach jest najwyższa populacja dzików, a co za tym idzie – największe szkody przez nie wyrządzane.  

Według szacunków USDA w 39 stanach żyje 5 mln dzików
Według szacunków USDA w 39 stanach żyje 5 mln dzików
(fot. Pixabay)

 

r e k l a m a

USA traktują redukcję dzików jako profilaktykę przed ASF 

– Projekty wybrane do dofinansowania pozwolą APHIS i NRCS na wspólne ograniczenie szkód i chorób wyrządzanych przez jeden z najbardziej niszczycielskich i groźnych gatunków inwazyjnych w Stanach Zjednoczonych – przekonuje Kevin Shea z Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin. 

Dodaje także, że program ma być później realizowany we współpracy z samorządem lokalnym, sektorem prywatnym, przemysłem i uczelniami. 

Władze USA przyznają, że chociaż w ich kraju nie ma żadnego ogniska afrykańskiego pomoru świń, to chcą już teraz ograniczyć ryzyko przenoszenia chorób, w tym wirusa ASF, przez dziki na swoim terytorium. Amerykanie podkreślają, że patrząc na rozprzestrzenianie się ASF w Chinach i innych częściach Azji oraz z uwagi na brak skutecznej szczepionki na ASF, profilaktyka w postaci redukcji populacji dzików jest dla USA jedyną obroną przed tą chorobą. 

 

Paweł Mikos 
Fot. zrzut ekranu Facebook.com/USDA

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a