Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Aplikacja suszowa nadal nie działa. Czy termin składania wniosków o pomoc suszową będzie wydłużony?

Kamila Szałaj
Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Aplikacja suszowa nadal nie działa. Czy termin składania wniosków o pomoc suszową będzie wydłużony?
Wiadomości wiadomości rolnicze
Data publikacji 07.11.2022r.

Od ponad tygodnia rolnicy mają potężne problemy z pobraniem protokołów z aplikacji suszowej. A bez tych kalkulacji nie mogą ubiegać się o pomoc suszową. - Wstaję codziennie o 2-3 w nocy, żeby wygenerować dokument. Ale się nie udaje - tłumaczy nam jeden z wielkopolskich rolników. Czy w związku z awarią aplikacji suszowej resort rolnictwa przedłuży termin składania wniosków o pomoc suszową?

Aplikacja suszowa nadal źle działa. Rolnicy bez dostępu do protokołu

Do redakcji "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz izb rolniczych zgłaszają się rolnicy, którzy skarżą się, że wciąż nie mogą pobrać protokołów z szacowania strat suszowych. Dokumenty te są im potrzebne do złożenia wniosku o pomoc suszową.

– Aplikacja jest totalną porażką. W moim przypadku bardzo zaniżyła straty. Sam oszacowałem je na 35 proc, a aplikacja wskazuje, że mam 11 proc. w produkcji roślinnej i 2,4 w zwierzęcej. Teraz jeszcze doszedł problem z pobraniem protokołów. Mi na szczęście udało się to zrobić wcześniej, więc dokument mam, ale w naszym regionie mnóstwo rolników nie może go pobrać. A termin goni, bo przecież wnioski o suszowe można składać do 15 listopada - wyjaśnia nam Marcin Stężycki, rolnik z Wielkopolski. I dodaje, że jeśli resort rolnictwa nie przedłuży naboru na pomoc suszową, 60. proc. rolników nie złoży wniosku, bo nie będzie mieć protokołu.

Inny rolnik, również z Wielkopolski, poinformował nas, że od kilku dni nastawia budzik na godz. 2.00 w nocy, by wygenerować protokół. Niestety, mimo że loguje się w terminie, w którym aplikacja nie powinna być przeciążona, jeszcze nie udało mu się pobrać pliku.

r e k l a m a


Taki komunikat często pojawia się rolnikom, którzy chcą pobrać protokół z szacowania strat

Ale brak możliwości pobrania protokołu, to nie wszystkie niespodzianki, jakie czekają rolników korzystających z aplikacji suszowej. Okazuje się bowiem, że nawet jeśli jakimś cudem uda się wygenerować protokół, bardzo często jest on w formie pliku, którego nie da się otworzyć.

- Wygenerować to nie problem, bo po kilku podejściach udaje się to zrobić, tylko nie można tego otworzyć - pisze na jednym z rolniczych forów Pani Katarzyna. 

Na problem zwraca uwagę także Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

r e k l a m a

- To jest abstrakcja. Aplikacja nie działa, więc rolnicy próbują się czegoś dowiedzieć, dzwoniąc do ARiMR i ministerstwa. Ale mimo zapewnień, że funkcjonalność zaraz zostanie przywrócona, aplikacja nadal nie działa - mówi Kołodziejczak.


Aplikacja suszowa nie działa. Co na to resort rolnictwa? 

Z prośbą o pilne wyjaśnienie tej sytuacji zwróciliśmy się w już ubiegłym tygodniu do resortu rolnictwa. Cały czas czekamy na odpowiedź w tej sprawie, ale nieoficjalnie udało nam się ustalić, że choć naprawa systemu trwa, to "nie jest to takie proste, by przywrócić funkcjonalność".

Usłyszeliśmy, że "obecnie trwa weryfikacja wniosków o szacowanie start i ich zatwierdzanie przez wojewodów, a do tego rolnicy próbują pobrać protokoły, więc system jest bardzo przeciążony i po prostu siada". 

Otrzymaliśmy także nieoficjalną informację, że resort rolnictwa bierze pod uwagę przedłużenie terminu składania wniosków o pomoc suszową dla rodzin.

Zwróciliśmy się również do administratora aplikacji, czyli Centralnego Ośrodka Informatyki z prośbą o pilne podanie terminu, w którym funkcjonalność aplikacji zostanie przywrócona. Mimo naszych maili i telefonów Ośrodek nie chciał udzielić informacji. 


Samorząd rolniczy domaga się przedłużenia terminu naboru wniosków o pomoc suszową

W związku ze źle działającą aplikacją samorząd rolniczy zaapelował o przedłużanie terminu składania wniosków o pomoc suszą. Póki co rolnicy mają na to czas jeszcze tylko przez tydzień, do 15 listopada.

- W związku z bardzo dużą ilością składanych przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy, w celu usprawnienia tego procesu, administrator aplikacji okresowo blokował możliwość generowania kalkulacji. Pani Dyrektor z MRiRW poinformowała, że od 1 listopada br. po zakończeniu naboru wniosków o oszacowanie szkód  nie powinno być żadnych problemów z pobraniem kalkulacji. Jednak do biur wojewódzkich izb rolniczych oraz do KRIR dzwonią cały czas rolnicy, że aplikacja nie generuje tych kalkulacji. Dlatego Zarząd KRIR ponownie wnioskuje o przedłużenie terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w zakresie wsparcia finansowego dla gospodarstw, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi - wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Izby Rolnicze apelują o ponowny nabór wniosków o pomoc suszową

Izby Rolnicze apelują także o ponowne uruchomienie naboru wniosków o szacowanie strat za pomocą aplikacji.

- Z takiej możliwości skorzystano w 2021 r., kiedy to na podstawie podpisanego w dniu 18 listopada 2021 r. rozporządzenia Rady Ministrów  zmieniającego rozporządzenie w sprawie  szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - producenci rolni, którzy ponieśli straty spowodowane wystąpieniem w roku bieżącym suszy, i którzy nie  złożyli do dnia 15 października 2021 r. wniosków o oszacowanie strat  w publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”,  mogli  złożyć wniosek o oszacowanie strat za pomocą aplikacji  do dnia 30 listopada 2021 r. - zaznacza Szmulewicz.

Szef samorządu rolniczego podkreśla, że nie rozumie dlaczego rolnikom, którzy z uwagi na źle działającą rządową aplikację nie złożyli wniosków w terminie, nie przysługuje prawo do oszacowania strat.

Paweł Mikos, Kamila Szałaj
​fot. Archiwum

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a