Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ardanowski: niech KGS przestanie zajmować się sobą i zacznie pomagać rolnikom

Kamila Szałaj
Kategoria: Wiadomości
Ardanowski: niech KGS przestanie zajmować się sobą i zacznie pomagać rolnikom
Wiadomości
Data publikacji 16.03.2023r.

Szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ocenia, że rolnicy są rozczarowani działalnością Krajowej Grupy Spożywczej. Spółka miała stabilizować ceny skupu, tymczasem rynek zbóż jest całkowicie rozregulowany. - Niech KGS przestanie zajmować się sobą i zacznie pomagać rolnikom - mówi Ardanowski.

Podczas środowego posiedzenia prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich dyskutowała o funkcjonowaniu powołanej rok temu Krajowej Grupy Spożywczej.

r e k l a m a

Rolnicy są rozczarowani Krajową Grupą Spożywczą

Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP zwrócił uwagę, że rolnicy są rozczarowani działalnością KGS. Mieli nadzieję, że będzie stabilizowała ceny skupu, tymczasem rynek zbóż jest rozregulowany i za chwilę podobna sytuacja może się wydarzyć w drobiarstwie. 

- Przedstawiciele związków rolniczych krytycznie wypowiadali się o funkcjonowaniu Grupy, bo mieli nadzieję na stabilizację rynków w tych obszarach, które spółka wyznaczyła sobie do swojej aktywności. Poza tym oczekiwali rozszerzenia jej działalności. Tymczasem te nadzieje w niewielkim stopniu się realizują – zaznaczył Ardanowski.

Dodał, że przedstawiciele spółki usprawiedliwiali brak stabilizacji rynku m.in. spadkami cen zbóż na światowych rynkach.

- My oczekujemy jednak, żeby spółka przestała zajmować się tylko sobą i tłumaczyć, że nie jest w stanie spełnić naszych nadziei. Chcemy, żeby rzeczywiście poprzez odpowiednie zarządzanie i inwestowanie w kolejne obszary stała się przydatna dla polskich rolników, a pośrednio również dla polskich konsumentów – wyjaśnił polityk.

Ardanowski: prezes KGS nie udźwignął odpowiedzialności

Ardanowski odniósł się także do zmian w zarządzie w KGS, czyli odwołania prezesa Grupy i dwóch jego zastępców. 

- Odczytuję to jako wotum nieufności wobec prezesa, który nie udźwignął odpowiedzialności za KGS – zaznaczył szef prezydenckiej Rady. 

Poinformował, że za kilkanaście dni zostanie wyłoniony nowy prezes i „może dopiero wtedy należałoby przeprowadzić analizę planów KGS”. 

- Mamy nadzieję, że konkurs na wyłonienie tych najważniejszych osób w spółce będzie oparty o kryteria fachowości i kompetencji – powiedział Ardanowski. Dodał, że za 2-3 miesiące odbędzie się kolejne spotkanie z KGS, by zapoznać się z działaniami, które spółka podejmie w 2023 roku i przedstawić oczekiwania rolników.


r e k l a m a

Ardanowski: oczekujemy od KGS zapobiegania panice na rynku

Ardanowski wskazał też, że oczekuje od KGS zapobiegania panice na rynku żywnościowym, jaką niedawno obserwowaliśmy w przypadku cukru, octu, masła czy paliwa. 

– Sądzimy, że KGS wymaga wsparcia, ale nawet w obecnym stanie może takim zjawiskom przeciwdziałać. Jeżeli zajmuje się zbożem, to może przecież przeciwdziałać panice związanej z mąką, z płatkami owsianymi czy z kaszą. Może też uspokajać sytuację w zakresie produkcji pieczywa czy produktów owocowo-warzywnych – powiedział.  

KGS powinna uruchomić własne nabrzeże portowe. „Teraz jest patologia”

Ardanowski zaznaczył też, że KGS powinna uruchomić własne nabrzeże portowe do przeładunku zboża i nasion. 

– Eksport zbóż z Polski dotyczy ziarna, które w nadmiernej ilości trafiło z Ukrainy, ale i zboża wyprodukowanego w Polsce. I handel ten odbywa się za pośrednictwem firm zagranicznych, które dzierżawią nabrzeża portowe. To jest sytuacja niezrozumiała, a wręcz patologiczna, bo te firmy mają własne plany eksportowe i własną logistykę ładowania zboża na statki, więc nie są w stanie udostępnić swoich nabrzeży wtedy, kiedy taką potrzebę zgłasza minister rolnictwa czy też prezydent Polski – wyjaśnił Ardanowski.  

Przypomniał, że były już plany dotyczące jednego z nabrzeży w porcie w Gdyni, ale „z jakiś powodów nie zostało to zrealizowane”. W ocenie szefa prezydenckiej rady należy przyspieszyć uruchomienie portu zbożowego w Gdańsku.

- Chodzi o to, żeby szybko podejmować działania, które pomogą polskiemu rolnictwu w najbliższych latach. KGS powinna się wykazać aktywnością w tym obszarze – zaznaczył. 

Kamila Szałaj, fot. Kancelaria Prezydenta RP

Widziałeś już nasze video "Ardanowski: mocny cios w rolników uprawiających rzepak"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a