Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

ARiMR: eWniosekPlus ma ułatwić rolnikom składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie przez Internet

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
ARiMR: eWniosekPlus ma ułatwić rolnikom składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie przez Internet
Wiadomości dopłaty bezpośrednie
Data publikacji 11.01.2018r.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiada, że wkrótce uruchomi aplikację e-WniosekPlus. Ma ona pozwolić składać wnioski o dopłaty bezpośrednie przez Internet w prostszy sposób niż do tej pory. Od 2018 roku niemal każdy rolnik takie dokumenty musi złożyć przez Internet.

eWniosekPlus – nowa aplikacja ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie przez Internet

r e k l a m a

Maria Fajger, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) określając priorytety Agencji na 2018 rok wskazał, że najważniejszym z nich będzie odpowiednie przygotowanie się do przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2018 rok. Zwłaszcza, że będzie to pierwszy rok, kiedy niemal każdy rolnik będzie musiał składać wnioski przez Internet.

Jak do tej pory służyła do tego aplikacja eWniosek przygotowana dla ARiMR. Jednak wielu rolników uważało, że jest ona dość skomplikowana i niezbyt przejrzysta. Efekt był taki, że spośród ponad 1,3 mln gospodarstw ubiegających się o dopłaty, jedynie 11 tys. rolników skorzystało z platformy ARiMR. To mniej niż 1% wszystkich gospodarzy ubiegających się o płatności bezpośrednie.

r e k l a m a

Najwidoczniej władze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostrzegły wady swojego oprogramowania. Dlatego jest przygotowana już nowa platforma eWniosekPlus, która ma – wedle słów szefowej ARiMR – być bardziej przejrzystsza, prostsza i bardziej intuicyjna niż ta funkcjonująca dotychczas.

Maria Fajger, prezes ARiMR zapewniła także Agencja będzie przeprowadzać szkolenia i akcje informacyjną na temat składania wniosków o dopłaty bezpośrednie przez Internet.

„Tygodnik Poradnik Rolniczy” też będzie informował w jaki sposób wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie i wyjaśniać ewentualne trudności.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie 2018 – jak wypełnić przez Internet?

Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej we wszystkich państwach UE od 2018 roku wszystkie wnioski o dopłaty bezpośrednie oraz o dotacje obszarowe z PROW będą musiały być składane na formularzu opartym na elektronicznym geoprzestrzennym pliku.

W praktyce powinno wyglądać to w ten sposób, że w oparciu o dane z poprzednich lat już wprowadzonych do systemu ARiMR, rolnik będzie widział granice działek rolnych, które użytkuje. To powinno ułatwić gospodarzowi wskazanie odpowiedniej działki, jej położenia oraz określenie jej powierzchni. Rolnik będzie musiał do konkretnych działek przypisać odpowiednią uprawę jaką ma w danym roku.  

Jeśli spełnią się zapewnia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, to eWniosekPlus już w trakcie uzupełniania wniosku ma pokazywać rolnikowi wskazówki czy podpowiadać jakie dokumenty powinien jeszcze załączyć, aby wniosek był kompletny.

Kiedy rolnik nie musi składać wniosku przez Internet?

Zgodnie z projektem ustawy, który obecnie jest procedowany w Sejmie, w dwóch przypadkach rolnicy nie będą musieli składać wniosku o dopłaty bezpośrednie za 2018 rok przez Internet.  W przypadku, gdy rolnik nie ma dostępu do Internetu czy komputera lub nie ma wystarczających umiejętności, aby samodzielnie wypełnić elektroniczny formularz, wówczas będzie mógł zgłosić się do biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pracownicy ARiMR będą zobowiązani pomóc gospodarzowi wypełnić taki wniosek w platformie eWniosekPlus.

Druga opcja jest również bardziej tradycyjna. Rolnik będzie mógł poprosić, aby ARiMR przekazał formularz i niezbędne materiały graficzne, w tym mapki, w formie papierowej. Gospodarz w domu je uzupełnia i następnie przekazuje do Agencji. Wówczas to na pracownika ARiMR będzie ciążył wprowadzenia podanych przez rolnika danych do geoprzestrzennego wniosku o przyznanie dopłat.

Oprócz tych w sytuacji rolnik będzie mógł jeszcze skorzystać z opcji tzw. oświadczenia, zamiast wypełniania całego wniosku o dopłaty. Jednak z tej formy będą mogły skorzystać jedynie gospodarstwa rolne, które nie miałyby żadnych zmian w porównaniu do 2017 roku. Minus tego rozwiązania jest termin – jeśli nowe prawo wejdzie w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, to na złożenie oświadczenia o dopłatach bezpośrednich rolnicy będą mieli czas do 14 marca 2018 roku.

Ile pieniędzy z PROW do tej pory ARiMR przekazała rolnikom?

Do końca 2017 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadziła łącznie 63 nabory wniosków na wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Spośród nich 29 zostało zorganizowanych w 2017 roku. W ramach PROW 2014 – 2020 ARiMR przekazał ok. 9 mln złotych dotacji unijnych rolnikom, z czego ok. 4 mld zł w 2017 roku.

 

ARiMR przejęła od ARR dopłaty do materiału siewnego

Nowością w 2108 roku dla rolników będzie także zmiana agencji, do której będą składać wnioski o przyznanie dopłat za zużyty materiał siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Do tej pory za obsługę tych dotacji odpowiadała Agencja Rynku Rolnego. Jednak po połączeniu we wrześniu 2017 roku ARR z Agencją Nieruchomości Rolnych i utworzeniu w ich miejsce Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, to ARiMR przejęła od ARR płatności za materiał siewny.

Pierwszy nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego w 2018 roku ARiMR rozpocznie już 15 stycznia i zakończy 25 czerwca 2018 roku. 

Niemal 9,5 mld złotych dopłat bezpośrednich za 2017 rok trafiło do rolników

Maria Fajger  w ramach podsumowania 2017 roku podała, że do 2 stycznia 2918 roku ARiMR przelała na konta bankowe rolników 9,47 mld złotych dopłat bezpośrednich za 2017 r. Z tego, niespełna 9,2 mld złotych trafiło do 1,27 mln rolników w ramach zaliczek dopłat. Jednak jest wiele gospodarstw, które nie dostały jeszcze żadnych środków z dopłat lub tylko niewielką kwotę zamiast zapowiadanych przez resort rolnictwa i ARiMR 70% zaliczek. 

Paweł Mikos

Fot pixabay, flickr

Widziałeś już nasze video "Żniwa 2021 – Jaki plon dała pszenica na Podlasiu?"?

W ramach PROW 2014 – 2020 ARiMR przekazał ok. 9 mln złotych dotacji unijnych rolnikom,
Niemal 9,5 mld złotych dopłat bezpośrednich za 2017 rok trafiło do rolników

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a