Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

ASF pod Wschową ma być zwalczany jak w Czechach. W jaki sposób?

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
ASF pod Wschową ma być zwalczany jak w Czechach. W jaki sposób?
Wiadomości ASF
Data publikacji 15.11.2019r.

Po tym jak pod Wschową w woj. lubuskim został potwierdzony pierwszy przypadek ASF u dzika wojewoda zwołał sztab kryzysowy. Służby uzgodniły sposób działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ASF w zachodniej Polsce.

Sztab kryzysowy w sprawie ASF pod Wschową

W piątek 15 listopada 2019 roku odbyło się posiedzenie Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w woj. lubuskim. Była to reakcja Wojciecha Perczaka pełniącego obowiązki wojewody lubuskiego na potwierdzenie pierwszego w zachodniej Polsce przypadku ASF u dzika

Dzik zainfekowany wirusem afrykańskiego pomoru świń został odnaleziony pod Wschową, w lesie przy drodze wojewódzkie nr 325 łączącej miejscowości Borowiec i Tarnów Jezierny. Co ważne jest to jedyny taki przypadek o jest on oddalony o ok. 360 km od innych przypadków ASF u dzików

 

r e k l a m a

Obszar skażony w promieniu 5 km od miejsca odnalezienia padłego dzika

W naradzie służb wziął udział m.in. Szymon Giżyński wiceminister rolnictwa i Mirosław Welz, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii. 

– Pełniący obowiązki wojewody lubuskiego Wojciech Perczak wyda dzisiaj rozporządzenie, które wyznacza obszar skażony o 5 kilometrowym promieniu, obejmujący częściowo powiat wschowski oraz powiat nowosolski. Dokument ureguluje również nakazy i zakazy skierowane do rolników, hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych – informuje Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzecznik prasowy wojewody lubuskiego. 

Ważną informacją jest ta mówiąca, że w strefie skażenia nie znajduje się żadne gospodarstwo rolne, który prowadziłoby hodowlę trzody chlewnej

 

Pod Wschową wirus ASF będzie zwalczany tak jak w Czechach? 

Jak podkreśla rzeczniczka wojewody, w wyznaczonej strefie służby sanitarne, weterynaryjne, policja, straż pożarna, leśnicy oraz myśliwi będą prowadzili działania określone w rozporządzeniu wojewody.

Co to dokładnie oznacza? To dokładnie zostanie określone w dokumencie wydanym przez wojewodę. Z informacji do jakich dotarliśmy wynika, że służby zdecydowały się tu realizować model zwalczania taki jak przeprowadził władze Czech. A warto podkreślić, że Czechy są pierwszy państwem, na terenie którego pojawił się ASF i udało się go zwalczyć. 

Jak Czesi tego dokonali? W skrócie, po wykryciu ASF u dzików w powiecie Zlin służby utworzyły obszar wysokiego ryzyka. Został on szczelnie ogrodzony i przeprowadzono tam odstrzał dzików.
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: 

r e k l a m a

Jak Czechom udało się powstrzymać ASF? 

 

Jak dokładnie będzie wyglądać zwalczanie ASF w woj. lubuskim? 

W przypadku cześć powiatu wschowski oraz nowosolskiego obszar skażony (strefa I) zostanie ogrodzony siatką.
Następnie służby przeszukają cały teren w poszukiwaniu innych padłych dzików, aby sprawdzić czy inne zwierzęta nie są zainfekowane ASF. 

Z kolei w promieniu 10 km od miejsca, gdzie został znaleziony dzik będzie utworzona II strefa (ochronna). Natomiast w promieniu 30–40 km zostanie stworzona strefa buforowa. 

Prawdopodobnie w strefie I oraz II zostanie przeprowadzony odstrzał dzików na większą skalę niż dotychczas

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a