StoryEditorUE

ASF: Tragiczna sytuacja w Rumunii

13.08.2018., 16:08h
Ponad 60 tys. świń trzeba było do tej pory wybić w rejonie ujścia Dunaju na terenie Rumunii. ASF szerzy się tam w niespotykanym gdzie indziej w Europie tempie. Choroba postępuje tam 18 km na tydzień.

Już 518 ognisk ASF na terenie Rumunii

W Rumunii na 4,4 mln świń około 1,4 mln znajduje się w małych gospodarstwach najbardziej narażonych na ASF. Władze doliczyły się w nich już 518 ognisk choroby w 84 miejscowościach. Służby weterynaryjne wybiły 11,7 tys. świń z małych gospodarstw oraz z jednej dużej fermy, gdzie znajdowało się ponad 49 tys. zwierząt. Jak zaznacza ANSVSA (Krajowy Urząd ds. Weterynarii i Bezpieczeństwa Żywności), czyli rumuński odpowiednik Głównego Inspektoratu Weterynarii, na tym terenie znaleziono tylko 20 padłych na ASF dzików.

Prawdziwa liczba zachorowań na ASF może znacznie większa

W związku z sytuacją rumuńskie media zarzucają tamtejszym władzom weterynaryjnym poważne błędy. Jak podaje portal tolo.ro, Geronimo Brănescu, szef ANSVSA, zamiast nakazać badanie zwierząt na obecność wirusa ASF, polecił analizę danych historycznych. Miejscowe targowiska zwierząt na terenach dotkniętych epidemią zamknął dopiero niedawno, a powinien uczynić to już co najmniej przed rokiem.

Od marca do lipca ANSVSA szczegółowo badało, w jaki sposób prowadzić urzędowe kontrole w gospodarstwach rodzinnych oraz analizowało wyniki uzyskane w poprzednich latach. Kontrole tych gospodarstw miały trwać dopiero od września do października. Jak podejrzewają rumuńskie media, prawdziwy rozmiar epidemii ASF jest przez władze ukrywany. Uważają one, że choroba obejmuje już ok. 100 tys. świń.

Paweł Kuroczycki
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 10:47