Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Basia i Marcin, rolnicy z Rokitna w pożarze stracili dorobek życia. Potrzebują pomocy

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Basia i Marcin, rolnicy z Rokitna w pożarze stracili dorobek życia. Potrzebują pomocy
Wiadomości Interwencje
Data publikacji 31.08.2019r.

W Rokitnie na Lubelszczyźnie rodzina rolników w wyniku pożaru straciła tegoroczne plony, maszyny rolnicze, samochody i trzy budynki gospodarcze. Władze gminy apelują o wsparcie dla pani Barbary i Marcina.

Pożar gospodarstwa w Rokitnie. Akcja ratunkowa trwała 4 godziny

W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 25 na 26 sierpnia 2019 roku w Rokitnie (powiat bialski, woj. lubelskie) doszło do pożaru w jednym z gospodarstw. Pożar wybuchł około północy i bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Do walki z żywiołem przystąpili mieszkańcy gospodarstwa i sąsiedzi. Została wezwana też straż pożarna. 

Ogień widoczny był już z drogi kilkanaście kilometrów przed Rokitnem. Już wtedy wiadome było że będzie to ciężka akcja, po dojeździe na miejsca zdarzenia wjechaliśmy na podwórko, gdzie jak się okazało płonie kilka budynków gospodarczych oraz maszyny – relacjonują strażacy z OSP w Janowie Podlaskim.

W gaszeniu pożaru uczestniczyli nie tylko srażacy z OSP w Janowie Podlaskim  ale również PSP Biała Podlaska, OSP Olsztyn i OSP Rokitno. Akcja trwała około 4 godziny. Strażakom udało się uratować budynek obory, altanę , dom oraz jeden ze składów drewna. 

 

r e k l a m a

Spłonęło zboże, maszyny rolnicze, samochody i budynki 

Jednak straty są ogromne.
Spaleniu uległa stodoła wraz z całymi tegorocznymi plonami, w tym ok. 70 ton zboża. Pożar strawił także garaże wraz z ciągnikiem rolniczym, dwiema przyczepami, rozsiewaczem do nawozu oraz trzema samochodami osobowymi i motorem. 

Wartość strat oszacowana została przez pokrzywdzonego na kwotę nie mniejszą niż 200 tys. złotych. Obecnie policjanci wyjaśniają wszelkie okoliczności tego zdarzenia. Ustalają również, co było bezpośrednią przyczyną pożaru – podkom. Barbara Salczyńska–Pyrchla, oficer prasowa KPP w Białej Podlaskiej.  
W czasie pożaru rodzina rolników z Rokitna straciła m.in. 70 ton zboża, ciągnik rolniczy, przyczepy i samochody
W czasie pożaru rodzina rolników z Rokitna straciła m.in. 70 ton zboża, ciągnik rolniczy, przyczepy i samochody 

 

Potrzebna pomoc dla rodziny rolników z Rokitna

Na całe szczęście pożar nie zniszczył domu, w którym mieszkają poszkodowani rolnicy wraz z czwórką dzieci. 

– Zwracam się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie dla rodziny Barbary i Marcina Rogozińskich z Rokitna, którzy w wyniku pożaru stracili dorobek życia. Apelujemy o pomoc finansową lub rzeczową w postaci materiałów budowlanych na odbudowę budynków gospodarczych – napisał Jacek Szewczuk, wójt gminy Rokitno

Pokrzywdzona rolników żyje głównie z gospodarstwa. Na dodatek, choć gospodarz posiadał ubezpieczenie, to prawdopodobnie ubezpieczyciel może nie chcieć zrekompensować strat w maszynach rolniczych. 

Pomóc można chociażby poprzez datki rzeczowe. W tym celu najlepiej skontaktować się z Urzędem Gminy w Rokitnie pod nr tel. 0-83 345-35-50.

Można także wpłacić pieniądze, choćby i symboliczną złotówkę poprzez zbiórkę na portalu zrzutka.pl – pod hasłem Pomoc rodzinie po pożarze Rokitno.r e k l a m a

Paweł Mikos
Fot. KPP w Białej Podlaskiej

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a