Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Bele siana zablokowały drogę. Rolnik dostał wysoki mandat

Michał Czubak
Kategoria: Wiadomości
Bele siana zablokowały drogę. Rolnik dostał wysoki mandat
Wiadomości Policja
Data publikacji 06.12.2022r.

21-letni traktorzysta spod Wałbrzycha (woj. dolnośląskie) przewoził bele siana. Niestety ładunek zsunął mu się z przyczepy i siano zablokowało drogę. Młody kierowca słono zapłacił za zgubiony na drodze ładunek. Jaka kara grozi za to?

Wałbrzych. W Starym Julianowie traktor zgubił ładunek bel siana

Przypadkowe i niezamierzone zatarasowanie drogi w Starym Julianowie (woj. dolnośląskie) miało miejsce 5 grudnia. Tam na jednym z rond ciągnik rolniczy przewożący bele siana zgubił część ładunku. Spadło kilka balotów, które zatarasowały przejazd i uszkodziły infrastrukturę drogową.

Niewłaściwe zabezpieczenie ładunku przez traktorzystę słono go kosztowało. Interweniujący na miejscu zdarzenia policjanci ukarali 21-latka mandatem. Maksymalna kara za takie przewinienie to mandat w wysokości 3 tys. zł.

r e k l a m a

Jak zabezpieczyć ładunek, by nie stwarzał zagrożenia?

Przede wszystkim ładunek nie może powodować przekroczenia DMC, czyli dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu lub zestawu pojazdów. Ponadto musi być ułożony w taki sposób, żeby nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę; nie naruszał stateczności pojazdu; nie utrudniał kierowania pojazdem oraz nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

- Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni – wymienia dalej kom. Marcin Świeży z KMP Wałbrzych.

Jeśli natomiast chodzi o urządzenia do mocowania przewożonych przez rolników i nie tylko ładunków, to powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.

Michał Czubak
Fot. KMP Wałbrzych

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a