StoryEditorFelietony

Brexit może bardzo zaszkodzić polskiemu rolnictwu i branży spożywczej

04.04.2019., 15:04h
Kiedy aktualny numer „Tygodnika Poradnika Rolniczego” kończył się drukować, Wielka Brytania powinna była opuścić Unię Europejską. Czas leci, a ciągle dokładnie nie wiadomo, kiedy to nastąpi i na jakich zasadach...

Nie interesują nas polityczne skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Od ponad roku jesteśmy uspokajani, że brexit nie zagrozi naszej gospodarce. A to nie jest prawda.

Bezpośrednio być może nie zagrozi, ale pamiętamy, że Duńczycy handlują z Wielką Brytanią wieprzowiną wartą ponad 2 mld euro rocznie. Kraje Unii Europejskiej eksportują do Wielkiej Brytanii ser żółty za niemal 1,8 mld euro.  

Niepolski ser w niepolskich sklepach – polski rolnik odczuje skutki brexitu

Ta wieprzowina i ser, w przypadku twardego brexitu, gdzieś będą musiały znaleźć nabywców. A że np. w Polsce dominują niepolskie Biedronki, Lidle i Netto, więc możemy się spodziewać, że w pierwszym rzędzie boczek i sery, które jechały na Wyspy Brytyjskie, zapełniłyby nasze półki. Miejmy jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie i obywatele Wielkiej Brytanii stwierdzą, że UE nie opłaca się opuszczać, a my nie będziemy musieli jeść sera, którego nawarzono dla Anglików. A jeśli brexit miałby jednak nastąpić, to z umową umożliwiającą wolny handel 

Spacer w zonie czy w kombinezonie?

Dziwne informacje o ASF docierają do nas z Belgii. Choć znaleziono tam już 708 dzików chorych na tę chorobę, to minister rolnictwa zdecydował się otworzyć lasy w strefie zapowietrzonej dla turystów.

Tamten region znany jest z tzw. sielankowych spacerów po wyznaczonych trasach. Sielanka to może i jest, ale nie dla rolników. Pamiętajmy, że jeden dzik padły na ASF we Francji lub Niemczech oznacza wstrzymanie eksportu z tych krajów i katastrofę dla produkcji trzody w Europie oraz Polsce. 

Tygodnik Poradnik Rolniczy ma rację

Na zakończenie chcielibyśmy poinformować, że wygraliśmy kolejną sprawę z powództwa Polskiej Federacji sp. z o.o., tej, w której prezes zarabiał ponad 700 tys. złotych rocznie. Jak dotychczas sądy uznały nasze racje (co najmniej w pierwszej instancji) we wszystkich (ośmiu) sprawach wytoczonych nam przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, jej notabli oraz jej spółkę.

Krzysztof Wróblewski
Paweł Kuroczycki

redaktorzy naczelni "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
(fot. Unsplash) 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 10:32