Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

CBA w ARiMR: milionowe dotacje z PROW za łapówki. Zatrzymano 2 rolników

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
CBA w ARiMR: milionowe dotacje z PROW za łapówki. Zatrzymano 2 rolników
Wiadomości Polska
Data publikacji 10.05.2018r.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejne 2 osoby zamieszane w aferę łapówkarską w poznańskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tym razem mieli to być rolnicy, którzy przekazali 10 tys. zł łapówki urzędnikom, aby otrzymać dotacje z „Modernizacji gospodarstw rolnych” oraz z „Młodego rolnika”.

Dotacja na „Modernizację gospodarstw rolnych” i „Młodego rolnika” za 10 tys. złotych łapówki

r e k l a m a

Jak poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne, na początku maja 2018 r. agenci Delegatury CBA w Poznaniu zatrzymali dwie osoby, które miały skorumpować urzędników Biura Wsparcia Inwestycyjnego Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu.

Jak podaje CBA, w zamian za 10 tys. złotych łapówki dwóch rolników miało uzyskać pomoc w otrzymaniu dotacji z PROW w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” i „Premii dla młodych rolników”. Funkcjonariusze CBA już przeszukali domy obu zatrzymanych osób i zabezpieczyli dokumentację i nośniki danych. 

r e k l a m a

Obaj gospodarze mają usłyszeć zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu. W zależności od tego jakie dokładnie zostaną postawione im zarzuty, mogą trafić do więzienia na 10, a nawet na 12 lat. 

 

Afera łapówkarska w poznańskim oddziale ARiMR

Ostatnie zatrzymania to już kolejne działania  Centralnego Biura Antykorupcyjnego w ramach czynność prowadzonych z wyłudzaniem dotacji z PROW z Wielkopolskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu. 

 – W lutym 2018 r., w tej sprawie agenci z poznańskiej delegatury CBA zatrzymali byłego naczelnika i byłego głównego specjalistę z wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. W ich ręce wpadł także właściciel prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego – przypomina Piotr Kaczorek z CBA. 

Wówczas agenci Biura ujawnili, że urzędnicy w zamian  za łapówki mieli czuwać nad pozytywnym rozpatrzeniem wniosków rolników o dotacje z PROW. Angażowali się w opracowywanie i kompletowanie dokumentacji, a jeśli urzędnicy niższego szczebla wskazywali na brai lub błędy we wnioskach, wówczas skorumpowani pracownicy ARiMR poprawiali te błędy i nawet podmieniali dokumenty. Z kolei szef ośrodka doradztwa  wystawiał rolnikom wnioskującym o dotacje fikcyjne zaświadczenia o odbyciu niezbędnych szkoleń. Wobec tych trzech osób sąd nakazał areszt tymczasowy. 

Zdaniem CBA, przez ich proceder w nielegalny sposób do rolników mogło trafić 5,4 mln złotych dotacji.  

CBA: Rolnicy mogą uniknąć kary jeśli sam zgłosi, że wręczył łapówkę

Jak zapewnia Centralne Biuro Antykorupcyjne, rolnicy którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i wręczyli korzyść majątkową urzędnikom ARiMR mogą uniknąć kary. Jednak, aby tak się stało muszą o tym fakcie powiadomić Delegatury CBA w Poznaniu lub Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i to zanim organy ścigania zanim śledczy sami ujawnią wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

 

Paweł Mikos

Fot. CBA

Widziałeś już nasze video "Żniwa 2021 – Jaki plon dała pszenica na Podlasiu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a